«

Rusya’nın en büyük bankacılık kuruluşu olan Sberbank, merkezi olmayan finans (DeFi) platformunu Mayıs ayına kadar faaliyete geçirmeye hazır. Rus haber ajansı Interfax tarafından 3 Şubat’ta yayınlanan bir habere göre, çoğunluğu devlete ait olan Rus bankası, Sberbank Blockchain Laboratuvarı Ürün Direktörü Konstantin Klimenko’nun açıklamalarına dayanarak projeyi birden fazla adımda hayata geçirmeyi planlıyor.

Cuma günü 7. Perm Ekonomi Kongresi’nde konuşan Klimenko, Sberbank’ın Rusya’yı DeFi operasyonlarında lider ülke yapma misyonunu belirtti. Daha sonra merakla beklenen proje hakkında yorum yaptı ve kapalı beta test aşamasında olduğunu ve açık testin Mart ayında başlayacağını söyledi.

“1 Mart’tan itibaren bir sonraki aşamaya geçiyoruz, artık beta testi değil, açık test olacak” dedi. Nisan ayı sonunda platform tamamen açılacak ve ardından üzerinde bazı ticari işlemler yapmak mümkün olacak.”

Klimenko, Sberbank’ın DeFi platformunun yalnızca MetaMask cüzdanı ile uyumluluk sağlayarak başlayacağını da belirtti. Ek olarak, projeyi Ethereum blok zinciri ile entegre etmeyi planlıyorlar, böylece akıllı sözleşmelerin ve diğer projelerin Ethereum ekosistemindeki sorunsuz transferini sağlıyorlar.

Sberbank ve Blockchain Girişimleri

Sberbank, 2021’de yönetilen varlıkları 559 milyar dolar olarak sabitlenen Rusya’nın en büyük ve Avrupa’nın üçüncü büyük bankasıdır. Bununla birlikte, bir DeFi platformu başlatmak, yalnızca Sberbank’ın blok zinciri alanına yaptığı son baskını temsil ediyor. Mart 2022’de Moskova merkezli borç veren, Rusya Merkez Bankası’ndan kendi dijital jetonunu çıkarma hakkı ile dijital varlık borsası olarak faaliyet göstermek için bir lisans aldı.

Bu gelişmeden üç ay önce, Sberbank’ın yatırım şubesi Sber Asset Management, Rusya’da ilk blockchain borsa yatırım fonunun (ETF) lansmanını duyurdu. Bu fon, yatırımcılara Coinbase ve Galaxy Digital gibi önde gelen blockchain şirketlerinin portföyüne maruz kalmalarını sağlarken onları kripto piyasası oynaklığının ciddi etkilerinden koruyor.

Rusya’da Kripto Para Birimi

Çeşitli finansal düzenleme kurumları arasında çok fazla eşitsizlik olduğu için Rusya’nın kripto para birimi konusundaki duruşu oldukça belirsiz.

Örneğin, ülkenin merkez bankası olan Bank of Russia, kripto para birimi konusundaki şüphelerini defalarca dile getirdi.

Ocak 2022’de, ülkenin en iyi bankası, kripto para birimini yalnızca spekülasyonla yönlendirilen bir piramit şeması olarak tanımladığı için, kripto para biriminin ve madencilik gibi ilgili tüm faaliyetlerinin tamamen yasaklanmasını öneren bir rapor yayınladı. Aslında, Rusya Merkez Bankası, yalnızca kripto para biriminin yanı sıra diğer dijital varlıkların çıkarılması ve ticareti için dijital değişim lisansları verir.

Öte yandan, Rusya Maliye Bakanlığı kripto alanında çok fazla potansiyel olduğunu kabul ediyor. Doğu Avrupa ülkesinde kripto para birimi madenciliği, yatırımı ve ticareti ile ilgili düzenlemeleri içerecek şekilde Dijital Para Birimi Yasasını değiştirerek daha dostça bir yaklaşım benimsemeye karar verdiler.

Zaman ilerledikçe Rusya, finansal endişelerini bu yeni gelişen teknolojinin potansiyel faydalarıyla dengeleyerek kripto para birimi işlemleri konusunda net bir pozisyon almak zorunda kalacak. Bu arada, kripto piyasası TradingView’den alınan verilere göre toplam 1,03 trilyon dolarlık piyasa değeriyle yükselişini sürdürüyor.Rusya

Kripto Piyasa Değeri 1,03 Trilyon Dolar | Kaynak: TradingView.com’daki Grafik

Öne Çıkan Resim: Forbes, TradingView’den Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *