«

Kötü aktörler, anonim doğası nedeniyle blockchain alanına çekilir; bu kişiler dolandırmaya ve yatırımcılardan fon çalmaya çalışır. Bu kez bir grup dolandırıcı, iflas etmiş kripto borsası FTX’in zaten güç durumdaki yatırımcılarını hedef alıyor. Dolandırıcılar, bu potansiyel kurbanları hedeflemek için kaybettikleri fonların iadesini teklif ediyor.

Sorunlu borsa Cuma günü, topluluğunun bu dolandırıcılığın kurbanı olmasını önlemek için bir uyarı yayınladı. FTX müşterilerini tuzağa düşürmek için yeni saldırı vektörü, platformun kimliğine bürünüyor. Kötü aktörler, iddiaya göre para transferi yapmak için ücret olarak bir ödeme isterler veya kurbanlarını kandırmak için bir hesap şifresi isterler.

Yakın tarihli bir tweet’te topluluğuna hitap eden FTX ekibi, borsanın tartışmacılarının ve aracılarının asla bir ücret veya bir hesabın hassas bilgilerini talep etmediğini doğruladı. bu cıvıldamak okur:

FTX müşterilerinden yararlanmaya çalışan aktif üçüncü taraf dolandırıcılıklarının ve dolandırıcılıklarının farkındayız. Lütfen ne FTX münazaracısının ne de temsilcisinin müşteri varlıklarının iadesi veya muhtemel iadesiyle bağlantılı olarak hesaplarınız için sizden para, ücret, ödeme veya herhangi bir şifre istemeyeceğini unutmayın.

Ek olarak ekip, uyarı notunda, mağdur kullanıcıların aldıkları bir mesajın veya herhangi bir kurtarma teklifinin meşruiyetini kontrol etmek için iletişime geçebilecekleri bir sorgulama e-posta adresi sağladı.

BTCUSD
Bitcoin’in fiyatı şu anda günlük grafikte 23.500 doların üzerinde duruyor. | Kaynak: TradingView.com’dan BTCUSD fiyat tablosu

FTX Müşterilerini Hedef Alan Kripto Dolandırıcılıkları Artıyor

Bu, dolandırıcıların FTX müşterilerini hedef almaya yönelik ilk girişimi değildi. Sam Bakman-Fried liderliğindeki borsa Kasım ayında milyarlarca doları yok ederek çöktüğünden beri, dolandırıcılar tartışmacıları aldatmak için onlara fonlarını iade etme sözü vererek yeni fırsatlar yakaladı.

Aynı şekilde, FTX’in Kasım ayında iflas başvurusunda bulunmasından günler sonra, Twitter’da borsanın kurucusu Sam Bakman-Fried’in (SBF) kimliğine bürünen sahte bir video ortaya çıktı. Dolandırıcılar, kullanıcılardan “kripto fonlarını ikiye katlamak” için güvenli olmayan bir web sitesine gitmelerini isteyen SBF numarası yaptı. Kötü aktörler Twitter’da doğrulanmış bir hesap kullandığından gerçek görünüyordu.

Ayrıca, FTX’in düşüşünden bir ay sonra, Oregon Mali Düzenleme Bölümü (ODF), kurbanların fonlarını iade etmeyi teklif eden bir dolandırıcılık web sitesi hakkında bir uyarı yayınladı. SBF liderliğindeki borsa mali durumuyla mücadele ederken, dolandırıcılar bu sahte web sitesini çalıştırdı ve ABD Dışişleri Bakanlığı yönetiyormuş gibi görünmek için numara yaptı. Ancak gerçekte, kötü aktörler kullanıcılardan hassas bilgileri ele geçirmek istiyordu.

DFR’de yönetici olan TK Keen yaptığı açıklamada;

Kripto ticareti piyasası akıcı ve sizden yararlanmaya çalışan insanlarla dolu. Bunu daha önce söyledik, ama kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen öyledir. Herkesi ödevlerini yapmaya ve akıllıca yatırım yapmaya davet ediyoruz….

Pixabay’dan öne çıkan resim ve TradingView.com’dan grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *