«

Kripto para biriminin popülaritesinde dünya çapında ani bir artış oldu. Büyük ya da küçük ülkeler, dijitalleşerek blockchain ve kripto para birimlerini ekonomilerine entegre etmeye çalışıyor.

Bazı merkez bankaları kendi merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) sunmaya çalışırken, diğerleri istikrarlı para birimlerine odaklanıyor.

Yaklaşık 18.000 kişilik bir nüfusa sahip olan Palau, çoğu insanın teknolojik olarak gelişmiş ülkeleri düşündüğü zaman akla gelen ilk yer olmayabilir.

Bununla birlikte, küçük Pasifik adası ülkesi, kripto para biriminin resmi olarak benimsenmesini ve kabul edilmesini sağlamak için agresif bir kampanya yürütüyor.

Palau ve Ripple Ulusal Stablecoin Üzerinde Çalışıyor

Stablecoins and the US dollar. Image: Finance Magnates.

Palau Cumhuriyeti Başkanı Surangel S. Whipps Jr.’a göre, ülkenin bilgi teknolojisi mühendisleri proaktif bir şekilde blockchain şirketi Ripple Labs ile ulusal bir stablecoin geliştirme potansiyelini araştırıyorlar.

Başkan, Palau’luların yaşam kalitesini iyileştirmek ve ekonomiyi COVID-19 sağlık krizinden önce takımadaların gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık %50’sini oluşturan turizmden uzaklaştırmak için bir yöntem olarak istikrarlı paranın uygulanmasını zorladı.

ABD doları, yerleşik bir merkez bankası olmayan Palau’nun resmi para birimidir.

Ulusal stablecoin programının amacı, USD tarafından desteklenen bir stablecoin geliştirmektir. Whipps, stablecoin teklifini “kendi merkez bankası dijital para birimimize doğru bir hareket” olarak nitelendirdi.

Whipps ayrıca Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun ada ülkesine yaptığı son ziyareti ve ülkenin dijital vatandaşlarının ödemelerini kolaylaştırmak için kripto borsasının ödeme altyapısının nasıl kullanılacağına ilişkin tartışmalarını da ele aldı.

 Republic of Palau President Surangel S. Whipps Jr. Image: Watcher Guru.

Stablecoin’in Palau’nun Ekonomisini Desteklediği Görülüyor

“Bu, Palau için yeni bir dünya. […] ve sahip olduğumuz avantajlardan biri de küçüğüz ve umarım hükümetimizi harekete geçirebilir ve bu hızla değişen ortamda yapılması gereken değişikliklere daha uyumlu olabiliriz,” dedi Whipps, Watcher Guru’nun alıntılarında.

ABD Lisansüstü Okulu tarafından yapılan bir ankete göre, Palau’nun GSYİH’sı 2020’de, öncelikle pandemi nedeniyle turizmin çökmesi nedeniyle yüzde 8,7 azaldı.

Whipps, geçen yılın başında vatandaşların akıllı telefonlarıyla ürün satın aldığını ve devlet çalışanlarının, işlemin yerel bankada işlenmesi için günlerce beklemek yerine anında ödeme kazandığını öngördüğünü açıklamıştı.

Bu arada Whipps, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin ile geliştirici topluluğuna bir R&S ID ekosistemi başlatma olasılığını tartıştıkları ve “Palau’nun dijital yerleşiminin so- bağlı kimlik sistemleri denir.

Başkan şöyle devam etti:

“Dijital vatandaşların Palau’nun kolay R&S portalı aracılığıyla küresel iş yapabilmesi için e-şirketlerin tescili gibi sunabileceğimiz diğer hizmetleri de inceliyoruz.”

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *