«

Bank of America, JP Morgan Chase ve Wells Fargo gibi büyük ABD bankaları, müşteri kredi kartlarına ve banka kartlarına bağlı bir dijital cüzdan kullanan yeni bir sistem getirmeyi planlıyor. Planın 2023’ün ikinci yarısında uygulanmaya başlaması planlanıyor.

Göre Wall Street Gazetesibu büyük bankaların PayPal ve Apple Pay gibileriyle rekabet edebilmek için banka ve kredi kartlarıyla çevrimiçi alışveriş bağlantılarını etkinleştiren bir dijital cüzdanı piyasaya sürmeye hazırlandığı bildiriliyor.

Bankalar, dijital cüzdanı kullanan ayrı bir dijital cüzdan sistemi kurmak için para transfer hizmeti Zelle ile işbirliği yapıyor.

Yeni hizmetin, bankaların sahip olduğu ve halihazırda Zelle hizmetinin işletilmesinden sorumlu bir ortak girişim olan Early Warning Services (EWS) tarafından işletilmesi planlanıyor. EWS’ye göre, yeni isimsiz dijital cüzdan Zelle’den ayrı olarak çalışacaktır.

Anonim kaynaklar, yeni dijital cüzdanın Apple Pay ve PayPal ile rekabet edecek şekilde planlandığını belirtti. Bankalar, diğerlerinin yanı sıra Apple, PayPal gibi büyük teknolojilerle bankacılık müşteri ilişkilerini önlemek için cüzdanı geliştirmeyi planlıyor.

EWS, başlangıçta perakende müşteri kullanıcıları için Mastercard ve Visa kartlarını destekleyen dijital cüzdan hizmetini başlatmayı planlıyor ve ardından bankalardan üye işyerlerine doğrudan ödemeleri mümkün kılacak şekilde genişletmeyi planlıyor.

Bu teknoloji devleri zaten sadık müşteri tabanları için kredi kartları ve diğer ürünler sunduğundan, hizmetin başlatılması PayPal’ı ve Apple’ın tüketici bankacılığına girişini yavaşlatma taahhüdü olarak görülebilir.

Büyük Bankalar Dijital Cüzdanları Kucaklayacak ve Kripto Tutacak mı?

Bankacılık devleri yeni bir ödeme cüzdanını açıklamaya hazırlanırken, sistemin cüzdan üzerinden kripto ödemelerini etkinleştireceğinden söz edilmiyor.

göre bir McKinsey araştırması 2021’de ABD vatandaşlarının %80’inden fazlası dijital ödeme uygulamaları kullandı ve beşte biri bir tür kripto para tuttu. Dijital cüzdanlar daha yaygın olarak benimsenen bir teknoloji haline geliyor ve giderek artan bir şekilde müşterileri için kripto para birimleri tutuyorlar.

Bu, yukarıda belirtilen büyük bankaların, kullanıcılar için kripto depolamak için yaklaşan dijital cüzdan sistemini kullanmayı düşünebilecekleri anlamına gelir.

PayPal, Venmo ve Apple Pay, birden çok para birimini (ör. Euro, ABD doları, Meksika pezosu) ve Bitcoin, Ethereum ve diğerleri gibi kripto para birimlerini depolamak için geniş çapta popüler dijital cüzdanlar haline geliyor.

Artan sayıda büyük banka, kripto ile daha doğrudan teması benimsiyor. JP Morgan, CitiGroup, Goldman Sachs, Wells Fargo şu anda büyük bankalardan bazıları. kabul etmek kullanıcılarından yaratıcı dijital varlıklar. Kârlılıklarını sürdürmek ve rekabeti üstlenmek için bu bankalar, yaklaşmakta olan dijital cüzdan sistemleriyle kripto para birimi işlemlerini başlatabilir.

Kripto Piyasa Değeri 1 Trilyon Doları Aştı

TradingView’e göre, küresel kripto piyasası değeri son 24 saatte 51,84 milyar dolarlık bir hacimle %0,65 artarak 1,08 trilyon dolara yükselirken, büyük kripto para birimleri yeşil renkte işlem görüyor. Kripto piyasası, Bitcoin ticaretinin 24 saat içinde %1,44 düşüşle 22.702 ABD Doları’na düşmesi ve geçen haftaki kazancı %8,8’e getirmesiyle bir yükseliş dönemi yaşıyor.

Toplam kripto para piyasası değeri
Toplam kripto para piyasa değeri fiyatı 4 saatlik grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: TradingView.com’da Crypto TOTAL Market Cap

Bitcoin’e olan talep, büyük ölçüde, bir sonraki Boğa Koşusu beklentisiyle kripto varlıklarını artıran kurumsal yatırımcılar tarafından yönlendiriliyor. Ancak önümüzdeki ay yapılacak ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı piyasada başka bir dönüm noktası olabilir.

Unsplash’tan öne çıkan görüntü, TradingView’den Grafik.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *