«

Reuters tarafından Pazartesi günü Birleşmiş Milletler’den alınan gizli bir rapora göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları 2022’de önceki yıllardan daha fazla kripto para birimi çaldı. Bu, münzevi devletin gelir elde etmek için uluslararası yaptırımlardan kaçtığının bir başka göstergesi.

BM raporuna göre, küresel havacılık ve savunma endüstrilerinin ağlarını hedef alan, Kuzey Kore ile bağlantılı bilgisayar korsanları geçen yıl 630 milyon ila 1 milyar dolar değerinde kripto varlıkları çaldı.

Bağımsız yaptırım gözlemcileri, bir BM Güvenlik Konseyi komitesine Kuzey Kore’nin “siber bankacılıkla ilgili dijital ağlara erişim elde etmek ve silah programları da dahil olmak üzere potansiyel değeri olan bilgileri çalmak için daha karmaşık siber taktikler kullandığını” ortaya çıkardı.

Kuzey Koreli Hacker’lar Genel Keşif Bürosundan Emir Aldı

Yaptırım gözlemcilerine göre, iddia edilen siber saldırıların çoğu, Kuzey Kore’nin önde gelen istihbarat kurumu olan Genel Keşif Bürosu tarafından kontrol edilen kuruluşlar tarafından planlandı.

Yaptırım ekibine göre Kimsuky, Lazarus, Andariel ve diğer Kuzey Koreli bilgisayar korsanları RGB’den emir aldı ve uluslararası siber güvenlik kurumları tarafından takip ediliyordu.

Yaptırım nöbetçileri, grupların kimlik avı da dahil olmak üzere çeşitli yollarla kötü amaçlı yazılım kullandığını belirtti. Bu tür çabalardan biri, birden çok ülkede kamu ve özel sektördeki kuruluşlardaki çalışanları hedef aldı.

Image: Bleeping Computer

Silahları Hackleme ve Güçlendirme Programı

Nikkei Asia’nın bildirdiğine göre, ekip Kuzey Kore askeri iletişim ekipmanının sözde ihracatını soruşturmanın yanı sıra mühimmat ihracatı suçlamalarını da incelemeye başladı.

Araştırma ayrıca Kuzey Kore’yi nükleer bölünebilir malzemeler üretmeye devam etmekle suçluyor. Ayrıca rapor, Kuzey Kore’nin sekiz kıtalararası balistik füze (ICBM) dahil olmak üzere en az 73 balistik füze ve güdüm teknolojilerini birleştiren füzeleri test ettiğini gösteriyor.

North Korean leader  Kim Jong-un. Image: KCNA/Reuters

Kuzey Kore, ülkenin kötü durumdaki ekonomisine rağmen, Kim Jong-un liderliğinde nükleer testlerini yoğunlaştırıyor ve nükleer silah geliştirme sürecini hızlandırıyor.

Blockchain Analitik Firması Benzer Bir Sonuca Ulaştı

Geçen hafta, blockchain analitik firması Chainalysis tarafından yapılan bir araştırma da benzer bir sonuca vardı ve 2022’de Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarını en az 1,7 milyar dolarlık kripto varlığının çalınmasına bağladı ve bu da 2022’yi kripto korsanlığı için şimdiye kadarki en kötü yıl yaptı.

Rakam, 2021’de 430 milyon doları aşan ülkedeki dijital para hırsızlığı rekorunun yaklaşık dört katı.

Şirket ayrıca, şirketin “kripto korsanlığı için şimdiye kadarki en büyük yıl” olarak tanımladığı 2022’de kripto hırsızlıklarında çalınan 3,8 milyar doların %44’ünü oluşturdu.

Crypto total market cap at $1 trillion on the daily chart | Chart: TradingView.com

Bu arada ABD, Rus paralı asker firması Wagner Group’u Ukrayna’daki Rus askerlerini takviye etmek için Kuzey Kore’den silah temin etmekle suçladı.

Kuzey Kore iddiaya itiraz etti ve Wagner’in sahibi Yevgeny Prigozhin, Kuzey’den silah aldığını yalanladı.

Bu yılın Ocak ayında FBI, Kuzey Kore ile bağları olan Lazarus Group’un 2022’de Horizon köprüsü blok zinciri ağında 100 milyon dolarlık bir kripto hırsızlığı düzenlediğini doğruladı.

Küresel olarak, siber suçun 2025 yılına kadar yıllık 11 trilyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Purplesec ABD tarafından hazırlanan bir rapora göre, siber suçların bir sonucu olarak küresel yıllık zararın yılda 6 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor.

VOI’den öne çıkan görsel

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *