1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. İngiltere Bankası ve Birleşik Krallık Hazinesi ‘Dijital Sterlin’ Projesini Destekliyor, İngiltere’nin CBDC’ye İhtiyacı Olduğunu Söyledi

İngiltere Bankası ve Birleşik Krallık Hazinesi ‘Dijital Sterlin’ Projesini Destekliyor, İngiltere’nin CBDC’ye İhtiyacı Olduğunu Söyledi

«

İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Birleşik Krallık Hazinesi, halk arasında “Britcoin” veya “dijital pound” olarak bilinen İngiliz merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) gelişimini desteklemeye hazırlanıyor.

Bir İngiliz CBDC söylemi, Nisan 2021’de, o zamanlar mevcut Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak’ın liderliğindeki Birleşik Krallık Hazinesinin, İngiliz işletmeleri için bir “dijital pound”un fizibilitesini değerlendirmek üzere BoE ile ortak bir görev gücü oluşturmasıyla başladı. haneler.

O zamandan beri, her iki finans otoritesi de bir “dijital poundun” Birleşik Krallık ekonomisine getirebileceği potansiyel faydaları ve riskleri tartarken, çok sayıda tartışma ve rapor yapıldı. 21 aylık araştırma ve istişarelerden sonra, her iki tarafın da sonunda bir karara vardığı görülüyor.

İngiltere’nin CBDC’ye İhtiyaç Duyması “Muhtemel”

The Telegraph tarafından Cumartesi günü yayınlanan bir habere göre, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ve Maliye Bakanı (Hazine) Jeremy Hunt’ın, dünya geliştikçe nakit kullanımında beklenen bir düşüşe dayalı olarak devlete ait dijital para biriminin tanıtımını desteklemesi bekleniyor. nakitsiz, dijital bir ekonomiye.

Vali ve şansölye, anonim kaynaklar tarafından The Telegraph’a sunulan bir istişare raporunda, “Bugüne kadar yaptığımız çalışmalara dayanarak, İngiltere Merkez Bankası ve Birleşik Krallık Hazinesi, gelecekte dijital sterline ihtiyaç duyulacağına karar verdi” dedi.

Bu istişare raporunda yer alan başka bir açıklamada, “Bir altyapı inşa etme taahhüdü vermek için henüz çok erken, ancak daha fazla hazırlık çalışmasının haklı olduğuna inanıyoruz” ifadesi yer aldı.

The Telegraph’a göre, İngiltere Merkez Bankası ve Birleşik Krallık Hazinesi, 2030 yılına kadar “dijital pound”un Birleşik Krallık ekonomisine başarılı bir şekilde girmesine yol açacak bir yol haritası sunarak önümüzdeki hafta duruşlarını halka açıklayacak.

Telegraph’ın haberini takiben şu ana kadar ne BoE’den ne de Birleşik Krallık Hazinesinden resmi bir açıklama gelmedi.

CBDC’lerle İlgili Başlıca Endişeler

Adından da anlaşılacağı gibi, bir merkez bankası dijital para birimi, bir ülkenin merkez bankası tarafından çıkarılan ve dağıtılan bir dijital jetondur. CBDC’ler, blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulur ve bir ülkenin itibari para birimiyle aynı değeri ve işlevleri paylaşırlar.

Dünya blockchain teknolojisini benimserken birçok vatandaş ve işletme dijital pound fikrinden heyecan duysa da, bu finansal hareketin etkileri konusunda hâlâ önemli endişeler var.

Bir “dijital pound”un ortaya çıkışıyla ilgili en büyük korkulardan biri, fiziksel para biriminin nihai olarak kullanımdan kaldırılmasıdır. Bununla birlikte, İngiltere Merkez Bankası, İngiliz halkına sürekli olarak “dijital sterlin” in nakit yerine yerine nakit olarak kullanılacağına dair güvence verdi.

Dijital para biriminin kullanımıyla ilgili bir başka endişe de, 30 Ocak 2023’te yayınlanan CBDC’ler hakkındaki Lords Ekonomik İşler Komitesi raporunda belirtildiği gibi “insanların harcama tercihlerinin devlet gözetimi”dir.

Bununla birlikte, The Telegraph, BoE ve Birleşik Krallık Hazinesi tarafından görülen istişare raporunda, CBDC’lerin, bir bireyin işlem geçmişine erişmeyi gerektirebilecek yasal durumlar dışında, kullanıcılara mevcut para biçimleriyle aynı düzeyde gizlilik sunacağı belirtiliyor. .

Bununla birlikte, bir “dijital sterlin” ile ilgili bu makul olumlu haber, yalnızca son birkaç yılda blockchain endüstrisinin etkileyici büyümesini gösteriyor. Bununla birlikte, kripto para birimi, blok zincirinin en büyük uygulaması olmaya devam ediyor. 2022’de oldukça çalkantılı bir yılın ardından, kripto piyasası yeniden yükseldi ve T verilerine göre toplam 1.037 trilyon dolarlık piyasa değeriyle işlem görüyor.RadingView.

cbdc

Kripto Piyasa Değeri 1,037 Trilyon Dolar | Kaynak: TradingView.com’daki TOTAL Grafiği.

Öne Çıkan Resim: Sky News, TradingView.com’dan Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *