«

Diğer birçok sektörde olduğu gibi, kripto endüstrisi bilgisayar korsanlarını ve siber suçluları kendine çekmiştir. Sonuç olarak, artan fidye yazılımı saldırıları ve kara para aklama faaliyetleri, mali gözlemcileri sektörü daha sıkı bir şekilde düzenlemeye yöneltti.

Küresel düzenleyiciler kripto sektörüne şeffaflık getirmeye çalışırken, zincir üstü analitik firması Chainalysis’in fidye yazılımı saldırısına ilişkin yıllık raporu, bu faaliyetlerde önemli bir düşüş olduğunu vurguluyor. Rapora göre, fidye yazılımı saldırılarının geliri 2022’de %40,58 azaldı.

Daha spesifik olarak, bilgisayar korsanlarının kurbanlardan aldığı fidye yazılımlarından elde edilen toplam fon, 2021’de 765,6 milyon dolardan 2022’de 456 milyon dolara düştü. Ancak Chainalysis, saldırılarla bağlantılı tüm adresler tanımlanmadığından miktarın çok daha yüksek olabileceğini iddia ediyor.

İlginç bir şekilde, siber suçlular için düşen gelir, bilgisayar korsanlarının kurbanları hedef alma çabalarını sınırlamasına değil, düzenleyicinin kuruluşları daha katı siber güvenlik önlemleri uygulamaya zorlama hareketine bağlıdır. İkincisinin, suçlulara ödeme yapmak yerine onlara karşı çıkmayı seçme konusundaki mahkumiyetleri, bu düşüş eğilimine katkıda bulundu.

Rapor şöyle:

Bu, saldırıların azaldığı veya en azından ödemelerdeki ciddi düşüşün gösterdiği kadar olmadığı anlamına gelmez. Bunun yerine, düşüşün çoğunun kurban kuruluşların fidye yazılımı saldırganlarına ödeme yapmayı giderek daha fazla reddetmesinden kaynaklandığına inanıyoruz.

BTCUSD
Bitcoin’in fiyatı şu anda günlük grafikte 21.000 doların üzerinde seyrediyor. | Kaynak: TradingView.com’dan BTCUSD fiyat tablosu

Fidye Yazılımı Ödemeleri Önemli Ölçüde Düştü

Son istatistiklerin aksine, fidye yazılımı ödeme engelleri önemli ölçüde arttı. Örneğin, rapora göre kurbanların %76’sı 2019’da bir fidye yazılımı saldırısına uğradıktan sonra saldırganların taleplerini yerine getirirken, kurbanların %24’ü kötü oyunculara karşı koymayı tercih etti. 2022’de kurbanların %59’u gaspları ödemeyi reddetti ve bu da trendde kayda değer bir değişikliği temsil ediyor.

Fidye yazılımı saldırılarında kötü niyetli kişiler, kötü amaçlı yazılım kullanarak bir kullanıcının sistemini kontrol eder ve ardından erişimi engellemek için sistemi kilitler veya kurban saldırganın talebini yerine getirmezse hassas bilgileri sızdırmakla tehdit eder. Siber saldırılar genellikle dijital şantajı içerir; oltalama saldırıları bu alanda en çok kullanılan vektörlerdir.

Ayrıca araştırma şirketi, suçluların 2022’deki fidye yazılımı saldırılarından yasa dışı fonları aklamak için merkezi borsaları, kripto karıştırıcı araçlarını ve kumar web sitelerini kullandığını açıkladı. Rapor eklendi;

Ana akım borsalara giden fidye yazılımı fonlarının payı 2021’de %39,3’ten 2022’de %48,3’e yükselirken, yüksek riskli borsalara giden pay %10,9’dan %6,7’ye düştü.

Raporda Chainalysis, Ethereum tabanlı karıştırma aracı Tornado Cash’in kullanımının 2022’de %11,6’dan %15,0’e çıktığını ortaya çıkardı. Bu, ABD Hazinesinin geçen yıl Ağustos ayında yaptırım uyguladığı gizlilik aracıyla aynı. Yetkililer, suçluların bu protokolü kullanarak 7 milyar dolardan fazla para akladığını iddia etti.

Pixabay’dan öne çıkan resim ve TradingView.com’dan grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *