«

Zincir üstü analitik firması Glassnode, geçen yıl içinde hangi Bitcoin kohortlarının biriktiğini ve hangilerinin dağıtıldığını açıkladı.

Bitcoin Balinaları, Son 12 Ayda Çıkarılan Arzın %60’ına Eşdeğer Madeni Paralar Dağıttı

gelen verilere göre cam düğüm, balinalar, madenciler ve döviz çıkışları geçen yıl birincil dağıtım kaynaklarıydı. Buradaki ilgili gösterge, piyasadaki farklı kohortların yıllık Bitcoin denge değişikliklerini ölçen ve bunları bu dönemde çıkarılan madeni para sayısıyla karşılaştıran “yıllık emilim oranları”dır.

“Verilen madeni paralar”, BTC madencilerinin bir blok madenciliği için blok ödülü olarak aldıkları toplam miktarı ifade eder. Üretilen bu yeni madeni paraların bir yere gitmesi gerekiyor ve bu, yıllık emilim oranları metriğinin BTC arz akışının bir resmini çizmeye çalıştığı şey.

Glassnode’un dikkate aldığı kohortlar, karidesler (1 BTC’den az tutan yatırımcılar), yengeçler (1 ila 10 BTC arasında), balinalar (1.000 BTC’den fazla) ve madencilerdir. Ek olarak firma, tüm merkezi borsaların cüzdanlarından çekilen toplam para sayısını ölçen “borsa çıkışları” verilerini de dahil etti.

Şimdi, ilk olarak, aşağıda bu yatırımcı gruplarından hangilerinin yıllık madeni para ihracından pozitif bir miktar aldığını gösteren bir tablo var:

Bitcoin Birikim

The value of the metrics seem to have been quite high in recent weeks | Source: Glassnode on Twitter

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, karideslerin yıllık Bitcoin emilim oranı şu anda %107’dir, bu da bu yatırımcı grubunun geçen yıl ağda yayınlanan toplam madeni para sayısının %107’sini varlıklarına kattığı anlamına gelir.

Göstergenin değeri, yengeçler için yaklaşık %120 ile daha da yüksek olmuştur. Grafikten, metriğin son birkaç ayda çok hızlı bir yükseliş gözlemlediği görülüyor, bu da FTX çöküşünün ardından düşük seviyelerde çok fazla birikimin gerçekleştiğini gösteriyor.

Bu kohortlar tarafından eklenen miktarlar, ağın geçen yıl yayınladığından daha yüksek olduğu için, bazı grupların farkı telafi etmek için madeni paralarını dağıttığını veya sattığını varsaymak mantıklı görünüyor. Aşağıdaki grafik, geçen yıl boyunca hangi kohortların dağılım davranışı gösterdiğini göstermektedir.

Bitcoin Dağılımı

Looks like these metrics have been deeply negative recently | Source: Glassnode on Twitter

Balinaların yıllık soğurma oranının su altında %60 olduğu görülüyor, bu da bu devasa sahiplerin geçen yıl cüzdanlarından çıkarılan arzın %60’ına eşit madeni para attığını gösteriyor.

Borsa çıkışları için metriğin değeri negatif %178 olduğu için borsalar da büyük miktarda Bitcoin dağıttı. Bu platformlar, bu dönemde kısmen, BTC sahiplerini madeni paralarını merkezi cüzdanlarda tutmanın riskleri konusunda daha fazla bilinçlendiren FTX çöküşü nedeniyle büyük para çekme işlemleri gözlemledi. Bu, merkezi varlıklarda tutulan BTC’nin büyük bir göçüne yol açtı.

Kullanıcılar, varlıklarını özel sektöre ait donanım cüzdanlarında tutmak için borsalardan büyük miktarlarda BTC aktarırlar. Glassnode, grafikte gösterilmese de, tweet’te madencilerin çıkardıkları kripto paraların %100’ünü (bu da ihraçların %100’ü) artı mevcut rezervlerinden %2 daha dağıttıklarından bahsediyor.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin geçen hafta %8 artışla 22.600 dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği

BTC continues to move sideways | Source: BTCUSD on TradingView

Unsplash.com’da Kanchanara’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, Glassnode.com

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *