«

Yakın tarihli bir gelişmede, stablecoin ihraççıları Circle ve Paxos, Singapur’da onay aldı. Rapora göre, Singapur Para Otoritesi (MAS), firmalar için lisansları imzaladı.

Kripto ile ilgili şirketler için neredeyse tüm yargı alanlarında düzenleyici lisanslar ve onaylar zorunlu hale geldi. Çoğu ülke, firmaların faaliyetlerini izlemek ve kontrol etmek için bir önlem olarak düzenleyici onayları kullanıyor.

Düzenleyiciler, kara para aklama ve halı çekme gibi dolandırıcılık faaliyetlerini kontrol etmek için şirketlerin sunduğu hizmetleri ve ürünleri dikkatle inceler. Ayrıca, düzenleyiciler bunu yatırımcıların fonlarının güvenliğini artırmak için yapar.

Vatandaşlarının parasını korumaya ve yasa dışı işlemleri kontrol etmeye öncelik veriyorlar. Bu nedenle kripto firmaları, faaliyet gösterdikleri Devletlerde sürekli operasyonlar sağlamak için düzenleyici onaylar almaya çalışırlar.

Lisans Onayları ile Sanal Ödeme Token Ürünleri

İki stablecoin veren kuruluş, lisans onaylarını açıkladı. Lisans, firmaların Singapur’da kendi madeni paralarını ve sanal ödeme token ürünlerini sunmalarına izin verecek. Circle, USD Coin’in (USDC) ihraççısı iken, Paxos, Pax Dollar’ın (USDP) ihraççısıdır. Her iki stablecoin de ABD dolarına sabitlendi.

Circle, Büyük Ödeme Kuruluşu Lisansı için prensipte onay aldı. Bu, şirketin yurt içi ve sınır ötesi ödemelerde bulunmasını sağlayacaktır. Ayrıca, Singapur’da kripto varlıkları yayınlamaya başlayacaktı. Paxos adına, onaylı lisansı dijital ödeme belirteci hizmetlerinin sağlanması içindir.

Geçen hafta boyunca MAS, bazı düzenleyici tedbirlere ilişkin teklifler hakkında iki istişare belgesi yayınladı. Ayrıntılar, Singapur’un Ödeme Hizmeti Yasası (PSA) kapsamında dijital ödeme jetonu hizmet sağlayıcılarını ve stablecoin ihraççılarını düzenlemeye ilişkindir.

Paxos ve USDC İhraççı Dairesi Singapur'dan Düzenleyici Onay Aldı

2019’da Singapur Parlamentosu PSA’yı geçti. MAS’a ödeme hizmeti sağlayıcılarının faaliyetlerini denetleme yetkisi verirken, ülkenin ödeme sistemlerini düzenleme iddiasındadır.

Circle ve Paxos İçin Lisans Onaylarının Önemi

Paxos Asia’nın CEO’su Rich Teo, şirketi için lisans onayından duyduğu heyecanı dile getirdi. Dünya çapında önde gelen kuruluşlarla işbirlikleri yoluyla küresel olarak sanal varlıkların tüketici tarafından benimsenmesini artırmayı planladıklarını belirtti.

Circle’ın Baş Strateji Sorumlusu ve Küresel Politika Başkanı Dante Disparte, onayın faydalarını bildirdi. Firmanın lisansının dijital varlıklar için daha yüksek bir potansiyel yaratacağını belirtti. Ayrıca Singapur, ekonomik büyümeyi sağlayacak ödeme sistemlerinde olumlu değişikliklere tanık olacaktır.

Kendi adına, Circle’ın CEO’su ve kurucu ortağı Jeremy Allaire, Circle’ın önde gelen küresel finans merkezlerinden birinden bir lisans aldığını belirtti. Allaire’ye göre bu, şirketin bölgesel ve küresel açılardan ekonomik refahı sağlamadaki genişleme hedeflerini kolaylaştıracak.

Paxos ve USDC İhraççı Dairesi Singapur'dan Düzenleyici Onay Aldı
Kripto para piyasası kazançlarla büyüyor | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Singapur’daki kripto düzenlemeleri, 2021’in sonunda daha sıkı bir seviyedeydi. MAS, dönem boyunca 170 başvurandan 100’ünden fazlasını diskalifiye etti.

Ayrıca düzenleyici, 2022’nin ilk yarısındaki kripto krizinin ardından daha katı düzenleyici önlemler aldı. Bu düşüş eğilimi, Three Arrows Capital (3AC) gibi Singapur merkezli bazı firmaların iflasına neden oldu.

Featured Image From Pixabay, Charts From Tradingview
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *