«

Geçen Kasım ayında, Facebook’un ana şirketi Meta, 11.000’den fazla çalışanını işten çıkararak şimdiye kadarki en büyük küçülme sürecini gerçekleştirdi. Bununla birlikte, yakında diğer personele pembe fiş verilecek gibi görünüyor.

Financial Times Cumartesi günü, Meta Platforms’un şirket yeni bir işten çıkarmalar planlarken çok sayıda ekibin bütçelerini tamamlamayı ertelediğini bildirdi.

Meta Artan Giderlerin Sıkıntısını Hissediyor

Yaklaşan işten çıkarmalar, CEO Mark Zuckerberg’in harcamaları kısma stratejisinin bir parçası. Meta’nın anonimlik talebinde bulunan üç mevcut ve eski çalışanına göre, firma şu anda çalışan performans değerlendirmeleri yürüttüğü için işten çıkarmaların Mart ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu ayın başlarında firma, Zuckerberg’in tanımladığı gibi sosyal medya şirketinde “aksama” neden olan bir “verimlilik yılı” olan 2023 harcamalarının 89 milyar ila 95 milyar dolar arasında değişmesini beklediğini söyledi.

Financial Times, konuyu bilen iki Meta çalışanına atıfta bulunarak, son birkaç hafta içinde bütçeler ve gelecekteki personel sayısı konusunda netlik eksikliği olduğunu açıkladı.

Image: MobileSyrup

Kasım ayından önce Zuckerberg, analistlere işletmenin 2023’ün sonuna kadar “biraz daha küçük” olabileceği konusunda bilgi verdi.

Kasım ayı istihdam kesintileri öncelikle Instagram, Whatsapp ve Facebook’u vururken, Metaverse pozisyonları büyük ölçüde korundu. Şirket ayrıca o sırada 2023’ün ilk üç ayı için işe alımın dondurulacağını duyurdu.

Bir kaynak, “kıdem tazminatı ve diğer çalışanların” Meta’nın bilançosunda 975 milyon doları veya işine son verilen çalışan başına ortalama 88.000 doları oluşturduğunu söyledi. Şirket için işten çıkarmalar pahalı bir çaba oldu.

Mark Zuckerberg. Image: Drew Angerer/Getty Images

FT’nin aktardığına göre bir Meta çalışanı, “Dürüst olmak gerekirse, hala bir karmaşa var,” dedi. “‘Verimlilik’ yılı, bir grup insanın hiçbir şey yapmamaları için para almasıyla başlıyor.”

Organizasyon Yapısını ‘Düzleştirme’

Yakın tarihli bir kazanç çağrısı sırasında Zuckerberg, işgücünü daha da azaltmak için zor bir karara değindi:

Zuckerberg, “Bunun verimliliğe odaklanmamızın son değil, başlangıcı olduğunu açıkça söyledim” dedi ve bir sonraki hedef olarak orta düzey yönetimi gösterdi.

Zuckerberg ayrıca Facebook gönderisinde, daha hızlı karar almak için organizasyon yapılarını “düzleştirmeye” ve orta yönetimin bazı bileşenlerini ortadan kaldırmaya çalıştıklarını da belirtti.

Bir kaynağa göre, dahili olarak “düzleştirme” olarak adlandırılan bazı çalışanlar, rol değiştiren kişilerin esasen rütbelerinin düşürülmesinden korkuyor.

Zuckerberg, “Bunun bir parçası olarak, performans göstermeyen veya artık çok önemli olmayabilecek projeleri kesmek konusunda daha proaktif olacağız” dedi. Plan, Meta mühendislerinin daha üretken olmasına yardımcı olmak için Yapay Zeka araçlarının kullanılmasını da içeriyor.

Crypto total market cap at $971 billion on the weekend chart | Chart: TradingView.com

Kullanıcıları hayal kırıklığına uğratan ve kazançlı hale gelmesi yıllar alabilecek, büyük ölçüde yerine getirilmemiş bir sanal ortam olan metaverse, Meta’nın mevcut hedeflerinden biridir.

2022’de, işin metaverse kısmı Reality Labs, bir önceki yıla göre 10,2 milyar dolarlık zarara göre 13,7 milyar dolar zarar bildirdi.

-Listverse’ten öne çıkan görsel

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *