«

Halı çekme, yatırımcıların paralarının tamamını olmasa da çoğunu kaybetmesine neden olan uzun bir yatırım planı geçmişinin parçası olan yeni bir dolandırıcılık türüdür.

Popüler ifadeden türetilmiştir “halıyı çekerekYatırımcılar, geliştiriciler tarafından kaynakları (genellikle çok para) yeni bir kripto para birimi projesine sadece kendileri (geliştiriciler) için erken “çekmek” ve bu çaba için birikmiş fonlarla kaçmak için cezbedildiğinde veya cezbedildiğinde gerçekleşir.

Bu genellikle merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminde, özellikle merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) olur.

Çoğu zaman, bir projenin tanıtımından hemen sonra bir halı çekme gerçekleşebilir. Ancak bazen, dolandırıcılığın arkasındakiler zamanlarını alır ve şüphelenmeyen kurbanlarının ıstırabını uzatır.

Bu konu doğrultusunda, yeni yayınlanan bir rapor, saygın kripto borsasında listelenen tüm tokenlerin neredeyse %98’inin olduğunu iddia ediyor. değiştir kötü niyetli ve dolandırıcılık için aksesuarlardır.

Halı Çekme Kanalı Olarak Değiştirilebilir mi?

Göre bulgular Katalan Araştırmacılardan, 2018’de başlatılan Uniswap’ta listelenen 27.588 etiketli jetondan 26.957’si dolandırıcılık veya halı çekme olarak kabul edilir.

Şu an için borsa ekosisteminde kötü amaçlı olmadığı düşünülebilecek ve bu nedenle güvenli olan yalnızca 631 varlık var.

Çalışma, ilgili verileri toplamak için Nisan 2020’den Mart 2021’e kadar Ethereum blok zinciri ile doğrudan etkileşim yoluyla gerçekleştirildi.

Araştırmacılar ayrıca, 24.870 kötü amaçlı tokenin hızlı halı çekme olarak sınıflandırıldığını, kalan 2.087’nin ise LP yakma olayı olmadığını buldu.

Bu arada, Uniswap’ın üstünde bir protokol işlemi olan Unicrypt, önlemeye yardımcı olmak için tasarlanmış bir protokol işlemidir. halı çekme faaliyetleri, çalışmayı yürütenler tarafından aynı dolandırıcılığın temeli olarak belirlendi. Protokolü kullanan 745 varlıktan 725’i kötü niyetli olarak kabul edildi ve 20’si değildi.

Katalan Araştırmacıları, tüm bulgularına dayanarak, Uniswap listesindeki belirteçlerin %97,7’si halı çekme olarak sınıflandırıldı ve bunların tümü Unicrypt’e yatırıldı.

Halı Çekme Mağduru Olmaktan Kaçınmak

Bir kripto para birimi projesi için potansiyel bir yatırımcının dikkate alabileceği birkaç şey vardır. mağdur olmaktan kaçınmak böyle bir aldatmaca tarafından.

Bunlardan ilki, yerleşik ürünlerin seçilmesidir. Yeni tanıtılan bir projede bir halı çekmenin gerçekleşmesinin muhtemel olduğu ve zaten her türlü incelemeye konu olan kripto para birimleri için daha az muhtemel olduğu akılda tutulmalıdır.

Dikkate alınması gereken bir diğer konu da, ürünün kodunun bütünlüğünün projenin kaderini belirleyeceğinden, başarılı olup olmayacağı veya sonunda burnu havada ve başarısız olacağı için çalışan bir anlayışa sahip olmaktır.

Blockchain arenası oldukça teknik olduğu için bu biraz zor. Yine de, girişimin bu yönünü anlamak, daha bilinçli kararlar alınmasına yardımcı olacaktır.

Son olarak, belirli bir projeye yatırım yapmadan önce, belirli bir projeye dahil olan kişiler hakkında kapsamlı bir araştırma yapılması da zorunludur. Kripto alanında sahte isimlerin kullanımı yaygın olduğundan, bu göründüğünden daha zor olabilir.

Yine de, özellikle Uniswap gibi saygın kurumların bir anda yasadışı faaliyetler için bir kanal haline gelebileceğinden, elinizden gelen her şeyi yapmak her zaman ihtiyatlı olacaktır.

Crypto total market cap at $961 billion on the daily chart | Featured image from Zipmex, Chart: TradingView.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *