«

Ülkenin merkez bankası nüfusu dijital paraya geçmeye teşvik ettiğinden, Bitcoin (BTC) Nijerya’da üstel bir talep artışı gördü. Sonuç olarak, Bitcoin’in fiyatı küresel piyasa seviyelerinin çok üzerine çıktı.

Nijerya Kripto borsasında bir Bitcoin’in maliyeti Naira Ex şu anda Nijerya’nın para birimi olan yaklaşık 17.6 milyon Naira ile 38.200 ABD dolarına eşdeğer işlem görüyor. Bu, Bitcoin’in bu yazının yazıldığı tarihteki 23.150$’lık mevcut fiyatına kıyasla neredeyse %60’lık bir artışı temsil ediyor.

Nijerya, Bitcoin ve Dijital Varlıkların Kabulüne Bahis Yapıyor

Bu Nijerya’nın kripto para borsasındaki Bitcoin pompası, ülkenin merkez bankasının bireyler ve kurumsal kuruluşlar tarafından her hafta tezgah üstü (OTC) nakit çekme işlemlerini sınırlamaya başlamasının ardından geldi.

Bu para çekme limiti politikası, Nijeryalıların yalnızca ülkenin ATM’lerinden günde yaklaşık 43 $ değerinde maksimum 20.000 Naira (NGN) ve 217 $ değerinde 100.000 NGN limiti çekmesine izin verir.

bu mektup yayınlandı Nijerya Merkez Bankası’nın nakit çekme limitine ilişkin politikasını Aralık 2022’de yeniden tasarlaması, Afrika ülkesinde Bitcoin fiyatına bir prim eklenmesiyle sonuçlandı.

Bu önlemin amacı, Nijerya’nın enflasyon oranının Aralık 2022’deki son raporunda %21,34 olduğu Afrika ülkesinde kara para aklamayı ortadan kaldırmak ve enflasyonu düşürmek olduğu iddia ediliyor. %21,47’lik zirveden biraz düştü.

Nijerya Merkez Bankası da Nijeryalılara eski yüksek mezhepli banknotlarını yeni para birimiyle değiştirmeleri için 24 Ocak’a kadar süre verdi. Bu önlem nüfusta huzursuzluğa neden oldu; insanlar son teslim tarihinin çok kısa olduğunu bildirdi ve bu da bir uzatmaya yol açtı.

Nijerya’nın Kripto Varlıklarla Uzun İlişkisi

Nijerya Merkez Bankası, dijital para birimlerini benimseme konusunda uzun bir yol kat etti. 2021 yılında Merkez Bankası, kripto borsalarına hizmet vermeyi durdurması için tüm finans kurumlarına genelge yayınladı. Ayrıca kripto para birimlerini aktif olarak kullanan ve dijital varlık ticareti yapan kişi ve şirketlerin hesaplarının kapatılması çağrısında bulundu.

Birkaç ay sonra Nijerya, Bitcoin ve dijital varlıkları yatırım sermayesi olarak tanıyan bir yasa çıkarmayı planladı. Bu endüstri, sermayeyi çeşitlendirmek ve farklı ülkelerdeki ekonomik sorunlara çözüm sağlamak için çok fazla ilgi ve alternatif üretti.

Bu yasa, ülkenin merkez bankasının bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) sunamamasının ardından uygulandı. E-Naira olarak adlandırılan bu dijital varlık, geçen yıl nüfus tarafından %0,5’lik bir benimseme oranıyla çok az kabul gördü ve benimsendi.

Nijerya, bölgedeki kripto ve blockchain işletmelerini desteklemek için bir ekonomik bölge geliştirmek üzere dünyanın bir numaralı kripto borsası Binance ile de görüşmelerde bulunuyor.

4HR tablosunda düşen BTC fiyatı Kaynak: BTCUSDT Alım Satım Görünümü

Bitcoin, son 24 saatte %4,6 düşerek, yazının yazıldığı an itibarıyla bir düzeltmeye başladı. Küresel piyasalarda son yedi günde %0,1 düşüş yaşandı. Yatırımcılar, yarın yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının fiyat hareketine etki etmesini bekliyor.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *