«

Rusya Federasyonu, önümüzdeki aylarda 12,3 milyon doları (900 milyon ruble) aşan bir kripto madenciliği tesisi kurmak istiyor. Yerel Rus medyası RBC’nin haberine göre, bu büyük veri işleme merkezi Doğu Sibirya’da bir Rus cumhuriyeti olan Buryatia’da kurulacak. Tamamlandığında, veri merkezinin tahmini toplam güç tüketimi 100 megavat olan 30.000 madencilik cihazını barındırması bekleniyor.

RBC ayrıca kripto madenciliği projesinin, hem Rusya Uzak Doğu Kalkınma Bakanlığı’nın hem de Rusya Federasyonu’nun yetkisi altındaki hükümete bağlı bir şirket olan JSC Uzak Doğu ve Arktik Kalkınma Şirketi (KRDV) tarafından yönetildiğini bildirdi. Arctic ve Rusya Federasyonu’nun Uzak Doğu Federal Bölgesi’ndeki Başkanın Tam Yetkili Temsilcisi.

KRDV tarafından yapılan basın açıklamasına göre, Rusya’nın en büyük maden şirketi Bitriver’in operasyonel kolu olan Bitriver-B, kritik altyapıyı kurarak ve gerekli enerji tesislerini sağlayarak bazı temelleri atarak projenin inşaatına başladı. Kripto madenciliği girişiminin 2023’ün ilk yarısında tamamlanması ve yaklaşık 100 yeni iş yaratması planlanıyor.

2012 yılında kurulan KRDV’nin temel amacı, turizm, enerji, sağlık vb. dahil olmak üzere çeşitli alanlardaki yatırım projelerini destekleyerek Rusya Uzak Doğu Federal Bölgesi’nin ekonomik ve altyapısal gelişimini desteklemektir.

Rusya Yeni Kripto Madenciliği Projesini Sübvanse Edecek

Buryatia merkezli madencilik çiftliğinin işletme maliyetleri, KRDV tarafından kullanılan çeşitli devlet destek mekanizmaları aracılığıyla büyük ölçüde sübvanse edilecek. Bu sübvansiyon, arazi ve emlak vergisinden muafiyetler, indirimli gelir vergisi vergisi vb. dahil olmak üzere farklı şekillerde olacaktır.

Buryatia’nın dijital gelişimi için en önemli girişimlerden birini oluşturan Bitriver-B şirketine çok çeşitli devlet destek araçları sağlandı. KRDV Buryatia başkanı Dmitry Khameruev, “Bunlar arazi ve mülk üzerinde sıfır vergi, yüzde 7,6’ya düşürülen sigorta primleri ve azaltılmış gelir vergisi oranı” dedi.

Ayrıca 100 megavatlık maden istasyonu, ulusal elektrik şebekesiyle entegrasyonunu takiben elektrik tarifesinin sadece yarısını ödeyecek. Bu yüksek düzeydeki devlet desteği, “Öncelikli Kalkınma Bölgesi” olarak kabul edilen Buryatia’nın ekonomik durumuna dayanmaktadır; dolayısıyla bunlar, yerli ve yabancı kuruluşlardan yatırım çekmeyi amaçlayan belirli teşviklerdir.

Rusya Son Zamanlarda Kripto Dostu Oldu

Rusya, 2022’de Ukrayna’yı işgal ettikten sonra, Rusya Federasyonu kripto endüstrisine karşı daha dostane bir yaklaşım benimsedi.

Rusya

Kripto piyasası şu anda 966.001 milyar $ değerinde | Kaynak: TradingView.com’daki TOTAL tablosu.

Eskiden kripto karşıtı bir ülke olarak bilinen Rusya, özellikle Doğu Avrupa ülkesi şu anda Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından çok sayıda uluslararası mali yaptırıma tabi olduğundan, kripto para biriminin muazzam potansiyelini kabul etmiş görünüyor.

Rusya’nın en dikkate değer kripto dostu hamlelerinden biri, Eylül 2022’de Rusya Merkez Bankası’nın sınır ötesi işlemlerin çözümünde kripto para birimi kullanımını yasallaştırma planlarını duyurmasıyla gerçekleşti.

Öne Çıkan Resim: Watcher Guru, TradingView’den Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *