«

New York Eyalet Meclisi, devlet kurumlarının para cezaları, vergiler, harçlar, sivil cezalar ve devletle ilgili diğer harçlar için bir ödeme aracı olarak kripto para birimini kabul etmesini yasallaştıracak bir yasa tasarısı aldı.

Tasarı, Perşembe günü önde gelen bir kripto para birimi savunucusu ve Demokrat Parti üyesi Clyde Vanel tarafından bir yasama oturumu sırasında tanıtıldı.

Clyde Vanel, New York’un 33. bölgesinin temsilcisi olarak hizmet veriyor ve geçmişte birçok kripto dostu faturaya, özellikle de Cryptocurrency ve Blockchain Study Task Force faturasına sponsor olmasıyla oldukça popüler.

Önerilen Tasarı Devlet Kurumlarının Kriptoyu Ödeme Olarak Kabul Etmesine İzin Verecek

Meclis Yasası A2532 olarak belirlenen yeni önerilen kripto mevzuatı, New York kentindeki tüm devlet kurumlarına ödeme aracı olarak Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash gibi kripto para birimleri oluşturmayı hedefliyor.

Bu amaçla, yasa tasarısı, bu ajansların ilgili kuruluşlarla ortaklıklar kurmasına izin verilmesini öneriyor ve bu, kripto varlıklarının “uzlaşma için kabul edilmesini sağlayacak”para cezaları, sivil cezalar, kira, oranlar, vergiler, harçlar, harçlar, gelirler, mali yükümlülükler veya cezalar, özel değerlendirmeler ve faiz dahil olmak üzere devlet kurumlarına borçlu olunan diğer meblağlar.”

Perşembe günkü tanıtımının ardından, Bill A2532, daha fazla çalışma ve olası değişiklikler için New York Eyalet Meclisi Hükümet Operasyonları Komitesine havale edildi.

Yasama sürecine göre, yasa tasarısının yasalaşmadan önce New York Meclisi ve Senato organından geçmesi ve ardından eyalet valisinin onayına tabi olması gerekiyor.

Öte yandan Arizona Eyalet Senatosu’nun görevdeki üyelerinden Wendy Rogers da benzer bir yasa tasarısını Çarşamba günü bir yasama oturumunda sundu. Cumhuriyetçi senatörün tasarısı, tüm devlet kurumlarına kripto para birimini resmi bir ödeme aracı olarak kabul etme yetkisi vermenin yanı sıra, Bitcoin’in Arizona’da yasal bir ödeme aracı haline gelmesini önerdi.

ABD’de Cryptocurrency Kabulü

Kripto para piyasasının son birkaç yıldaki hızlı büyümesinin ardından, ABD’deki bazı eyaletler 1 trilyon dolarlık sektörle ilişki kurmak için farklı yaklaşımlar benimsedi.

Nevada ve California gibi eyaletler, çeşitli iş seviyelerinde kripto para biriminin benimsenmesini destekleyen kripto dostu yasalar çıkararak dijital varlıkların kullanımını benimsedi.

Öte yandan New York ve Hawaii gibi eyaletler, vatandaşları piyasa oynaklığı, dolandırıcılık vb. risklere karşı korumak için ağır kripto düzenlemeleri uygulayarak katı önlemler almayı tercih ediyor.

Federal düzeyde, ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen yıl ilgili makamların kripto para birimiyle ilişkili yararları ve riskleri incelemesi emrini takiben, kripto para birimi endüstrisi için bir düzenleyici çerçeve hala çalışıyor.

Biden yönetimi, ilgili yetkilileri kripto sektörü için gerekli düzenlemeleri oluşturma çabalarını artırmaya çağırırken, Beyaz Saray ayrıca bir “kripto para birimi risklerini azaltmak için bir yol haritası” yayınladı.

Bununla birlikte, kripto piyasası şu anda geçen yılın sonlarında meydana gelen ciddi piyasa kayıplarının ardından etkileyici bir toparlanma sürecinde. CoinMarketCap’in verilerine göre, piyasanın en büyük varlığı olan Bitcoin, son 24 saatte %0,72 artışla şu anda 23.217 dolardan işlem görüyor.

New York

BTC trading at $23,199.00 | Source: BTCUSD chart on Tradingview.com

Öne Çıkan Resim: National Geographic Kids, Tradingview.com’dan Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *