«

Dijital para birimi, birkaç ülke kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürerken benimsemesini teşvik etmeye başladıkça popüler hale geliyor. Bugünün haberlerinde, Hindistan’ın en büyük perakende zinciri Reliance Retail, mağazalarının hatlarına CBDC dijital rupi ödemeleri için destek eklediğini duyurdu.

Perakende zincirine göre, gelecekte diğer işletmelerine verdiği desteği daha da genişletmeyi planlıyor. Reliance Retail, Hindistan’da ülkenin CBDC’sini ödeme yöntemi olarak kabul eden ilk firmalardan biridir. Şu anda, dijital rupi Reliance Retail gurme mağazası Freshpik’te kabul edilmektedir.

Reliance Retail, Hindistan CBDC Desteğini Genişletecek

Reliance Retails, Hindistan’da dijital rupinin benimsenmesini teşvik etmek için CBDC’nin bir ödeme yöntemi olarak etkinleştirilmesini diğer mülklerine genişleteceğini söyledi. Reliance Retail, V, Subramaniam’daki bir yöneticiye göre, firmanın CBDC’yi kabul etmesi, şirketin Hintli tüketicilere “seçim gücü” getirme hedefiyle uyumludur.

Subramaniam ayrıca, hareketin şirketin mağazalarında Hintli müşteriler için çeşitli ödeme yöntemi seçenekleri sunmasına olanak tanıdığını belirterek devam etti. Mağazada herhangi bir ürünü dijital rupi ile satın almayı seçen müşterilere, ödemeyi tamamlamak için taramaları gereken bir QR kodu verilecek.

başına raporlamak TechCrunch’tan CBDC etkinleştirme, ICICI Bank, Kotak Mahindra Bank ve fintech şirketi Innoviti Technologies ile ortaklığının bir parçasıydı.

Bölgenin CBDC’si İçin RBI Planları

Dijital rupiyi geliştirmenin ana amacı zaten uygulanmış olsa da, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) dijital para birimi için daha fazla planı var gibi görünüyor. İçinde 7 Ekim’de yayınlanan 51 sayfalık notülkenin merkez bankası Hindistan dijital rupisinin ihracının ardındaki bazı temel bileşenlere işaret etti.

Bileşenler, güven, güvenlik, likidite ve mutabakat kesinliği ve bütünlüğünün vurgulanmasını içeriyordu. Belgeye göre, birincisi, ülkenin CBDC’yi geliştirmedeki ana teşvik edicisi, ülkedeki fiziki nakit yönetimiyle ilgili operasyonel maliyetleri azaltmaktır.

RBI’nin CBDC için sahip olduğu gelecek planlarının bir kısmı, istikrarlı bir elektrik kaynağı veya mobil ağ erişimi olmayan uzak konumlar ve alanlar için avantajlı olacak gelişmiş sınır ötesi ödemeleri ve yerleşimleri içerir.

CBDC’nin gelişimi artıyor olsa da, benimseme oranı henüz emekleme aşamasında. Bu arada, bazı şirketler ve mağazalar o zamandan beri diğerlerinin yanı sıra Bitcoin (BTC), Shiba Inu (SHIB) ve Binance Coin (BNB) gibi kripto varlıkları için destek eklediğinden, kripto para birimi benimsenmesi bu emekleme aşamasından ayrılmaya başlıyor.

Kripto para piyasası ise hızlı bir büyüme gösteriyor. Geçen yıl birkaç gerileme yaşadıktan sonra, küresel kripto para birimi piyasa kapitalizasyonu, yılın başından bu yana %10’un üzerinde hareket ederek aylar sonra ilk kez 1 trilyon doları aştı.

TradingView'de (CBDC) toplam kripto para piyasası değeri tablosu
Toplam kripto para piyasa değeri fiyatı 4 saatlik grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: TradingView.com’da Crypto TOTAL Market Cap

Bu yazının yazıldığı tarihte, küresel kripto para piyasa kapitalizasyonu, son 24 saatte %4,7 artışla 1,133 trilyon dolara ulaştı.

Unsplash’tan öne çıkan görsel, TradingView’den Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *