«

Ripple CTO’su David Schwartz, yakın tarihli bir tweet’te, ilk olarak 2021’de ortaya çıkan ve şimdi ikinci bir yinelemeyle yeniden ortaya çıkan XRP geri satın alma teklifi hakkında konuştu. Valhil Capital CEO’su Jimmy Vallee’nin bu fikri tekrar gündeme getirmesinin ardından, tartışmalı teklif şu anda Twitter’da hararetli bir şekilde tartışılıyor.

Teori, dünya çapında hükümet borcu fırladığında ve tüm bankalar ISO 20022’ye geçip XRP’yi sınır ötesi parasal işlemler yapmak için kullandığında XRP’nin dünyanın rezerv para birimi olacağı inancına dayanıyor. Bu, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin büyük miktarlarda XRP satın almak zorunda kalacağı anlamına gelir.

Vallee’ye göre, hükümetlerin XRP alımları ikincil piyasalarda gerçekleşemeyeceği için bu durum bir geri alım ihtiyacını doğuracaktır. Ayrıca Valhil Capital yöneticisi, bu bağlamda Bretton Woods benzeri bir duruma ihtiyaç olduğuna da işaret ediyor; burada IMF, XRP’yi bir eSDR (Özel Çekme Hakkı) olarak kabul ediyor ve XRP sahipleri, tokenlerini devlete belirli bir fiyattan satmalıdır. sabit fiyat, tıpkı altın gibi.

Vallee, Valhil Capital ve gizli bir komite, temelde bu durumda mümkün olan en iyi sonucu bildirmekten sorumlu olacaktır. Dikkat çekici bir şekilde Vallee, fiyatı XRP başına 50.000 $ olarak tahmin ediyor. Bu fiyat ve teori, doğası gereği hararetli tartışmalara neden olur. Ve Ripple CTO’su David Schwartz da dikkat çekti.

Ripple Yöneticileri, XRP Geri Alım Teorisini Eleştirdi

Ancak Schwartz, XRP geri alım teklifinde iyi bir iz bırakmıyor. Schwartz’a göre bu görünüyor yüzeydeki sahtekarlık gibi. Ripple CTO’su, teoriye çok yakından bakmadığını ancak 2012 ve 2022’deki dolandırıcılıklarla bir karşılaştırma yaptığını ortaya koydu.

“Ona çok yakından bakmadım. Ama gördüklerim bana çok fazla bir aldatmaca gibi görünüyor. 2012 ve 2022’den bir şey öğrendiysek, o da düşük riskle yüksek getiri vaat eden herkesin sizi soyacağıdır” dedi.

Schwartz, 2022 ile yaptığı karşılaştırmada görünüşe göre Celsius, 3AC, BlockFi ve ayrıca FTX’in çöküşlerinden bahsediyor. 2012 ile karşılaştırma oldukça belirsiz, ancak muhtemelen Trendon Shavers’ın Bitcoin Savings & Trust’tan (BST) bahsediyor.

BST, Kasım 2011’de Shavers tarafından kurulan ve haftada %7 gibi çok yüksek bir faiz oranı sunan bir piramit planıydı. O zamanlar, sözde yatırım platformu 500.000 Bitcoin çekti ve Shavers’ın parayı kişisel harcamalar için kötüye kullanmasından sonra bir yıl içinde çöktü.

Ripple’ın eski geliştirici ilişkileri direktörü Matt Hamilton da Vallee’nin iddialarının mantıksız olduğunu düşünüyor. bir dizide tweet’lerhesaplamalardan şüphe duydu ve şunları yazdı:

Tamam, yani yine küresel GSYİH’nın %100’ünün XRP değerine dönüşeceğini mi varsayıyorsunuz? Neden? İhraç edilen tüm mallar, petrol, gıda, finansal hizmetler. Önümüzdeki on yılda bunun %100’ünün sihirli bir şekilde XRP değeri haline geldiğini mi düşünüyorsunuz? Nasıl?

Hamilton’a göre cevapsız kalan bir başka soru da, ABD hükümetinin XRP’yi sahiplerinden neden “piyasa fiyatının aptalca yüksek bir katı” karşılığında geri almak istediği.

Basın zamanında, XPR fiyatı daha geniş kripto piyasası duyarlılığını takip etti ve son 24 saat içinde %3 düşerek 0,3979 dolardan işlem gördü.

Ripple XRP fiyatı
XRP fiyatı düşüş eğiliminde, 1 günlük grafik | Kaynak: TradingView.com’da XRPUSD

iStock’tan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *