«

Kripto endüstrisi, düzenleyici inceleme yoğunlaşmaya devam ettikçe endişelerini dile getirdi. Bugünün haberlerinde, Güney Koreli mali makamlar bölgedeki kripto para staking hizmetlerini inceleme planlarını açıkladılar.

Güney Kore, SEC Crypto Staking Yönetmeliklerine Uyum Sağlıyor

Bu düzenleme uygulaması, kripto borsası Kraken’in ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) ile davasından kısa bir süre sonra gelir; bu davada ABD düzenleyicisi, borsayı menkul kıymetler yasasını ihlal etmekle suçlayarak şirketin staking programına baskı yaptı.

Güney Koreli düzenleyicinin staking hizmetlerini incelemeye yönelik son hamlesi, geçen hafta dijital varlıklara yönelik SEC baskısının bir sonucu gibi görünüyor. SEC’e göre, bu hizmetler ve ürünler kayıtsız menkul kıymetler olarak kabul edilir.

Bu arada, Koreli düzenleyici, staking hizmetleri incelemesinin zaman çizelgesi ve yöntemleri hakkında henüz daha fazla ayrıntı vermedi. Ancak bu hamlenin bazı yasama kararlarını etkileyeceği söyleniyor.

Staking hizmetlerini yayınlayan belirli bir kripto para borsasını hedefleyen SEC’in aksine, Kore düzenleyicisi daha çok ulusal staking hizmetlerine odaklanıyor.

Geçen Hafta SEC Baskısı

Geçtiğimiz hafta SEC, büyük dijital varlık endüstrisi oyuncularına karşı öfkeli. Geçen hafta düzenleyici ABD kripto para borsası Kraken’e tokat atıldı iki yan kuruluş olan Payward Ventures Inc ve Payward Trading Ltd’yi hizmet olarak staking programını kaydetmediği için ücretlendiriyor.

Bunu takiben Kraken, staking programı operasyonunu derhal durdurmayı ve SEC’i tasfiye, önyargı faizi ve hukuki cezalar için 30 milyon dolarlık bir para cezası ile kapatmayı kabul etti. Bir hafta sonra SEC, Binance markalı varlık olan, sektörün en büyük ikinci stablecoin’i olan BUSD’yi hedef aldı.

Pazartesi günü SEC, BUSD ihraççısı Paxos’u yayınladı. Kayıtlı olmayan menkul kıymetlerin satışı ve listelenmesi için Wells Bildirimi, düzenleyici BUSD ve diğer varlıkların bu konsepte uyduğu. Bu, stablecoin ihraççısının BUSD dağıtımını durdurmak zorunda kalmasıyla sonuçlandı ve Pazartesi gününün erken saatlerinde stablecoini bir süreliğine depegeledi.

Bu haber, yatırımcıların volatil kripto para piyasasına daha az maruz kalmak için yeni bir alternatif aramasıyla, özellikle dolar destekli sektörde stablecoin piyasasında bir sarsıntıya neden oldu. Binance CEO’suna göre, sektör diğer varlıkların ve hatta algoritmik destekli stablecoin’in ortaya çıkışını görebilir.

Salı günü bir Twitter Space Q&A’da CZ şunları söyledi:

Stablecoin’ler üzerindeki baskı miktarı oldukça önemlidir. Birden fazla kurum orada baskı uyguluyor. Bu, USD stabilcoin pazarını küçültecek, bu nedenle endüstri seçeneklerini araştırıyor.

SEC, sektördeki çeşitli firma ve hizmetleri sıkıştırmaya devam ederken, piyasa haberlere çok az tepki gösterdi. Son birkaç gün içinde, küresel kripto para piyasa kapitalizasyonu hala 1 trilyon doların üzerinde.

TradingView.com'da kripto TOPLAM Kripto Para Piyasa Değeri fiyat tablosu
TradingView.com’daki TOPLAM Kripto Para Piyasa Değeri fiyat tablosu

Bu yazının yazıldığı sırada, küresel kripto para piyasa değeri, son 24 saatte %2,7 artışla 1,106 trilyon dolar değerinde.

UnSplah’tan öne çıkan görüntü, TradingView’den Grafik.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *