1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Hacker’lar NFT Project Azuki’nin Twitter Profilini Ele Geçirdi ve 750 Bin Dolardan Fazla Değerde Varlığı Çaldı

Hacker’lar NFT Project Azuki’nin Twitter Profilini Ele Geçirdi ve 750 Bin Dolardan Fazla Değerde Varlığı Çaldı

«

En iyi non-fungible token (NFT) projesi Azuki’nin Twitter hesabı Cuma günü ele geçirildi ve 750.000 $ değerinde kripto varlığının kaybına neden oldu. Dün öğleden sonra projenin hesabının ele geçirilmesinin ardından, bilgisayar korsanları, kullanıcıların Azuki’nin yerel metaverse platformu The Garden’da sanal bir arazi darphanesine katılmaları için bir davet kılığında bir cüzdan boşaltma bağlantısı yayınladı.

Cüzdan boşaltıcılar, şüphelenmeyen kurbanları, kripto para veya misli olmayan jetonlar gibi kripto varlıklarını kendi cüzdanlarından bilgisayar korsanlarının cüzdanına aktaran işlemleri onaylamaları için kandırmak üzere tasarlanmış kimlik avı mekanizmaları olarak işlev görür.

Etherscan’in verilerine göre, bu kötü aktörler, soygunun en büyük bölümünü temsil eden kötü niyetli bağlantının tweetlenmesinden sonraki 30 dakika içinde bir cüzdandan 751.321 $ veya 81 değerinde USDC’yi boşalttı. Saldırganlar ayrıca diğer kripto cüzdanlarından 3,9’dan fazla ETH, 11 NFT ve 6.742,62 USD USDC çaldı.

Azuki’nin topluluk yöneticisi Emily Rose, projenin Twitter profilinin saldırıya uğradığını doğrulayan ilk yerel yetkili oldu. Aracılığıyla cıvıldamakEmily, kullanıcılara hesap tarafından gönderilen hiçbir bağlantıya tıklamamalarını tavsiye eden bir uyarı yayınladı.

Azuki Bir Sosyal Medya Saldırısına Daha Karıştı

Siber saldırıyı takip eden saatlerde Azuki, Twitter hesabının kontrolünü geri alarak kötü niyetli tweet’leri indirmeyi başardı. Anime tabanlı NFT projesinin yönetim ekibi de bir yayın yayınladı. Beyan Takipçilerine, geçerliliklerini doğrulamak için gelecekteki duyuruların Azuki’nin çeşitli medya kanallarında aynı anda yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol etmelerini tavsiye ederken, halihazırda bir soruşturmanın sürdüğünü söyleyerek.

İlginç bir şekilde, bu, Azuki NFT projesinin bir sosyal medya kripto skandalında ilk kez ana karakter olması olmayacak. Geçen yılın başlarında bilgisayar korsanları, sahte Azuki NFT’lerinin airdrop’unu tanıtmak için birkaç doğrulanmış Twitter hesabını ele geçirdi. Bu hesaplar arasında en dikkate değer olanı, ihlalin ardından derhal geri alınan Hindistan Üniversitesi Hibe Komisyonu idi.

Kripto Piyasası, 2023 İçin Başka Bir Siber Saldırı Kaydediyor

Azuki’nin siber saldırı haberi, önde gelen ticaret platformu Robinhood’ın Twitter profilinin de ele geçirilmesinden ve sahte bir kripto tokeni olan RBH’nin satışını zorlamak için kullanılmasından iki gün sonra geldi.

Robinhood’daki ekip dakikalar içinde hesabı hemen kurtarıp yanlış tanıtım tweet’ini silmiş olsa da, bilgisayar korsanları yine de dolandırıcılığa kapılan saf yatırımcılardan 8.000 dolardan fazla çalabilirdi.

Robinhood saldırısında meydana gelen kayıplar, Azuki’ninkiyle karşılaştırıldığında sönük kalsa da, her iki olay da 2023’te kripto pazarındaki tek büyük siber saldırıyı temsil ediyor.

Şimdiye kadar, kripto piyasası, son yedi gün içinde olumlu bir fiyat modeli gösteren çok sayıda varlıkla, yıl boyunca yükseliş eğilimini sürdürüyor. Tradingview.com’un verilerine göre tüm piyasa, 2023’ün başından bu yana yaklaşık %25,78’lik bir artışı temsil eden 1.002 trilyon dolarlık bir piyasa değeriyle işlem görüyor.

Azuki

Kripto Piyasa Değeri 1.002T Dolarda | Kaynak: Tradingview.com’daki TOTAL grafiği

Öne Çıkan Resim: Zipmex, Tradingview.com’dan Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *