«

İngiltere’nin reklam denetleme kurumu ASA, gelen şikayetin ardından iki Crypto.com reklamının yasakladığını açıkladı. 

İlk olarak Daily Mail’in akıllı telefon uygulamasında, “kredi kartıyla anında bitcoin alın” yazan bir reklam çıktığı belirtildi. İkinci reklam ise, Love Balls uygulamasında görülen “%3,5’a kadar faiz” verdiklerini belirten reklam olarak açıklandı.

Bu reklama tıklandığı zaman karşılarına %8,5 faiz gösterildiğini belirten Reklam Standartları Kurumu (ASA), ilk verilen %3,5’luk sözün ardından oranın %8,5’e çıkmasıyla birlikte, yatırım riskinin gösterilmediği ve insanların deneyimsizliklerinden yararlanıldığını söyledi. Kurum ayrıca, borca girme tehlikelerinden hiç bahsedilmemesi ve kredi kartıyla kripto para alınmasının önerilmesine de itiraz etti.

ASA’in bu yorumlarından sonra Crypto.com reklamları kaldırdı.

Crypto.com’a herhangi bir ceza verilmedi fakat bir sonraki reklamlarında kripto para birimine yapılan yatırımların değerlerinin düşebileceği hakkında ayrıntı vermesi konusunda uyarılarda bulundu. 

Reklam Standartları Kurumu (ASA), daha önce de 7 farklı şirketin reklamlarına yasak getirmişti. Bunlardan bazıları Coinbase, Kraken, eToro gibi dünyanın en büyük kripto para borsalarıydı ve bir tanesi de ünlü pizza zinciri Papa Johns’tu.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *