«

ABD hükümetinin son zamanlarda kripto endüstrisine karşı artan eylemleri. Twitter’da postalamakkripto para borsası Coinbase, Paxos-BUSD ve Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) davasını ve sektöre yönelik düzenleyici ortamla ilgili diğer önemli konuları ele aldı.

Yatırımcılar için, SEC’in son yaptırım eylemleri kripto endüstrisinde endişe yarattı. Bu eylemlerin, kullanıcılara sağlanacak çeşitli hizmet alışverişleri için ABD yetki alanındaki gelecekteki dijital varlıklar için netlik kazanması gerekir.

New York Finansal Hizmetler Departmanı’nın (NYDFS), ABD merkezli Paxos blockchain altyapısına ABD doları destekli stablecoin BUSD’yi çıkarmayı durdurma emri vermesinden sonra Coinbase, bu varlıkların menkul kıymet olmadığını belirtti. Bitcoinist, kripto borsasının davasını mahkemeye taşıyacağını ve staking ürünleri için savaşacağını bildirdi.

Stablecoin’in Kriptodaki Rolü Nedir?

Stablecoin’ler, değeri başka bir emtiaya, para birimine veya finans kuruluşuna sabitlenmiş veya bağlı olan kripto para birimleridir; bu durumda, çoğu stablecoin bir değişim aracı olarak kullanılır, ABD doları tarafından desteklenir ve sabit değerlerine eşit kalacak şekilde tasarlanır.

Stablecoin’ler, bir değişim aracı olarak kripto için daha değerlidir. Bu dijital varlıklar, rezerv varlıklarını teminat olarak tutarak fiyat istikrarını sürdürür.

Coinbase, müşteriler için USDC gibi stablecoin’lerin bankacılık saatlerini ve küresel sınırları aştığını, merkezi finansın “yatırımcılara sağlaması gereken” bir şey olduğunu belirtiyor.

Coinbase
ABD’de artan kripto para havalesi Kaynak: Coinbase

Kripto havalelerinin kullanımı son yıllarda arttı. Coinbase’e göre, ABD’li tüketicilerin yaklaşık dörtte biri kripto kullandığını bildirdi. Coinbase şunları belirtiyor:

Stablecoin’ler, geleneksel finanstan daha verimli ve adil bir finansal sisteme geçiş arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olur. Daha fazla küresel nakit dijitalleştikçe, ABD, fiat destekli sabit paralar için en güvenilir ve kullanılan küresel rezerv para birimi olmaya devam ederse ABD çok büyük fayda sağlayacaktır.

Bu nedenle, DeFillama tarafından derlenen verilere göre, bu dijital varlıkların son yıllarda kripto pazarında 136 milyar doları aşan büyümesi göz önüne alındığında, sabit paralar düzenleyici incelemeye girmeye devam ediyor.

Coinbase
Stablecoin piyasa değeri. Kaynak: DeFillama

Coinbase, stablecoin’lerin zaten düzenlendiğini belirtiyor. SEC tarafından incelenen Paxos, NYDFS tarafından bir New York tröst şirketi olarak denetlenmektedir. USDC, kayıtlı bir değer aracı olarak düzenlenir.

Coinbase için bunu doğru yapmak, düzenleyiciler ve kripto endüstrisi arasında, kripto alanı için net kurallara ve çeşitli düzenleyicilerin kendileri için şeritlere yol açabilecek “gerçek bir diyalog” anlamına gelir.

Bu, daha fazla finansal erişilebilirlik ve verimlilik vaadini sağlayabilir ve ABD’deki birçok kripto kullanıcısına çözüm sağlayabilen sabit paralar gibi varlıklar için daha fazla yenilik ve geliştirmeye izin verebilir Coinbase şu sonuca varıyor:

Coinbase, sabit paralar da dahil olmak üzere sektörümüzü düzenlemenin en iyi yolu hakkında düzenleyiciler, politika yapıcılar ve halkla diyaloğu memnuniyetle karşılar.

Coinbase
COIN hissesi günlük grafikte yükseliş eğilimini sürdürüyor. Kaynak: COIN TradingView.

14 Şubat’ta açıklanan istenmeyen enflasyon verilerine rağmen COIN hisse senetleri olumlu tepki verdi. COIN, Nasdaq’ta son 24 saatte %5,5’lik bir artışı temsil ederek 64,25 dolardan işlem görüyor ve 2023’ün başından bu yana yükseliş trendini sürdürüyor.

Unsplash’tan öne çıkan görüntü, Trading View’dan grafik.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *