«

Kripto madencisi Marathon Digital, Ekim ayında Bitcoin hash oranını %84 artırdı ve ay boyunca rekor 615 BTC çıkardı.

Marathon Digital, 32k Bitcoin Madencilik Kulelerini Çevrimiçi Olarak Getiriyor ve Hashrate’i %84 Artırıyor

Kamu madencilik şirketinden yapılan basın açıklamasına göre, Ekim 2022, hem hashrate hem de BTC üretimi açısından firma tarihindeki en verimli ay oldu.

“Madencilik hash oranı”, Bitcoin blok zincirinde madencilik yapmak için kullanılabilecek bilgi işlem gücü kapasitesinin bir ölçüsüdür. Saniyedeki hash cinsinden ölçülür (ancak, genellikle pratik ölçümler çok daha büyük birimler kullanır).

Marathon’da bir süredir kurulu halde bulunan ve enerji verilmeyi bekleyen 32.000 madencilik makinesi vardı. Ekim ayında firma nihayet bu madencileri çevrimiçi hale getirdi ve toplam madencilik hash oranlarına saniyede yaklaşık 3,2 exahash ekledi.

Bu, 30 Eylül’deki 3,8 EH/s’lik hash oranlarına göre yaklaşık %84’lük bir artışı temsil ediyordu. Bu yükselişin ardından, madenci filoları artık çevrimiçi olarak toplam 69 bin makineye sahip ve Bitcoin blok zincirinde 7 EH/s hızında madencilik yapıyor.

Aynı ayda, madencilik şirketi aynı zamanda toplam 615 BTC üretti ve bu, firmanın bir ayda yaptığı en yüksek rakam.

Marathon, madencilik kapasitelerinin önümüzdeki yıl daha da artmasını ve mevcut inşaat ve kurulum programlarına göre 2023 mali yılının ortasına kadar toplam 23 EH/s’ye ulaşmasını bekliyor.

Basın açıklamasına göre, Marathon’un önceden satın alınan makinelerin biriktirme listesi çevrimiçi hale geldiğinden, şirketin hash gücünün yaklaşık %66’sının S19 XP’ler tarafından üretilmesi bekleniyor.

Yakın zamanda piyasaya sürülen S19 XP madencilik teçhizatı, öncekinden %30 daha verimli, bu da Marathon’un bunları çevrimiçi hale getirdiğinde, firmanın uzaydaki en verimli Bitcoin madencileri arasında olacağı anlamına geliyor.

Marathon başkanı ve CEO’su Fred Thiel, “S19 XP’lerin teslim edilmesi ve yeni tesislerin yapım aşamasında olması nedeniyle, 2023’te saniyede 23 exahash’a ulaşma yönündeki son ivmemizi geliştirmeye devam etmek için iyi bir konumda olduğumuza inanıyoruz” dedi.

Bitcoin ayı piyasası, kripto paranın mücadele eden fiyatı ve madencilik zorluğunu hızla artıran sürekli artan ağ hash oranı nedeniyle gelirleri düştüğü için madenciler için zor bir zaman oldu.

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta %1 düşüşle 20,2 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, kripto %6 değer kazandı.

Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde madeni paranın fiyatındaki eğilimi göstermektedir.

Bitcoin Fiyat Tablosu

The value of the crypto seems to have taken a hit during the last few days | Source: BTCUSD on TradingView
Featured image from Dmitry Demidko on unsplash.com, chart from TradingView.com
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *