«

Bu yılın en büyük kripto dolandırıcılarından biri olan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried nihayet tutuklanıp ABD’ye iade edilirken, Terra Luna’nın kurucusu Do Kwon hâlâ firarda ve Bitcoin’i nakde çeviriyor.

Daha geçen hafta Interpol tarafından aranan Terraform Labs’ın CEO’sunun Sırbistan’da ikamet kaydı yaptığı ortaya çıktı. Zaten Ekim ayında, bu Avrupa ülkesine Dubai’den seyahat ettiğine dair raporlar ortaya çıktı.

Kore haber kuruluşu Digital Asset bugün, Do Kwon’un Sırbistan’a kaçtıktan sonra ilk kez Bitcoin’leri nakde çevirdiğine inanıldığını bildirdi. Rapor, 120.000 $’a eşdeğer 9.64 BTC ödediğini söylüyor. Bunun için Do Kwon’un LFG Luna Foundation Guard cüzdanını kullandığı iddia edildi. Bu, zincir üstü veriler, haber medyası kuruluşu Digital Asset, iddialarla gösteriliyor.

Do Kwon Bitcoin’i İlk Defa Nakde Çevirdi

Dikkat çekici bir şekilde, bu, Do Kwon’un koşusunda ilk kez Bitcoin’leri bir fiat para birimiyle takas etme durumundaydı. Raporda, Terra Luna’nın kurucusunun kaçış yeri olarak Sırbistan’ı seçmiş olabileceği, çünkü ülkenin Güney Kore ile bir iade anlaşması olmadığı tahmin ediliyor.

Ayrıca, kripto para yatırma ve çekme işlemlerine kolayca erişilebilir, diye ekliyor. Raporda belirtildiği gibi, yaklaşık 9,64 BTC, Luna Foundation Guard (LFG) cüzdanından “geçiş cüzdanı” aracılığıyla Binance’e aktarıldı. Raporda ayrıca Güney Koreli savcıların gerçeklerin farkında oldukları ve yasal paraya geçişin muhtemel olduğuna inandıkları belirtiliyor.

Digital Asset raporu, “Sırbistan’ın başkent Belgrad’da Bitcoin’lerin değiştirilebileceği ATM’ler kurduğu biliniyor” diye ekliyor. Coin ATM Radar’a göre, başkent Belgrad’da Bitcoin’in fiat ile değiştirilebileceği iki Bitcoin ATM’si var.

Rapora göre Kwon’a yakın kişiler, Do Kwon’un yurtdışındaki ailesini geçindirmek için kaçış fonlarına ihtiyacı olduğuna inanıyor. Şimdiye kadar, işlemler itibari parayla takas etmek yerine madeni paraları değiştirmekle ilgiliydi.

OKT Research tarafından Ekim ayında yapılan bir analize göre, Do Kwon, Luna Guard Foundation (LFG) veya Terra ile ilgili başka bir kuruluş, bir cüzdanda 6.983,21’den fazla BTC tutabilir.

Do Kwon’un Kaçışındaki Son Hedef?

Başta belirtildiği gibi, tüm göstergeler Terra Luna’nın kurucusunun Eylül ayında bir Güney Kore mahkemesi hakkında tutuklama emri çıkardıktan sonra Sırbistan’da kalacağı yönünde. Güney Kore’deki savcılar, bunun Do Kwon’un Kore Adalet Bakanlığı’nın iade talebine mahkemede itiraz etmesine izin vereceğine inanıyor.

NewsBTC’nin bildirdiği gibi, Do Kwon’un aksine Terra Luna’nın arkasındaki diğer liderler kaçmıyor.

Aralık ayı başlarında, Daniel Shin olarak da bilinen Terraform Labs’ın kurucu ortağı Shin Hyun-Seung ve diğer yedi Terra çalışanı, Güney Kore’de mahkemeye çıkmaları için celp edildi. Savcıların duruşması, hepsi hakkında tutuklama kararı çıkarılmasıyla ilgiliydi.

Basın zamanında, Bitcoin fiyatı 16.682 dolardı ve hala 16.900 dolar seviyesinde büyük bir dirençle karşı karşıya.

Bitcoin BTC USD 2022-12-23
Bitcoin fiyatı, 4 saatlik grafik

MoneyWeek’ten öne çıkan görüntü, TradingView.com’dan Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *