«

Hindistan hükümeti, ülkenin kripto alanıyla ilgili olarak yine katı önlemler aldı. BCCI’nın (Hindistan’da Kriket Kontrol Kurulu) aldığı önlemlere göre, kadın kriket takımı artık dijital para birimi şirketlerinden sponsorluk ve reklam almayacak.

BCCI, Kadın Kriket Takımı İçin Kripto Sponsorluklarını ve Reklamlarını Sonlandırıyor

Planet Sport’a göre rapor, Kadınlar Premier Ligi takımları BCCI’dan 68 sayfalık bir tavsiye aldı. Danışma belgesi, reklamı yapılmayacak faaliyetlerin dijital para birimleri, tütün ve kumar organizasyonlarından kaynaklandığını belirtti.

Rapor ayrıca, hiçbir franchise alanın, doğrudan veya dolaylı olarak, dijital para birimlerine dahil olan kuruluşlarla herhangi bir şekilde ortaklık veya ortaklık kurmasına izin verilmediğini vurguladı. Bu karar sonrasında geldi önceki kısıtlama 2022’de gerçekleşen erkekler Premier Ligi’nde.

Bu arada Hindistan Premier Ligi, yasaktan önce en az iki yerel dijital para birimi borsası olan CoinDCX ve CoinSwitch Kuber ile ortaklık yapıyordu. Tesadüf eseri yasak kripto işletmeleri çıkınca geldi. Premier Lig’de reklam vermeyi bırakın.

Kurulun kararı, iddiaya göre oyuncuların çıkarlarını ve oyunun “kutsallığını” koruduğuna yanıt olarak geldi. Düzenleyici kurum, danışma bildirimine göre, “kripto endüstrisinde düzenleme eksikliği” – dijital para birimlerinin değişken doğası ve kara para aklama ve yasa dışı faaliyetler olasılığı ile ilişkili riskler dahil olmak üzere çeşitli tehdit edici faktörleri değerlendirdi.

Hindistan Kripto Yasaları ve Önceki Yasak

Hindistan vardı yaklaşık 115 milyon 2022’de dijital para yatırımcıları. Ancak hükümet, ülkenin dijital ortamını olumsuz etkileyen bazı yasalar çıkardı. Birincisi, vatandaşların 1 Nisan 2022’de gerçekleşmemiş her dijital para kazancı için %30 vergi ödemesini talep etti. İkincisi, kriptoyla ilgili her işlem için %1 TDS (kaynakta vergi indirimi) gerekiyordu.

Yatırımcılar, 2023’ün baskıyı hafifletmek için daha iyi olacağını ummuş olabilirler. Ancak, ülkenin gidişatından dolayı hayal kırıklığına uğramaya mahkûmdurlar. 2023 ulusal bütçesi. Bu arada, Hindistan maliye bakanı Nirmala Sitharaman, küresel kripto düzenleyici çerçeveyi, dijital para birimi yatırımcılarının Hindistan dijital para birimi çerçevesinde bir değişiklik görmemesinin nedeni olarak görüyor.

Kripto reklamcılığıyla ilgili risk, 2022’de büyük dijital para birimi firmaları iflas ettiğinde dikkate değer hale geldi. Birleşik Krallık gibi bazı yerlerde, en son reklamcılık kuralları, kripto firmalarının yöneticilerini, düzenlemeleri yerine getirmemeleri durumunda 2 yıl hapis cezasına çarptıracak kadar katıdır.

Hindistan'daki Kadın Takımlarının Kripto Sponsorlukları ve Reklamları Yasaklandı
Tradingview.com’da Bitcoin fiyatı yükseliş trendinde l BTCUSDT

Bu arada, kripto sponsorlukları ve reklamlarına getirilen yasak, Hindistan spor endüstrisindeki ilk yasak değil. BCCI, krikette tütün, alkol ve kumarla ilgili sponsorlukları ve reklamları yasakladı. Hindistan Premier Ligi (IPL) de esrar, CBD ve ilgili ürünlere benzer bir yasak getirdi.

Kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi dünya çapında ilgi görüyor. Bazı ülkeler teknolojiyi benimserken, diğerleri temkinli bir yaklaşım benimsedi. Çin, kripto para birimi ile ilgili faaliyetlerin kısıtlanmasında başı çekiyor ülkede.

Pixabay’dan öne çıkan resim, TradingView.com’dan grafik.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *