«
[wpcc-script async src=”https://coinzillatag.com/lib/display.js”]

4 milyon BTC (tüm Bitcoinlerin yaklaşık % 25’i) kuantum saldırısı riskiyle potansiyel bir tehdit altında. Bahsedilen kripto para yaklaşık 40 milyar doların üzerinde.

Bitcoin’in kuantum hesaplama tarafından yok edilme riskinden bahseden hikâyeler uzun süredir devam ediyor. Özellikle Google’ın supercomputer kuantum üstünlüğünü kazandığına dair son duyurusuyla yeniden alevlendi. Doğal olarak, birçoğu kuantum bilişimin gerçekten BTC için bir tehlike oluşturup oluşturmadığını ve şu anda hiç olmadığı kadar önemli olduğunu merak etmeye başladı.

Kaç adet Bitcoin tehlike altında?

Deloitte araştırmacılarına göre, “genel anahtar ödemeli” (p2pk) adreslerinde yer alan tüm Bitcoin’ler ile kullanılan p2pkh (genel anahtar hash’i ödemeli) adresleri tehlikede. P2pk adresleri, Bitcoin’in mucidinin çıkardığı kripto paralar dâhil, ilk günlerde BTC’nin hemen hemen tamamını depolamak için kullanıldı. Bazı tahminler, bu adreslerin yaklaşık 2 milyon BTC içerdiğini söylüyor. Başka bir deyişle, bunlar doğrudan kazılan ve yıllarca bir cüzdanda durması için bırakılan Bitcoin’ler.

Ancak, p2pkh 2010 yılında ortaya çıktığında, p2pk yerine tercih edildi ve son 10 yılda kazılan coinlerin çoğu bu adreslerde saklandı. Ancak, bu adreslerde depolanan Bitcoin sayısının yaklaşık 2,5 milyon BTC olduğu tahmin edilmekte.

HuobiHuobi

Araştırmacılar, insanların artık p2pk adreslerini kullanmadıklarına ve p2pkh adreslerini tekrar kullanmadıklarına inanıyor. Ancak hala 4 milyon BTC veya tüm Bitcoin arzının% 25’inin savunmasız olduğu düşünülüyor. Başka bir deyişle, bu kuantum hesaplama ile etkilenebilecek ve tehlikeye atılabilecek BTC miktarını oluşturuyor.

Şimdi, kuantum bilgisayarlarının Bitcoin’i yok edip etmeyeceği konusunda birçok spekülasyon var. Ancak cevap hayır. Veya en azından, hemen değil, çünkü kuantum bilişim BTC için gerçek bir tehdit haline gelmeden önce gerçekleşmesi gereken çok daha fazla gelişme var. Bu, kripto endüstrisinin ‘kuantum üstünlüğü için nasıl hazırlanabileceğiyle ilgili sayısız tartışmaya yol açıyor.

BTC Kuantum Bilgisayarlardan Nasıl Korunur?

Basitçe söylemek gerekirse, daha önce Bitcoin harcamak için kullanılmamış p2pkh adresleri tamamen güvenli olmalıdır. Genel anahtarları halka açıklanmadı, bu da kuantum bilgisayarların bile özel bir anahtar elde etmek için kullanamayacağı anlamına geliyor. İnsanların tek yapması gereken BTC’lerini yeni bir p2pkh adresine aktarmak ve böylece fonlarını tamamen güvenli hale getirmek.

Tabii ki, sorun şu ki, Bitcoin’leri savunmasız adreslerde bulunan birçok insan, kendi özel anahtarlarını kaybetmiş olabileceği için fonlarını aktaramaz. Bu, bu kripto paraları çalmaya çalışabilecek ilk kuantum hesaplama kullanıcısının, bunu yaparken de başarılı olabileceği ve kendileri için büyük miktarda servet oluşturabileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, eğer Bitcoin topluluğu, insanların fonlarını güvenli adreslere taşımasını sağlayacak belirli bir süre sağlama konusunda fikir birliğine varırsa, bunu önlemenin bir yolu olabilir. Bu yapıldığında, güvenli olmayan adreslerden gelen tüm BTC kullanılamaz hale gelecektir. Bu çok sert bir adım olur, ancak kuantum bilgisayarı kötüye kullanan bir hırsızın başkalarının Bitcoinlerini çalarak aşırı derecede zengin olmalarını önlemenin tek yolu bu gibi gözüküyor.

Şimdilik, Bitcoin hala oldukça güvenli. Kripto paralarının etkilenmesi konusunda endişe duyan BTC sahipleri, kripto paraları yeni bir p2pkh adresine göndererek kendilerini güvenceye alabilirler. Tabii ki bu, açık anahtarlarını her ortaya çıkardıklarında işlemi tekrarlamaları gerekeceği anlamına gelir. Mükemmel bir çözüm değil, ancak yıllar içinde başka çözümler ortaya çıkana kadar en iyisi bu.

bitcoinistEn güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptogunluk.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


[wpcc-script async src=”https://coinzillatag.com/lib/display.js”]
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *