«

Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC), iki Kraken kripto borsa yan kuruluşu olan Payward Ventures Inc ve Payward Trading Ltd’yi kayıt yaptırmamak ve hizmet olarak varlık staking programını sunmakla suçladı.

Kraken, SEC’in masraflarını karşılamak için kripto varlık staking programları aracılığıyla menkul kıymet teklif etmeyi veya satmayı derhal durdurmayı kabul etti. Ayrıca şirket, tasfiye, peşin hüküm faizi ve hukuki cezalar olarak 30 milyon ABD doları tutarında para cezası ödeyecek.

Anında bir yanıt olarak Kraken, zincir üstü staking programına kayıtlı tüm ABD müşteri varlıklarını otomatik olarak kaldıracaktır. Varlık artık staking ödülleri kazanmayacak.

Bu, yaklaşmakta olan Şangay yükseltmesinden sonra kaldırılacak olan Ethereum (ETH) dışındaki tüm stake edilen varlıklar için geçerlidir. Bir yetkiliye göre, bundan sonra ABD müşterileri ETH dahil herhangi bir ek varlığı stake edemeyecek. ifade Kraken tarafından.

Kraken, farklı müşteriler için ayrı bir Kraken yan kuruluşu aracılığıyla ABD dışındaki müşteriler için staking hizmetleri sunmaya devam edecek.

SEC Tarafından Beklenen Bir Kazanç?

Kraken tarafından bugün yapılan açıklamaya göre ABD dışındaki müşteriler için staking hizmetleri kesintisiz olarak devam edecek. Bu müşteriler, varlıkları stake etmeye ve stake etmeye devam edebilir ve her zamanki gibi otomatik olarak staking ödülleri kazanabilir. SEC Başkanı Gensler şunları söyledi:

Bugün, Kraken’in yatırımcılara herhangi bir ekonomik gerçekliğe bağlı olmayan büyük getiriler sunmakla kalmayıp aynı zamanda onlara hiçbir getiri ödememe hakkını da elinde tuttuğu bu kayıt dışı kripto staking programını kapatarak bireysel yatırımcıları korumada bir adım daha atıyoruz. Bu arada, diğer şeylerin yanı sıra, mali durumu ve hatta ilk etapta pazarlanan getirileri ödeme araçlarına sahip olup olmadığı konusunda onlara sıfır fikir verdi.

SEC’in şikayetine göre, 2019’dan beri Kraken, kripto varlık staking hizmetlerini halka sunuyor ve satıyor; bu sayede Kraken, yatırımcılar tarafından aktarılan belirli kripto varlıklarını bir havuzda topluyor ve bu yatırımcılar adına stake ediyor. Kaken, bu hizmetleri ABD’li müşterilere ABD Hükümeti’nin menkul kıymet şartlarını ve düzenlemelerini ihlal ederek sunmuştur.

Bu karar, Kraken’in yeni CEO’su Dave Ripley’in şunları söylemesinden sonra geldi: Reuters Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından menkul kıymetler olarak belirtilen herhangi bir belirteci listeden çıkarmayı veya düzenleyiciye kaydolmayı planlamadığını. SEC Başkanı Gensler şunları ekledi:

Hizmet olarak staking, borç verme veya başka yollarla olsun, kripto aracıları, yatırımcıların tokenları karşılığında yatırım sözleşmeleri sunarken, menkul kıymetler yasalarımızın gerektirdiği uygun açıklamaları ve korumaları sağlamalıdır. Bugünkü eylem, hizmet olarak staking sağlayıcılarının kaydolması ve tam, adil ve gerçeğe uygun açıklama ve yatırımcı koruması sağlaması gerektiğini pazara açıkça belirtin.

ABD Müşterileri İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

ABD’li müşteriler yeni varlıkları stake edemeyecek. Önceden stake edilen ETH olmayan varlıklar, platform tarafından otomatik olarak stake edilecektir. Bu varlıkların müşterinin spot cüzdanına geri döneceği ve artık ödül kazanmayacağı iddia ediliyor.

Kraken, ödülleri 9 Şubat’a kadar stakesiz formda ödeyecek. Bahsedildiği gibi, tüm stake edilmiş ETH’ler, Ethereum’un Şangay güncellemesinden sonra stakesiz hale gelecek ve o zamana kadar ödül kazanmaya devam edecek. Kraken, ödeme yapısını Şangay yükseltmesi bitene kadar değiştirmeyecek.

SEC’in soruşturması, Sachin Verma, Eugene Hansen ve James Connor’ın yardımıyla Paul Kim, Jorge G. Tenreiro ve David Hirsch’in gözetiminde Laura D’Allaird ve Elizabeth Goody tarafından yürütüldü.

Kraken
Bitcoin, Günlük grafikte düzelmeye devam ediyor. Kaynak: BTCUSDT TradingView

Bitcoin düşüş trendine devam ederek 22.000 $ kritik seviyenin altına geri dönerek 21.700 $’dan işlem görüyor. Bitcoin son 24 saatte %4,8 düştü ve son yedi günde %7,8’lik bir düzeltme kaydetti.

Unsplash’tan öne çıkan görüntü, TradingView’den Grafik.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *