«

Ripple Labs aleyhindeki ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davası, şirketin şu anda mücadele ettiği tek savaş değil. Aslında daha uzun süredir devam eden bir dava var: XRP yatırımcılarının Ripple Labs ve CEO’su Brad Garlinghouse aleyhine Kasım 2018’den bu yana derdest olan toplu dava.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde görülen dava, baş davacı Bradley Sostack tarafından yönetiliyor ve üç dava (Zakinov, Oconer ve Greenwald) birleştirilmiş durumda. Davacılar, Ripple’ı XRP’yi kayıt dışı menkul kıymet olarak satmakla suçluyor ve satıştan ve Ripple tarafından iddia edilen vaatlerden kaynaklanan zararların tazminini istiyor. Ayrıca davacılar, mahkemeden XRP’yi menkul kıymet olarak sınıflandırmasını da istiyor.

Ripple’da Yeni Bir Oyuncu Vs. Zakinov Davası

Ripple’a karşı SEC ve LBRY’ye karşı SEC davalarında zaten ilgili bir amicus brifingine dahil olan avukat John E. Deaton, şimdi bu davaya da müdahil oluyor. Önde gelen ceza savunma avukatı James Filan’ın bir dizide yazdığı gibi tweet’lerDeaton, Zakinov ve Ripple davasında bir dostane brifing hazırlıyor.

Filan, önerilen sınıfın, Ripple’ın argümanlarına katılan ve XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını söyleyerek Zakinov’daki davacılarla aynı fikirde olmayan SEC davasındaki 75.890 sahibi de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki XRP sahiplerini içereceğini yazıyor.

Ayrıca, önerilen toplu dava, Ripple tarafından yapılan doğrudan satışlarla sınırlı olmayıp, ikincil satışlar ve tokenin hâlihazırda menkul kıymet olarak sınıflandırılmadığı ülkelerdeki uluslararası satışlar dahil olmak üzere tüm XRP satışlarını kapsıyor.

Deaton, önergesinde, mahkemenin bu ihtilaflar nedeniyle sınıfı onaylamaması gerektiğini ve XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğunu iddia eden çok az sayıda sahip olduğu halde, dünya çapında çok daha fazla token sahibi olmadığını iddia ediyor.

Aynı zamanda topluluktan bir avukat olan Fred Rispoli, Deaton’ın bu hareketini alkışlarla yorumlayarak, “Toplu davalara aşina olduğumuz için, bu tür davalarda en önemli mücadele sınıf tasdik savaşıdır. John’un bu sıfatla buraya gelmesi, davacının avukatı için gerçek bir taşak. Ve John’a katılmıyorum ama top vuruşu abartılamaz.

Deaton ise Filan’ın Twitter’daki duyurusuna şu yorumu yaptı: söyleyerek:

SEC veya bir Davacının Avukatı, bir tokenin ikincil piyasa işlemlerinin aynı zamanda Menkul Kıymetler Yasası’nın 5. Bölümünü ihlal edecek şekilde daha önce teklif edilmiş veya satılmış olabileceği gerekçesiyle menkul kıymetler olduğuna dair saçma bir iddiada bulunup bulunmadığını görecektir. Mahkemedesin.

XRP Fiyatı Bugün

Basın zamanında, XRP fiyatı 0,3961 dolardı ve 100 günlük EMA’da destek buldu. Son 24 saatte, fiyat %0,4’lük hafif bir kayıp yazıyor. Boğalar için 200 günlük EMA şu anda en büyük dirençlerden biri olmaya devam ediyor.

dalgalanma XRP USD
XRP fiyatı 200 günlük EMA’nın altında | Kaynak: TradingView.com’da XRPUSD

iStock’tan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *