«

Tüketicinin korunmasına duyulan ihtiyaç, son zamanlarda artan dolandırıcılık ve hack oluşumu Kripto alanındaki olaylar. Sonuç olarak, küresel düzenleyiciler, farklı ülkelerin hükümetleri ve kripto şirketleri bile kötü oyuncuları elde tutmanın yollarını aramak müşterileri sömürmekten

Buna paralel olarak cüzdan sağlayıcıları, dolandırıcılık girişimlerini engellemek için gelişmiş özelliklerle güvenliklerini sıkılaştırmaya başladılar.

ABD merkezli bir kripto borsası olan Coinbase, kullanıcılarını kimlik avı hırsızlıklarından ve dolandırıcılıklardan korumak için güvenlik özelliklerini entegre eden en son kripto borsasıdır. Popüler borsa, dolandırıcıları püskürtmek için işlem önizlemeleri ve engelleme listeleri gibi kripto cüzdan uygulamasına yeni özellikler ekledi.

Crypto Exchange Coinbase Yeni Cüzdan Güvenlik Özelliklerini Açıklıyor

Son zamanlarda, Coinbase ilan edildi yeni güvenlik özelliklerini cüzdan uygulamasına entegre ediyor. Kripto borsasına göre, yeni özellikler, kullanıcıların dolandırıcılardan gelebilecek potansiyel saldırıları tespit etmesine ve bunlara karşı önlem almasına olanak tanıyacak.

Bunlardan biri, kullanıcıların onay düğmesine basmadan önce işlemler sırasında token ve NFT bakiyelerindeki olası değişiklikleri tahmin etmelerini sağlayan bir işlem önizleme özelliğidir.

Ayrıca Coinbase, merkezi olmayan bir uygulama (dApp) tokenleri veya NFT’leri çekmek için onay istediğinde kullanıcıyı bilgilendiren token onay uyarıları ekledi. Bu özellik sayesinde, dolandırıcılar hesapları üzerinde işlem yaptığında kullanıcılar uyarılır.

Firma ayrıca, kullanıcıların dApp bağlantılarını doğrudan cüzdan uygulamalarından engellemelerini sağlayacak bir dizi izin yönetimini de tanıttı. Kullanıcıların istenmeyen veya şüpheli bağlantıların hesaplarına erişmesini engellemesine ve olası güvenlik açıklarını en aza indirmesine olanak tanır.

Coinbase, daha önce benzer özellikler sunan birçok kripto cüzdan servis sağlayıcısından yalnızca biridir. Benzer özellikleri başlatan veya duyuran firmalar arasında Solana tabanlı Phantom ve Web3 cüzdan sağlayıcıları Ember ve Bitski yer alıyor.

İçinde en son blog gönderisiCoinbase, önümüzdeki haftalarda kullanıcıların mevcut token bakiyelerini görüntülemesine ve iptal etmesine olanak tanıyan ek bir özellik başlatacağını duyurdu. Bu özellikler, bilgisayar korsanları işlemleri ele geçirmek ve fonların amaçlanan hedeften başka bir yere gitmesini sağlamak için çeşitli araçlar kullandığından, kullanıcıların varlıklarının güvenliği için çok önemlidir.

Phantom ve Ember Entegre Güvenlik Özellikleri

Moodbird’ün yaratıcısı Kevin Rose’un kısa süre önce NFT’lerde 1,1 milyon dolarlık zarar açıkladığını açıklamasının ardından, Phantom, kullanıcılarına hatırlattı cüzdanlarının bazı güvenlik özelliklerine sahip olduğunu. NFT cüzdan sağlayıcısına göre, cüzdan uygulamaları işlem önizlemeleri, açık kaynaklı bir engelleme listesi, NFT spam raporlaması ve yazma ile birlikte gelir.

Phantom, kullanıcılar uygulamalarında eylem başlattığında kimlik avı siteleri gibi şüpheli bağlantıları belirlemek için işlemleri taradığını açıkladı. İşlem önizlemesi, dolandırıcıların bilgisayar korsanlığı saldırılarını ve faul oyunlarını önlemek için proaktif bir önlemdir. İşlem tarayıcı şüpheli görünen herhangi bir şey tespit ederse, kullanıcı herhangi bir işleme devam etmeden önce bir uyarı alır.

Kripto Cüzdanlarındaki Yeni Özellikler Artık Kullanıcıları Dolandırıcılara Karşı Koruyor
Kripto para piyasası yeşil bölgede işlem görüyor | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Açık kaynak engelleme listesi, topluluk tarafından tutulan kötü amaçlı etki alanlarının listesinden oluşur. Phantom’un açık kaynaklı engelleme listesi özelliği, kullanıcıların yanlışlıkla bu kötü amaçlı alan adlarına bağlanmasını engeller.

Ayrıca 27 Ocak’ta Web3 cüzdan sağlayıcısı Ember güvenlik araçlarını özetledi bir tweet aracılığıyla. Ember’e göre cüzdan uygulaması, varlık hırsızlığını, işlem önizlemelerini ve onay iptalini önlemek için belirteç ve NFT kilitleme gibi güvenlik özellikleri içerir.

Diğer işlem önizleme özellikleri gibi, Ember de kullanıcıların bir işlemi imzaladıktan sonra ne olacağını görmelerine olanak tanır. Onay düğmesine basmadan önce güvenliği doğrulamalarını sağlar. Belirteç ve NFT kilitleme, varlıkları devre dışı bırakır ve kullanıcının kilit açma kimlik doğrulaması yapılana kadar bunları göndermesini veya satmasını engeller.

Pixabay’dan Öne Çıkan Resim, Tradingview’den Pixelcreatures Grafikleri

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *