«

Düşecek bir sonraki kripto zirvesi kim olacak? Winklevoss ikizleri mi olacak?

Salı günü açıklanan haberlere göre yatırımcılar, güç durumdaki Gemini ve kurucuları Tyler ve Cameron Winklevoss’a karşı onları dolandırıcılık ve diğer suçlarla suçlayarak dava açtı.

Bir grup yatırımcı Salı günü Manhattan federal mahkemesinde ABD kripto para borsasının faiz getiren hesaplar şeklinde kayıt dışı menkul kıymetler sunduğunu iddia ederek toplu dava açtı.

Raporlara göre yatırımcılar, davada Gemini ve Winklevoss ikizlerinin Borsa Yasasını ihlal ettiğini iddia ederek ikizleri ve onların kripto borsasını dolandırıcılıkla suçladı.

Sıcak Suda Winklevoss İkizleri

2015 yılında ikizler, Gemini Earn adlı yüksek verimli bir program içeren Gemini’yi başlattı. Bu ürün, müşterilerin kripto paralarını faiz karşılığında yatırmalarına izin veren bir kripto para birimi tasarruf hesabı gibi çalıştı.

Salı günü açılan dava, Gemini’nin daha fazla yatırımcı itfasını onurlandırmayı reddettiğini ve böylece programda hala varlıkları olan tüm yatırımcıları “sildiğini” iddia ediyor.

Geçen ay FTX, Alameda Research ve düzinelerce diğer kripto şirketinin çöküşünün Genesis Global Capital’de bir likidite sorununa neden olmasının ardından Gemini, faiz getiren sözleşme için para çekme işlemlerini derhal durdurdu.

Tahminlere göre Genesis, borsanın iflas başvurusundan önce FTX’e 175 milyon dolar yatırım yaptı.

İkizler ve İkizler İnsanları Dolandırıyor mu?

Etkilenen diğer Gemini müşterileri adına bir toplu dava davası yürüten Brendan Picha ve Max J. Hastings, ikizleri tekrarlanan yanlış ve yanıltıcı iddialarla “Earn” satmakla suçluyor. [accounts] faiz kazanmanın güvenli bir yoluydu.

Hoşnutsuz yatırımcılar çifti, toplu olarak 6 milyar dolar değerinde olan Winklevoss ikizlerini varlıklarını Genesis Global’e hileli bir şekilde satmakla suçluyor.

Mahkeme dosyası şunları söyledi:

“Genesis, 2022’de birbirini izleyen kripto piyasası başarısızlıkları nedeniyle mali zorluklarla karşılaştığında, Gemini Earn yatırımcılarından ödünç aldığı kripto varlıklarını geri ödeyemedi.”

Belge ayrıca şunları belirtti:

“Gemini, davacılar da dahil olmak üzere programda hala varlıkları olan tüm yatırımcıları etkin bir şekilde ortadan kaldırarak, daha fazla yatırımcı itfasını onurlandırmayı reddetti.”

Genesis ve sorunlu ana şirketi Digital Currency Group’un (DCG) Gemini Earn müşterilerine yaklaşık 900 milyon dolar borçlu olduğunu iddia eden geri çekme kısıtlamasından kısa bir süre sonra raporlar ortaya çıktı.

Crypto total market cap at $752 billion on the daily chart | Chart: TradingView.com

Winklevoss İkizler Vs. Mark Zuckerberg

Salı günü yapılan şikayet, FTX’in sona ermesinden bu yana Winklevoss ikizleri için yasal tehlikenin ilk göstergesi.

Ailesinin Kaliforniya’daki evinde ev hapsindeyken sekiz dolandırıcılık ve kara para aklama suçundan yargılanmayı bekleyen FTX kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in yargılanmasını takip ediyor.

Winklevii olarak da bilinen Winklevoss ikizleri, 2004 yılında Mark Zuckerberg’e karşı açtıkları yüksek profilli davayla tanınıyorlar.

Üç adam Harvard Üniversitesi’nde okurken tanıştı ve daha sonra 2010’da The Social Network filminin yaratılmasına yol açan sosyal medya platformunun arkasındaki fikirden kimin sorumlu olduğu konusunda mahkemeye gitti.

Öne çıkan görsel: Getty Images

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *