«

Tanınmış bir girişimci ve “Rich Dad, Poor Dad” adlı kişisel finans kitabının yazarı Robert Kiyosaki, uzun süredir yatırımcılara altın, gümüş ve bitcoin satın almalarını tavsiye ediyor.

Daha önce bir yatırımcı olduğunu ve bitcoin tüccarı olmadığını, bu nedenle en popüler kripto para biriminin fiyatı düştüğünde heyecanlandığını açıklamıştı.

Finansal guru, Bitcoin gibi değerli metaller ve dijital para birimlerindeki son büyümeyi tüketicilerin kötüleşen mali koşullarına bağlıyor ve kripto para birimlerini mevcut para birimi sistemine mantıklı bir alternatif olarak desteklediğini yineledi.

Kiyosaki kısa bir süre önce, ABD Federal Rezerv rotasını değiştirdiğinde ve trilyonlarca “sahte” dolar yarattığında kripto tüccarlarının daha fazla kar edeceğini iddia etti.

Robert Kiyosaki. Image: Entrepreneur's Handbook

Ve kripto para borsası FTX’in çöküşünün ardından, dijital para birimlerine hala inancı olduğunu belirterek, bu tür bir varlığın FTX’in başarısızlığından sorumlu tutulamayacağını belirtti.

FTX, 11 Kasım’da iflas başvurusunda bulunduğunda, kripto para birimleri fiyatları büyük bir olumsuz tepki gördü. O zamandan beri, piyasa gözlemcileri, kripto topluluğu için uzun süreli sonuçlar bekliyorlar.

Gezegendeki ‘En Sıcak Konular’ Arasında Bitcoin

The Rich Dad Radio Show’un dünkü bölümünde ünlü yazar, kriptonun altın ve gümüşle birlikte ABD dolarının değer kaybetmesi nedeniyle “dünyanın en sıcak üç konusundan” biri olduğunu belirtti.

“Bugün gezegendeki en sıcak konu hakkında konuşacağız ve bu emlak değil,” dedi.

“Burada olan şey, bu altın. Ve bu gümüş. Ve tabii ki, Bitcoin var. Şu anda dünyanın en sıcak konuları olmalarının nedeni, paramızın sahte olması” dedi.

Salı günü yayınlanan bir tweet’te Kiyosaki, ABD’nin ekonomik durumu üzerindeki etkinin yoksullara zarar verdiğini, orta sınıfın ise daha da yoksullaştığını savundu.

Ayrıca Bitcoin gibi alternatif yatırım ürünlerine olan talebin artmasının nedeninin bu olabileceğini iddia etti.

Kiyosaki: Yatırımcıların BTC’yi Seçmesi Gerekiyor

Yükselen enflasyon ve faiz oranları karşısında Kiyosaki, yatırımcıların Bitcoin ve altını seçmesi gerektiği fikrini savunmada ön saflarda yer aldı. İşadamı, varlıkların finansal bir felaket durumunda hayati bir güvenlik ağı sağladığına inanıyor.

“Bunu yıllardır söylüyorum, bu Tanrı’nın parası [silver]. Bu sahte para [US dollar bill]. Bitcoin’i severim. Ben buna halkın parası diyorum” dedi radyo programında.

Crypto total market cap at $1 trillion on the daily chart | Chart: TradingView.com

Geçen yıl eylül ayında, bitcoin savunucusu, yatırımcıları en kötü piyasa çöküşü gerçekleşmeden önce kripto para birimlerine yatırım yapmaya çağırdı.

İki ay sonra, Bitcoin’in toparlanmadan önce 10.000 dolara kadar düşebileceği konusunda uyardı, ancak önemli bir yukarı tırmanış yapmadan önce asla 15.000 doları geçmedi.

Yazım sırasında Bitcoin, yılın başından bu yana neredeyse %44 artışla 23.558 dolardan satılıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bitcoin’i bir emtia olarak sınıflandırırken, diğer kripto paraların çoğunluğu menkul kıymetlerdir ve Kiyosaki, “SEC kısıtlamalarının bunların çoğunu ezeceği” konusunda uyardı.

ThinkCo tarafından öne çıkan görsel

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *