«

2022 sona eriyor ve Bitcoinist personelimiz, kripto endüstrisi hakkında bir bakış açısı sağlamak için bu Kripto Tatili Özelini başlatmaya karar verdi. Bu yılın kripto için en yüksek ve en düşük seviyelerini anlamak için birden fazla konukla konuşacağız.

Charles Dicken’in klasiği “Bir Noel Şarkısı” ruhuna uygun olarak, kriptoyu farklı açılardan inceleyeceğiz, 2023 için olası gidişatına bakacağız ve bir endüstrinin finansın geleceğini destekleyebilecek bu farklı görüşleri arasında ortak bir zemin bulacağız.

Dün, yatırım şirketi Blofin ile kriptonun geçmişi, bugünü ve geleceği hakkındaki bakış açıları hakkında konuştuk. Bugün seriye, dünyanın en büyük emanetçi ve menkul kıymetler hizmetleri sağlayıcısı olan BNY Mellon’un Dijital Varlıklar Teknolojisinin eski Küresel Başkanı ve Halborn’un şu anki COO’su olan David Shwed ile devam ediyoruz.

Shwed: “Değişen şey, gerçek olamayacak kadar iyi verimlerin gerçek olamayacak kadar iyi olduğu gerçeğiydi. Paranın bir yerden gelmesi gerekiyor ve anlaşılan o ki bu, kripto fiyatının istikrarlı artışına dayanan riskli krediler ve diğer iş uygulamalarından geliyor (…).”

Bu büyük finans kurumu, ABD’deki en büyük bankalardan bazıları olan Goldman Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan ile birlikte nihayet 2021 ve 2022’de kripto para birimlerini benimsedi. kurumlar.

Shwed: “Kripto pazarlarına girme/bu pazarlara açılma konusunda TradFi’de herhangi bir yavaşlama görmedim.”

Geleneksel Finans (TradFi) ve Kripto Finans, pek çok biçimiyle (CeFi, DeFi, vb.) birleşiyor. Three Arrows Capital (3AC) ve FTX’in çöküşü bu kurumları kriptodan uzaklaştıracak mı? 2023 için en olası düzenleyici görünüm nedir? Bu eski BNY Mellon yöneticisine bunu ve çok daha fazlasını sorduk. Bize söylediği buydu:

S: 2021 Noeliyle karşılaştırıldığında bugün kripto piyasası için en önemli fark nedir? Bitcoin, Ethereum ve diğerlerinin fiyatının ötesinde, o coşku anından bugünün sürekli korkusuna ne değişti? Benimseme ve likiditede düşüş oldu mu? Temel bilgiler hala geçerli mi?

C: Değişen şey, gerçek olamayacak kadar iyi verimlerin gerçek olamayacak kadar iyi olduğu gerçeğiydi. Paranın bir yerden gelmesi gerekiyor ve bunun, kripto fiyatının istikrarlı artışına dayanan riskli kredilerden ve diğer ticari uygulamalardan geldiği ortaya çıktı. Fiyat düştükçe ve kredilerin vadesi geldikçe, birçoğu teminatlarının tasfiyesi ve marj çağrılarıyla karşı karşıya kaldı. Bununla birlikte, finansın yanı sıra başka birçok alanda da benimsendiğini görüyoruz. Nike, Matterl, Samsung ve LVMH gibi birçok büyük perakendeci de ekosisteme giriyor.

S: Piyasa koşullarındaki bu değişikliği yönlendiren baskın anlatılar nelerdir? Ve bugün anlatı ne olmalı? Çoğu insan neyi gözden kaçırıyor? Patlayan büyük bir kripto borsası, dokunulmaz olduğu düşünülen bir hedge fonu ve finansal bir ütopya vaat eden bir ekosistem gördük. Kripto hala finansın geleceği mi yoksa topluluk yeni bir vizyon mu izlemeli?

C: Bugünün anlatısının risk yönetimi ve güvenlik olması gerekiyor. 3AC/Voyager/Celsius ve diğerleri daha fazla kurumsal risk yönetimi uygulamasına sahip olsaydı, yok olmaları önlenebilirdi. Aynı düşünce güvenlik için de geçerlidir. Kripto yerel güvenliği ile daha olgun finansal kurumlarda gördüğümüz arasında temel bir fark var. Güveni geri kazanmak için her ikisini de büyük ölçüde geliştirmemiz gerekiyor.

S: Birini seçmeniz gerekiyorsa, 2022’de kripto için önemli bir an sizce hangisiydi? Ve sektör bunun sonuçlarını 2023 boyunca hissedecek mi? Önümüzdeki Noel sektörü nerede görüyorsunuz? Bu kışa dayanabilecek mi? Mainstream bir kez daha sektörün ölümünü ilan ediyor. Sonunda doğru anlayacaklar mı?

C: En önemli an, FTX çökmesiydi. SBF’nin hepimizi kurtaracak kahramandan birkaç hafta içinde bir suçluya dönüşmesi, ekosistemdeki şeffaflığın eksikliğinin kanıtıdır. Etkisini kesinlikle 2023’e girerken hissedeceğiz. FTX’e biraz maruz kalan veya genellikle aşırı kaldıraç kullanan diğer kuruluşlarla ilgili olduğundan, tam etkiyi gördüğümüze inanmıyorum. Kısmen kurumsal/kurumsal pazarlar nedeniyle 2023’ün sonunda 2022’nin başında bulunduğumuz yere geri döneceğimize inanıyorum. Yıllar boyunca birçok kez “Kripto öldü” sözünü duydum ve her seferinde yanıldılar. Fiyat düşüşü birçok sistemik arızanın sonucu olduğu için mevcut durum çok farklı olsa da, aynı şey TradFi Wall Street’te gözlemlenen birçok çöküş için söylenebilir, en benzer olanı 2008-2009 krizidir ve TradFi hala canlı ve tekmeliyor.

S: Geleneksel finans (Tradfi) ve kripto birçok yönden birleşiyor. FTX’in çöküşü bu eğilimi etkiler mi? Ve bu bağlamda, eski ve kripto finans şirketleri arasındaki entegrasyonu durduracak bir yaklaşımı benimsemeye yönelik düzenlemeleri görüyor musunuz?

C: FTX’in çöküşü ve bunun sonucunda ortaya çıkan tali hasar, kripto pazarını olumsuz etkilemiş olsa da, konu kripto pazarlarına girme/bu pazarlara açılma konusunda TradFi’de herhangi bir yavaşlama görmedim. Aslında, konuştuğum G-SIB’lerin (Küresel Olarak Sistemik Olarak Önemli Bankalar) çoğu, kripto ile ilgili olarak yol haritalarını değiştirmedi veya değiştirmedi. Geleneksel ve kripto arasındaki entegrasyonları durduran herhangi bir düzenleme belirtisi görmedim. Bununla birlikte, kripto pazarlarında Dodd-Frank Yasasına benzer boyut ve kapsamda kapsamlı düzenlemeler göreceğimize inanıyorum.

Bitcoin BTC BTCUSDT Kripto Tatili
BTC’nin fiyatı haftalık grafikte aşağı yönlüdür. Kaynak: BTCUSDT Alım Satım Görünümü

Bu yazı itibariyle, Bitcoin tahta genelinde yatay hareketle 16.800 dolardan işlem görüyor. Unsplash’tan görüntü, Tradingview’den grafik.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *