«

XRP ekosistemindeki önemli bir varlık ve Ripple’dan milyonlarca dolar tarafından desteklenen bir şirket olan Coil, sürpriz bir şekilde faaliyetlerini durduracağını duyurdu. CEO Stefan Thomas liderliğindeki şirket, Ripple ve XRP Ledger Foundation ile birlikte XRPL için üç Benzersiz Düğüm Listesinden (UNL) birini sağlıyordu.

Bu nedenle Coil’in XRP ekosistemindeki en önemli varlıklardan biri olduğunu ve büyümesine önemli ölçüde katkıda bulunduğunu söylemek abartı olmaz.

Ayrıca, Ağustos 2019’da şirket, XRP Defterindeki dijital içeriğin paraya dönüştürülmesini içeren kullanım senaryoları oluşturmak ve teşvik etmek için Ripple’ın yatırım kolu Xpring’den o sırada yaklaşık 260 milyon dolara eşdeğer bir milyar XRP aldı.

Dalgalanma Destekli Bobin İşlemleri Durdurdu

Bir dizi tweet’te, Thomas belirtilmiş kendisi için “bu bir veda ama veda değil” diyerek Coil’in internet sitesindeki bir gönderiye atıfta bulundu. Orada, Coil’in Interleger Protokolü’nün (ILP) büyümesiyle ilgili sorumlulukları Interledger Vakfı şeklinde tarafsız bir kuruluşa devrettiği yazıyor:

2018’de Coil’i başlattığımızda, Interledger yalnızca bir fikirdi. Son beş yılda teknolojiye hayat verdik ve çevresinde canlı bir ekosistemi ateşledik. Şimdi meşaleyi tarafsız bir gövdeye verme zamanı […].

Bu kararın bir parçası olarak Coil, 15 Mart 2023’te tüm Coil ürünlerini ve geliştirme çalışmalarını durdurma kararı aldı. Şirkete göre Coil’in her zaman Interlegder Protokolü’nün ilk aşaması için bir hızlandırıcı olması amaçlanmıştı:

Coil’in üyelik sağlama yaklaşımı, her zaman, yaratıcılar ve geliştiriciler için Web’de ödeme alan ilk açık standart olarak Web Monetization’ı oluşturmak için bir basamak taşı anlamına geliyordu.

Yakın gelecekte, Web’den Para Kazanmayı ve diğer birçok kullanım durumunu destekleyen tam özellikli Interledger cüzdanları olacak.

Coil CEO’su ayrıca Twitter’da “çalışmaların devam ettiğini” belirtti. Thomas kişisel olarak Interledger Vakfı’nın yönetim kurulu başkanı olmaya devam edecek ve projeye odaklanmaya devam edecek. Thomas, “Bunun bir kısmı Dassie’yi inşa etmek olacak ve programlama için daha fazla saatim olmasını dört gözle bekliyorum” dedi ve şunları ekledi:

On yıldan fazla bir süredir XRP ile ilgili projeler üzerinde çalışıyorum ki bu çok uzun bir süre. Harika şeyler azim gerektirir ve ideoloji ve abartı yerine gerçek çözümlere ve tutarlı ilerlemeye değer veren bir topluluğun parçası olmaktan gurur duyuyorum. Yavaş ve sakin olan yarışı kazanır.

Thomas’ın bahsettiği Dassie projesi, geliştiricilerin Interledger üzerinde denemeler yapmasını ve üzerine geliştirmeler yapmasını kolaylaştırmak için ILP ile eşler arası teknolojiyi birleştiren açık kaynaklı bir çalışmadır. Bir Coil gönderisinde belirtildiği gibi, ILP son yıllarda “küçük bir erken benimseyenler grubu” tarafından çok etkili bir şekilde kullanılmıştır.

Thomas, bu zorluğun üstesinden gelmek için, geliştiricilerin ILP’yi kullanarak düğümler oluşturmasına ve mikro ödemeler göndermesine izin verecek olan Dassie üzerinde çalışıyor.

Basın zamanında, XRP fiyatı 0,4120 $ seviyesindeydi ve dün 200 günlük EMA’da bir kez daha reddedildi.

Ripple XRP fiyatı XRP USD
XRP fiyatı 200 günlük EMA’da reddedildi | Kaynak: TradingView.com’da XRPUSD

iStock’tan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *