«

ABD Federal Rezervi (Fed), New York’taki yan kuruluşunda, bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) test etme girişimi olan Project Cedar’ın ilk testini tamamladı. New York İnovasyon Merkezi (NYIC) bu ilk aşamayı gerçekleştirdi ve dijital varlıkların ve blok zinciri teknolojisinin eski ödeme yollarını iyileştirme potansiyelini vurguladı.

NYIC tarafından yayınlanan bir rapora göre, bu CBDC’yi veya “Dijital Doları” araştırmak için oluşturulan bir kuruluş, bu dijital varlığın “teorik” bir uygulaması için teknik bir çerçeve geliştiriyor. Uluslararası Ödemeler Bankası İnovasyon Merkezi (BISIH) ile ortaklaşa oluşturulan araştırma merkezi, CBDC’nin toptan uygulanmasına odaklandı.

NYIC, rapora göre bu ilk test aşamasını başarılı olarak sınıflandırdı. Test, 12 haftalık bir süre boyunca canlı olarak yapıldı ve simüle edilmiş bir FX piyasasında bir işlemi halletmek için blok zinciri teknolojisinden yararlandı. Bu aşama, dijital varlıkların daha düşük bir ödeme maliyeti için “hızlı ve güvenli ödemeler” sağlayıp sağlayamayacağını araştırdı.

New York İnovasyon Merkezi Direktörü Peter von Zelowitz, küresel ekonomi için sınır ötesi ödemenin önemini vurguladı. Dijital varlıklar ve blok zincir teknolojisi, bu sistemi geliştirmek için bir çözümdür. Zelowitz dedi ki:

Project Cedar Phase I, kritik ödeme altyapısını modernize etmede blok zinciri teknolojisinin umut verici uygulamalarını ortaya çıkardı ve ilk denememiz, ABD perspektifinden paranın ve ödemelerin geleceği ile ilgili daha fazla araştırma ve geliştirme için stratejik bir fırlatma rampası sağlıyor.

İlk Dijital Dolar Testi Sırasında Fed’in Keşfettiği Şeyler

Rapora göre, eski finansal raylar, FX piyasası için bir toptan satış işlemini 48 saatten fazla bir sürede halledebilir. New York Fed tarafından test edilen “Dijital Dolar” çok daha hızlıydı ve kurumlara başka yerlere tahsis etmek için daha fazla özgürlük ve kaynak sağlarken karşı taraf ve kredi riskini azaltabilirdi.

Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, NYIC bir işlemi ortalama 15 ila 10 saniye arasında sonuçlandırdı. Bu sonuçlar, geleneksel yerleşim yöntemlerine göre önemli bir gelişmedir.

Fed dijital dolar sonuçları 1
C, para birimleri, O gözlemciler ve P katılımcılar için anlamına gelir. Kaynak: New York Fed, NYIC

Test, hızlı işlemlerine ek olarak, bir CBDC’nin, tarafların bir işlemi aynı anda gerçekleştirme veya hiç bitirmeme kapasitesi olan “atomik yerleşimleri” mümkün kılabileceğini ortaya koydu. Rapor, bu CBDC için erişilebilirlik ve güvenlik hakkında şunları ekledi:

(…) tasarım, 7/24/365 bazında ödemeleri mümkün kıldı ve merkezi ve özel sektör bankaları da dahil olmak üzere çeşitli finansal kurumları temsil eden homojen defter ağları arasında işlemleri mümkün kılarak birlikte çalışabilirlikle ilgili hedefleri destekledi.

Dijital Doların İlk Testinin Başarısı Hiçbir Yere Getirmeyebilir

Project Cedar’ın bu ilk aşaması, New York Fed ile birkaç karşı taraf arasında ayrı ve “homojen” defterlerde yürütüldü. Gelecekte, araştırma merkezi bu uygulamanın tasarımı ve birlikte çalışabilirliği üzerinde daha fazla test yapacak.

İlk aşamasında, CBDC, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri tarafından kullanılan, bir Yetki Kanıtı konsensüsüyle, harcanmamış bir işlem çıktısı (UTXO) defteri altında çalıştı. Bu tasarım gelecekteki testlerde değişebilir.

Bitcoin BTC BTCUSDT Fed dijital dolar
BTC’nin fiyat trendleri günlük grafikte yukarı yönlü. Kaynak: BTCUSDT İşlem Görünümü

Son olarak, test teorik olduğu için araştırma merkezi gerçek dünyadaki uygulamasını garanti edemez. Bu karar ABD Federal Rezervi tarafından verilmelidir. Projenin geleceği hakkında konuşan The NYIC şu sonuca varmıştır:

Devam eden wCBDC araştırmasının bir parçası olarak, NYIC, farklı blok zinciri tabanlı ödeme sistemlerinde eşzamanlılığın nasıl sağlanacağı ve atomik işlemlerin en iyi şekilde nasıl uygulanacağı da dahil olmak üzere birlikte çalışabilirlik ve defter tasarımı ile ilgili soruları araştıracak.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *