«

Elon Musk’ın geçen hafta Twitter satın alma onayının ardından Dogecoin’in (DOGE) fiyatı tavan yaptı. DOGE, bu yılın Mayıs ayından bu yana ilk kez 0,01 doları aştı ve geçici olarak 0,14 doları aştı. Pazartesi günü DOGE küçük bir nefes aldı ama uzun sürmeyecekti.

Dogecoin topluluğunun çok sayıda üyesinin tahmin ettiği gibi, Musk’tan bir tweet, başka bir DOGE rallisi başlatmak için yeterli olacaktır. Ve Musk, Dogecoin topluluğunu hayal kırıklığına uğratmadı.

00:17 EDT’de Tesla ve SpaceX’in CEO’su tweetlendi Aşağıdaki resim, Twitter gömleği ve Twitter logolu balkabağı giyen memecoins maskotu Shiba Inu’yu gösteriyor.

Musk, metin olarak yalnızca göz kırpan bir surat eklese de, DOGE’nin yakında Twitter’da bir ödeme yöntemi olarak entegre edileceği topluluk için açıktı. Son birkaç gündeki fırlayan fiyat artışlarını da tetikleyen tam da bu söylentiydi.

Elon Musk, Dogecoin Köpek Fısıltıcısı

Musk’ın DOGE fiyatı üzerindeki devasa etkisi kripto piyasası için yeni bir şey değil. Son yıllarda Musk’ın tweetleri fiyatın kelimenin tam anlamıyla tekrar tekrar patlamasına neden oldu.

Musk Twitter DOgecoin
Resim: New York Times

Dünyanın en zengin insanının DOGE’yi Twitter’a gerçekten entegre etme şansı tweet’ten sonra oldukça yüksek görünüyor. Nisan ayında Musk, Twitter kullanıcılarının premium abonelik hizmeti Twitter Blue için memecoin ile ödeme yapmasına izin verme fikrini zaten dile getirmişti.

Buna ek olarak, son günlerde Musk’ın tüm kullanıcılara mavi bir onay işareti için 20 dolar ödemesini planladığına dair söylentiler dolaşıyor. DOGE bu amaçla da kullanılabilir.

Musk’ın DOGE topluluğuna verdiği sözleri yerine getirdiği, bazı Tesla ürünlerine otomobil üreticisinin web sitesinde Dogecoin ile ödeme yapılabiliyor olması da açıkça görülüyor. Ek olarak, Boring Company, Las Vegas Döngüsünün kullanımı için bir ödeme aracı olarak kripto para birimini kabul eder.

Piyasadaki muazzam etkisi nedeniyle – bazı insanlar buna zaten manipülasyon diyebilir – herkes Musk’ın fedakar niyetleri olduğuna inanmıyor. Haziran ayında, DOGE fiyatını manipüle etmek için Musk, SpaceX ve Tesla’ya 258 milyar dolarlık dava açıldı.

Eylül ayında, dava yedi yeni yatırımcıyı ve tünel şirketi Boring Co. da dahil olmak üzere altı yeni davalıyı kapsayacak şekilde genişletildi.

Musk ve diğer sanıklar, iki yıl boyunca Dogecoin fiyatını manipüle etmekle suçlanıyor. %36.000’in üzerinde devasa bir artıştan sonra, milyarder iddiaya göre karını fark etti ve ardından bir çöküşe neden oldu. Bu şekilde Musk and Co., şikayete göre “diğer yatırımcıların pahasına on milyarlarca dolar kazandı”.

Yazma sırasında, Dogecoin 0.1463 dolardan işlem görüyor ve aşırı alım bölgesine doğru ilerliyor ve RSI 87’de.

DOGE USD grafiği
Dogecoin aşırı alım bölgesine pompalanıyor. Kaynak: TradingView

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *