«

Bir blockchain analitik firması olan Elliptic’in yayınladığından bu yana iki ay geçmedi. rapor bu yıl kripto düzenlemeleri için tahminini detaylandırıyor. Firma, küresel düzenleyiciler sektördeki düzenlemeleri sıkılaştıracağı için 2023’ün kripto alanında artan yaptırımlar göreceğini söyledi.

Düzenleyiciler dünya çapında bir dizi uygulama eylemi gerçekleştirirken, eliptik raporları şimdiden ortaya çıkmaya başladı. Örneğin, yakın tarihli bir rapor, Finansal Davranış Otoritesi’nin (FCA) Birleşik Krallık’ta (BK) kayıtlı olmayan kripto ATM operatörlerine karşı harekete geçtiğini ortaya koydu.

FCA Sorunları, Yasadışı Kripto ATM Operatörlerine Yönelik Siparişi Durdurdu

FCA’ya göre raporİngiltere gözlemcisi, Leeds’te yasa dışı kripto para birimi ATM işlemlerinden şüphelendiği birkaç siteyi araştırdı. FCA, West Yorkshire Polisinin Dijital İstihbarat ve Soruşturma Birimi ile işbirliği içinde, şehrin çeşitli yerlerinden kanıtlar topladı. Gözlemlerine göre, İngiltere’deki tüm kripto ATM’leri lisanssız çalışıyor.

FCA’nın uygulama ve piyasa gözetimi icra direktörü Mark Steward yaptığı açıklamada, düzenleyicinin İngiltere’deki kayıt dışı kripto işletmelerinin peşine düşmeye devam edeceğini söyledi.

Yönetici, kripto ATM’leri dahil tüm ATM operatörlerinin FCA’ya kaydolması ve Birleşik Krallık kara para aklama kurallarına uyması gerektiğini vurguladı. Kripto ürünlerinin “yüksek riskli ürünler” olduğunu ve “düzenleyici gözetimden yoksun” olduğunu da sözlerine ekledi. Dolayısıyla, hükümet yetkilisine göre, onlara yatırım yapan herkes zarar edebilir.

West Yorkshire Polisi Kuvvet Siber Ekibinden Çavuş Yardımcısı Lindsey Brants da yorum yaptı. Brants’a göre, son araştırmalar, birkaç canlı kripto ATM’sinin yerlerini belirlemelerine izin verdi. Memur ayrıca, düzenleyicilerin operatörlere durdurma ve vazgeçme emirleri verdiğini de kaydetti. Gözlemciler ayrıca, düzenlemelerin ihlalinin kara para aklama kuralları kapsamındaki soruşturmaları çekeceği konusunda da uyardı.

Memur Brants, Force Cyber ​​Ekibinin, “Batı Yorkshire’daki ilk kripto yaptırım eylemi” dedikleri olayda FCA ile ortaklıklarından dolayı mutlu olduklarını belirtti. Birleşik Krallık makamı, kayıt dışı kripto ATM’lerini bozmak ve devre dışı bırakmak için yerel polis güçleri de dahil olmak üzere birçok kanun uygulayıcı kurumla birlikte çalışıyor.

Ayrıca rapor, FCA’nın daha önce yazdı tüm kripto ATM operatörlerine ve ana bilgisayarlarına, bekçi köpeğine kaydolmamaları durumunda “yaklaşan” sonuçlar konusunda onları uyarıyor. FCA’nın kripto para birimi ATM’lerine karşı son eylemi birçok operatörü etkileyecektir.

Coin ATM Radar’a göre, Birleşik Krallık’ta 28’e kadar lokasyon bu makineleri sağlıyor. Veriler, kripto ATM konumlarının %50’den fazlasının Londra’da olduğunu ve daha fazlasının Birmingham, Manchester ve Nottingham yakınlarında olduğunu gösteriyor.

Düzenleyiciler Kripto Endüstrisi Üzerindeki Denetimi Artırıyor

Birleşik Krallık’taki kripto ATM’lerine karşı en son yaptırım eylemi, FCA’nın şimdiye kadar gerçekleştirdiği ilk yaptırım eylemi değil. Mart 2022’de, bekçi köpeği benzer bir durdurma ve vazgeçme kararı yayınladı. emir Bitcoin ATM’leri için. FCA, emriyle, kayıtlı olmayan tüm ATM’lerin derhal kapatılmasını veya ek yaptırımlarla karşı karşıya kalmasını istedi.

FCA, İngiltere'deki Tüm Kripto ATM Firmalarının Yasa Dışı Olduğunu Söyledi
Toplam Kripto piyasa değeri grafikte yeniden yükseliyor | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Son FCA’nın yaptırım eylemi, dünya genelindeki küresel finansal bekçiler tarafından artan kripto para birimi düzenlemelerinin ortasında geliyor. Son zamanlarda, birkaç kripto para şirketi, ABD düzenleyicilerinden çeşitli yaptırım eylemleriyle karşı karşıya kaldı.

Örneğin, yakın tarihli bir raporda, New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) sipariş Paxos, bazı soruşturmaların ardından BUSD basımını ve ihracını bırakacak.

Ayrıca Coinbase ve Kraken yaptırımla karşı karşıya kaldı NYDFS ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun eylemleri. Raporlarda, NYDFS kripto borsası Coinbase’in peşine düştü. iddia etmek şirketin kara para aklamayı önleme ve müşterini tanı (KYC) standartlarına uymadığı. Sonuç olarak, NY düzenleyicisi kripto borsasından 100 milyon dolar para cezası talep etti.

Pexels’ten öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *