«

Bitcoin fiyatı şimdiye kadar yılın en önemli haftasıyla karşı karşıya. BTC hafta sonu %3 civarında hafif bir ralli yönetirken, bu hafta son birkaç haftadaki yükselişin sürdürülebilir olup olmadığını veya Fed’in çekicini çıkarıp tüm finans piyasasına kızgınlığını hissettirip hissettirmeyeceğini göstermek zorunda kalacak. erken başak

Ancak bu hafta sadece ABD Merkez Bankası’nın FOMC toplantısı değil, diğer önemli makroekonomik olaylar da ön plana çıkıyor. Bitcoin ve daha geniş kripto piyasasının S&P 500 ve ABD Dolar Endeksi ile yakın ilişkisi göz önüne alındığında, çok dalgalı bir hafta olması muhtemeldir.

Bitcoin Ve Kriptoda Bu Hafta Ne İzlemeli?

Bu hafta, en büyük ABD teknoloji şirketlerinden bazıları geçen Noel çeyreği için en son kurumsal rakamlarını sunacak. Meta’ya ek olarak, Apple, Amazon ve Google’ın kurumsal ana şirketi Alphabet’in sonuçları ve görünümü kilit öneme sahip olacak.

Bu dört teknoloji devinin gelir ve kar beklentilerine ulaşıp ulaşamayacaklarını kestirmek zor. Bununla birlikte, kurumsal rakamların tüm S&P 500 üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Buna ek olarak, düzinelerce başka ünlü şirket de son çeyrek için rakamlarını açıklayacak.

kazançların Bitcoin üzerindeki etkisi
Bu haftaki kazançlar | Kaynak: Twitter @thierryborgeat

ABD merkez bankası Çarşamba günü faiz kararını yayınlamadan önce, ABD’de son tüketici güveni rakamları önem kazanacak. Salı günü, Konferans Kurulu (CB) Aralık ayı için ABD tüketici güvenine ilişkin yeni rakamları yayınlayacak.

Son açıklamada, ABD’deki ekonomik gelişmeye ilişkin iyimserlik tahminlerin aksine önemli ölçüde artarak 108,3’e çıktı. Aralık ayı için 109.0 değeri öngörülüyor.

Rakam bir kez daha tahmin edilenden önemli ölçüde daha iyi çıkarsa, ABD Dolar Endeksi (DXY) kısa vadede bir artış görebilir ve bu durum kripto ve Bitcoin piyasalarındaki fiyat performansını olumsuz etkileyebilir. korelasyon. Tahmin kaçırılırsa, bunun BTC fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

Genel olarak, yatırımcıların gözü bu hafta yine DXY’de olmalıdır. Basın zamanında 101.94’teydi ve bu nedenle 101’deki son derece önemli desteğin hemen üzerindeydi.

DXY
DXY, 1 haftalık grafikte hala desteğin üzerinde geziniyor | Kaynak: TradingView.com’da DXY

ABD Federal Rezervinin Faiz Oranı Kararı

1 Şubat 2023 Çarşamba günü, 14:00 EST’de, ABD parasal gözlemcisi son faiz oranı ayarlamasını açıkladığında tüm gözler Fed’in oran kararında olacak. CME FedWatch Tool’a göre, analistlerin %98,9’u yalnızca 25 baz puanlık bir artış bekliyor.

Yarım saat sonra Fed Başkanı Powell, kararı açıklamak için tekrar kamera karşısına geçecek. Powell’ın sözlerinin en az oran kararının kendisi kadar değeri olması muhtemeldir. Powell ‘pivot’ kelimesinden şeytanın kutsal sudan kaçındığı gibi kaçınacak olsa da, yatırımcılar muhtemelen son olumlu veriler ışığında iyimserlik umacaklar.

Öte yandan, “kesin” olarak kabul edilen oran ayarlamasından 0,25 bps’den 4,75 bps’ye herhangi bir sapma, S&P 500 ve Bitcoin pazarında keskin bir geri çekilmeye neden olabilir.

2 Şubat Perşembe günü saat 08:15’te Avrupa Merkez Bankası’nın da faiz kararı açıklanacak. Euro Bölgesi’nde enflasyon %9,1 ile hala çok yüksekken, piyasa 0,5 baz puan artışla 2,5 baz puana çıkmasını bekliyor.

ECB 75 baz puanlık bir artışla sürpriz yaparsa, euro-dolar kuru ilk tepkide güçlenebilir ve bu da DXY üzerinde baskı oluşturarak sonuçta Bitcoin ve kripto paraya fayda sağlayabilir.

Haftayı kapatırken, Cuma günü ABD’de Ocak ayı tarım dışı istihdam rakamları var. Rakamlar, özellikle ABD’de resesyon olasılığının değerlendirilmesinde önemli olacak. Ayrıca, Fed’in işgücü piyasasını yakından takip ettiği iyi biliniyor.

Basın zamanında, Bitcoin dün 24.000 dolardan reddedildikten sonra 23.339 dolardan işlem gördü.

Bitcoin fiyatı BTC USD
BTC 24.000 $’dan reddedildi, 1 günlük grafik | Kaynak: TradingView.com’da BTCUSD

Kanchanara’dan öne çıkan görüntü | Unsplash, TradingView.com’dan Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *