«

Veriler, varlığın fiyatı 22.000 $ seviyesinin altına düştüğü için Bitcoin piyasa duyarlılığının bugün nötr seviyeye düştüğünü gösteriyor.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Artık “Tarafsız” Duyarlılığı Gösteriyor

“Korku ve açgözlülük endeksi”, bize Bitcoin piyasasındaki yatırımcılar arasındaki genel duyguyu anlatan bir göstergedir. Metrik, duyarlılığı görüntülemek için 0-100 arasında çalışan sayısal bir ölçek kullanır.

50’nin üzerindeki tüm değerler şu anda piyasanın açgözlü olduğunu, eşiğin altındaki değerler ise yatırımcıların korktuğunu gösteriyor. Bu kırılma teoride temiz olsa da, 46 ile 54 arasındaki sınır değerleri aslında pratikte “nötr” bir duygu olarak ele alınır.

Ayrıca “aşırı açgözlülük” ve “aşırı korku” olarak adlandırılan iki özel duygu daha vardır. Bunlar sırasıyla indeksin 75’ten büyük ve 25’ten küçük değerlerinde yer almaktadır.

Aşırı duyguların önemi, Bitcoin fiyatındaki tepeler ve diplerin tarihsel olarak bu tür zihniyetlerin olduğu dönemlerde meydana gelme eğiliminde olmasıdır. Bu nedenle, bazı tüccarlar aşırı korku sırasında (diplerin oluştuğu yerde) satın almanın en iyisi olduğuna inanırken, aşırı açgözlülük (zirvelerin oluştuğu yerde) ideal satış pencerelerini sağlar.

Şimdi, mevcut piyasa için korku ve açgözlülük endeksi şu şekilde görünüyor:

Bitcoin Tarafsız Duyarlılığı

The current sentiment in the BTC, as well as the wider crypto, market | Source: Alternative

Yukarıda gösterildiği gibi, Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi şu anda 48’lik bir değere sahip, bu da yatırımcıların korkuya hafif bir eğilimle nötr bir duyguya sahip olduğunu gösteriyor.

Bu, piyasanın açgözlü olduğu son günlere kıyasla bir değer düşüşü. Aşağıdaki grafik, göstergenin değerinin geçen yıl içinde nasıl değiştiğini göstermektedir.

Bitcoin Korku Ve Açgözlülük Endeksi

Looks like the value of the metric has seen some decline in recent days | Source: Alternative

Grafikten, Bitcoin korku ve açgözlülük endeksinin geçen yılın büyük bölümünde korku ve aşırı korku değerlerinde olduğu görülüyor. Hem bu korku hem de aşırı korku çizgileri, aslında göstergenin tarihindeki en uzun süredir.

Koşu nihayet bu yılın başlarında, kripto para biriminin fiyatındaki ralli sonunda yatırımcı duyarlılığını korku bölgesinden çıkardığında sona erdi. Başlangıçta, zihniyet sadece tarafsızdı, ancak ralli ilerledikçe, sahipleri sonunda yükseliş eğilimini benimsemeye başladı ve açgözlü hale geldi.

Açgözlülük bölgesinde birkaç gün geçirdikten sonra, metrik bugün kripto paranın fiyatını 22.000 doların altına çeken BTC’deki son düşüşün bir sonucu olarak bir kez daha nötr bir değere döndü.

Şu anda, hissiyat düşüşünün geçici olup olmadığı veya yatırımcıların rallinin sürdürülebilirliği konusunda bir kez daha tereddüt ettiklerinin bir işareti olup olmadığı belli değil, bu durumda endeks çok geçmeden korku bölgesine düşebilir.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin geçen hafta %7 düşüşle 21.800 dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği

BTC seems to have seen some drawdown today | Source: BTCUSD on TradingView

Unsplash.com’da Kanchanara’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, Alternative.me

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *