«

Bitcoin madenciliğini nükleer enerji gibi karbonsuz kaynaklarla konumlandırmak, dijital varlıkların popülaritesi, kabul edilebilirliği ve daha geniş ekonomiyle etkileşimi arttıkça kripto para birimi endüstrisine muazzam faydalar sunuyor.

World Nuclear News, bağımsız enerji üreticisi Talen Energy’nin yan kuruluşu ve sıfır karbonlu veri merkezleri üreticisi Cumulus Data’nın Pennsylvania’daki nükleer enerjiyle çalışan Susquehanna veri merkezi sahasının ilk binasının kurulumunu tamamladığını bildirdi.

Cumulus Data, 1.200 dönümlük kompleksin, 2023’ün ilk çeyreğinde bitcoin madenciliği ve bulut bilişim hizmetlerine ev sahipliği yapmaya başladığında Amerika Birleşik Devletleri’nde türünün ilk örneği olacağını söylüyor.

Bitcoin Madenciliği Nükleere Gidiyor

Veri merkezinin 48 megavatlık, 300.000 metrekarelik güçlü kabuğu inşa edildi ve çok sayıda fiber yolu çalışıyor. Veri merkezi, 2,5 gigawatt kapasiteli Susquehanna nükleer santraline doğrudan bir bağlantı ile çalışıyor.

Nükleer enerji, bitcoin madenciliği sektörü için önemli bir elektrik kaynağı olma potansiyeline sahiptir.

Nükleer reaktörler, istikrarlı, karbonsuz elektrik sağlayarak, kripto para birimi ekosisteminin sürdürülmesine, genişlemesinin desteklenmesine ve bitcoin varlıklarının ana akım olarak benimsenmesini hızlandırmaya katkıda bulunacaktır.

A rendering from 2021 of the data center campus next to the Susquehanna power plant (Image: Linxon/World Nuclear News)

Bitcoin madenciliği zorluğu Pazartesi günü %10,26 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 37,59 trilyona yükseldi.

Küresel olarak, kripto para birimi madenciliği muazzam miktarda elektrik gerektirir. Bir analiste göre, Şili’nin enerji talebine benzer şekilde 77,78 TWh enerji tüketiyor.

Elektriğinin yüzde 100’ünü elden çıkaramayan nükleer santraller, fazla enerjiyi, çevre aktivistlerinin uzun süredir talep ettiği sektörün karbonsuzlaştırma sürecine yardımcı olmak için kripto madenciliği için kullanabilir.

Bitcoin Madencilik Merkezi Kiracı Kabulüne Hazır

Cumulus Data CEO’su Alex Hernandez, bu yıl amiral gemisi Susquehanna veri merkezi sitesinin ilk abonesini kabul edeceğini ve ticari faaliyetlerine başlayacağını söyledi.

Hernandez, “Veri merkezi müşterileri tarafından sıfır karbon, düşük maliyetli ve güvenilir elektrik için hızla artan tüketici talebi olarak tanımladığımız enerji ‘üçlemesini’ çözme hedefimizi ilerletmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Talen Energy, 2021’de Amerikan bitcoin madenciliği şirketi TeraWulf ile sitede Nautilus Cryptomine’i inşa etmek için bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

TeraWulf yakın tarihli bir güncellemede, madencilik sürecini başlatmanın ilk aşamalarında olduğunu ve kripto madenin bu yılın ilk çeyreğinde TeraWulf’a toplam 50 megavatlık madencilik üretimi sağlayacağını tahmin ettiğini belirtti.

Bir nükleer enerji tesisine bir kripto para birimi veri merkezi eklemek garip görünse de, kapsamlı veri merkezi altyapısına sahip şirketler için CO2 emisyonları ve artan elektrik maliyetleri son derece önemli hususlar haline geliyor.

Nükleer santraller istikrarlı, sıfır karbonlu bir enerji kaynağı sağlar.

BTC total market cap at $445 trillion on the daily chart | Chart: TradingView.com

Nükleer Güç ve Bitcoin Madenciliği: Mükemmel Bir İkili

Her iki sektör için benzersiz değer önermesi, artı ve karbonsuz, nükleer kaynaklı elektriğin bir araya gelmesiyle mümkün olmuştur.

Nükleer reaktörler yalnızca kripto para madenciliği yaparak yeni bir gelir akışı geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda bir endüstrinin karbondan arındırılmasına yardımcı olacak ve çevresel, sosyal ve yönetişim özlemleri olan büyük bir kurumsal yatırımcı grubuna bitcoin’in çekiciliğini artıracak.

Omdia bulut ve veri merkezi araştırma direktörü Vladimir Galabov şunları söyledi:

“Veri merkezinin sera gazı emisyonlarını azaltmasında nükleer enerjinin yeri var.”

Coingecko’nun verilerine göre, bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin, son yedi gün içinde %9,1 artışla 23.091 dolardan işlem görüyor.

Cryptoslate’ten öne çıkan görüntü

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *