«

Bankacılık devi HSBC, geçen yıl Eylül ayında kripto hizmetleri sunmayacağını açıklamıştı. O zamanki CEO’su Noel Quinn, kripto fiyatlarının “sürdürülebilirliği” konusunda endişeliydi ve banka, kripto para birimlerinin oynaklığına atıfta bulunarak dijital varlık sınıfındaki diğer kurumlardan daha “negatif”ti.

Quinn, “Bir banka olarak kripto dünyasına, kripto ticaretine, kripto borsalarına girmiyoruz” dedi.

Bu açıklamayı yaptıktan kısa bir süre sonra HSBC, aynı yılın Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) çeşitli dijital para birimi ürünleri ve hizmetleri için ticari marka başvuruları yaptığını açıkladığında farklı bir ton sunacaktı.

HSBC, dijital para birimleri konusundaki “olumsuz” tutumunu açıklamadan önce, Mart 2022’de blok zinciri tabanlı sanal oyun platformu The Sandbox ile bir ortaklık yoluyla meta evrenine girdi.

Dijital alanda iş yapmak için sanal bir para birimine ihtiyacınız olduğu için kripto para birimleri ve metaverse fikri birbiriyle ilişkilidir. Kripto ve metaverse, birçok teknoloji geliştiricisi ve yatırımcının zihninde bağlantılıdır.

Kripto

Image: FXVNPRo

HSBC Kriptoya Girişmeye Hazırlanıyor

Bu yazının yazıldığı sırada, raporlar en büyük İngiliz bankası olan HSBC’nin artık sanal para piyasasına girmeye hazır olduğunu gösteriyordu.

Spesifik olarak, bankacılık santrali, Pazartesi günü yayınlanan iş ilanlarına göre, “tokenizasyon kullanımı” ve Web3 için bir Ürün Direktörü işe alıyor, bu da çok çeşitli bitcoin ile ilgili hizmetler sunmayı planladığını gösteriyor.

HSBC’ye göre, hızla genişleyen bitcoin manzarası, HSBC’nin bu sektörde bir varlık oluşturmasını talep etti.

Buna ek olarak, müstakbel aday, HSBC’nin boyutunu dikkate alarak ekonomik olarak uygun olan geniş bir tokenizasyon teklifini kavramsallaştırabilmeli, inşa edebilmeli ve uygulayabilmelidir.

Aranıyor: Dijital Varlıklar Ürün Şefi

Aynı şekilde, dijital varlıklar için Ürün Yöneticisi rolü için yetkin kişiler, dijital para birimleri hedefini ilerletmekten sorumlu tutulacaktır.

Teorik olarak, birkaç isim vermek gerekirse, banka işlemleri, kredi başvuruları, hisse senedi alım satımı, tıbbi kayıtlar ve otomobil sürücüsü bilgileri gibi her türlü hassas veriye tokenizasyon teknolojisi uygulanabilir.

Web3, İnternet’in geleceği olarak tanıtılıyor. Gelecekteki bu blok zinciri tabanlı web konsepti, kripto para birimleri, misli olmayan jetonlar, merkezi olmayan finans ve daha fazlasını içerir.

HSBC, tokenleştirme şefinin sorumluluklarının “dijital varlık gündemini etkin ve şeffaf bir şekilde yönlendirmek için yönetişim forumlarının ve panellerinin stratejik oluşturulması ve günlük yönetimini” içereceğini söyledi.

Crypto total market cap at $996 billion on the daily chart | Chart: TradingView.com

HSBC Holdings, merkezi Londra’da bulunan çok uluslu bir banka ve finansal hizmetler şirketidir. Toplam aktifler açısından dünyanın en büyük bankaları arasında yer almaktadır.

Sektöre girmeyi düşünen tek büyük banka değil. Son yıllarda, JPMorgan Chase & Co. dahil olmak üzere rakipler, kripto ile ilgili ürünler piyasaya sürdüler.

Bitcoin Exchange Guide tarafından öne çıkan görsel

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *