«

Ticaret masası QCP Capital kısa süre önce 2023 kripto tahminini “Just Crypto”nun son baskısında yayınladı. Firma, geçen yılın önemli anlarını, bunların yeni bir yıla girerkenki potansiyel etkilerini ve gelecekteki olası dijital varlıkları ve küresel pazarı vurguladı.

Rapor, 2022’nin küresel varlıklar için yılbaşından bugüne getirisine işaret ediyor. Piyasa, Bitcoin, S&P 500, Nasdaq 100 ve diğerleri gibi kıyaslama varlıkları için en kötü performans gösteren yılını yaşadı.

Doğal Gaz dışındaki diğer varlıklar 1970’lerden bu yana en kötü kayıplarını gördü. Tek başına Bitcoin (BTC) tüm zamanların en yüksek seviyesinden %70’in üzerinde düşerken, Ethereum (ETH) %72’lik bir kayıp gördü. Bu olumsuz performans, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “yakın tarihin en keskin faiz artırım döngüsünün bir yan ürünüydü”.

Bitcoin BTC BTCUSDT Tablosu 1 QCP
ABD Merkez Bankası’nın diğer dönemlere göre en sert faiz artırım programı. Kaynak: QCP Sermayesi

Kripto Tahmini: Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

QCP Capital’in kripto tahminine göre, Fed muhtemelen piyasaları baskılamaya devam edecek. Finans kurumu, enflasyonu %9’luk yüksek bir seviyeden yaklaşık %2’lik hedefine düşürmeye çalışıyor. Böylece Fed faiz oranlarını yükseltir ve bilançosunu gevşetir.

Enflasyon muhtemelen bu seviyelerde zirve yapmış olsa da, QCP Capital piyasanın “yapışkan” veya kalıcı bir enflasyon göreceğine inanıyor. Diğer bir deyişle, finans kurumu enflasyonu hedefine indirmekte zorlanacaktır.

Petrol fiyatları gibi emtia fiyatları 100 doların üzerine çıkarsa bu senaryo daha da kötüleşebilir. Alım satım masasının raporuna göre bu, Fed’in benzer bir senaryoyla ilk kez karşılaşması değil.

1970’lerde finans kurumu faiz oranlarını yükseltti ve enflasyonu düşürdü, ancak petrol fiyatları yukarı yönlü hareket ettiğinde metrik toparlandı. Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın 1970’lerdekine benzer sonuçları olabilir ve enflasyon için yakıt işlevi görebilir.

Sonuç olarak, Bitcoin ve riskli varlıklar için yukarı yönlü potansiyel, enflasyon “yapışkan” kaldığı sürece sınırlandırılabilir. Ayrıca QCP Capital, Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) enflasyondaki artışın tehlikelerinden habersiz olduğuna inanıyor.

Bu nedenle finans kurumu, kripto gibi riskli varlıklarda bir çöküşü kucaklayacak ve yatırımcıların acısını görmezden gelecek. QCP Capital, kripto tahminleri için temel öğelerden birinin ne olabileceği konusunda şunları söyledi:

Bu, enflasyondaki artış yine arz yönlü şoklardan kaynaklansa bile, enflasyonda bir toparlanma riskinden ziyade bir durgunluğu kabul etmelerine yol açacaktır. Durgunluk olasılıkları açısından, şu anda 2020 Covid zirvelerinin üzerindeyiz ve 2008 GFC ve 2001 Dot.com seviyelerine hızla yaklaşıyoruz.

Bitcoin BTC BTCUSDT
BTC’nin fiyatı günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BTCUSDT Alım Satım Görünümü

Kriptonun Umudu Tünelin Sonunda

Fed para politikasını gevşetmek için acele ederse, yukarı yönlü bir potansiyel var. Geçtiğimiz aylarda bazı finans kurumu temsilcileri bu olasılığın ipuçlarını vermişti.

Bu hizip başarılı olursa, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri de dahil olmak üzere küresel pazar keskin bir toparlanma görebilir. DXY Endeksi tarafından temsil edilen ABD Doları, dijital varlıklar için doğrudan bir engel olarak işlemeye devam edecek.

Teknik analiz ile ilgili olarak, DXY Endeksi son altı hafta içinde bazı kayıplar gördü, ancak muhtemelen mevcut seviyelerinden sıçrayacak. Bu yukarı yönlü fiyat hareketi, küresel para birimlerini, hisse senetlerini ve varlıklar üzerindeki riski cezalandırarak doları 120’ye geri götürebilir. Bu seviyelerin altında bir kırılma, tam tersi bir senaryoyu tetikleyebilir.

Bitcoin BTC BTCUSDT Tablosu 2 QCP
Sıçrama olasılığı olan kritik destekte DXY Endeksi. Kaynak: QCP Sermayesi

Bu yazı itibariyle, Bitcoin (BTC) günlük grafikte yatay hareketle 16.600 dolardan işlem görüyor. Tradingview’den BTC/USDT grafiği.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *