«

Zincir üzerinde blockchain güvenliği ve veri analitiği şirketi PeckShield’a göre, Çin’de çok düzeyli pazarlama (MLM) Ponzi projesiyle ilişkili bir cüzdan adresi, birikmiş son birkaç gün içinde 22,37 milyondan fazla MATIC.

Popüler olarak ‘Avatar’ olarak bilinen Çinli MLM Ponzi şeması, Binance’in sıcak cüzdanı 2’nin sahip olduğu mevcut varlıkları geçtikten sonra MATIC’in en büyük beşinci sahibi oldu.

Potansiyel Bir Yatırım Olarak MATIC’e Yatırım Yapmak

Çin dijital varlık projesi, son işlemlerinin bir sonucu olarak muazzam miktarda Polygon gaz ücreti tüketimi nedeniyle kripto topluluğu içinde geniş ilgi gördü. PeckShield tarafından paylaşılan zincir içi verilere göre, adres geçen hafta 122.000 $ değerinde 100.000 MATIC’ten fazla gas ücreti tüketti.

PeckShield’in zincir içi analizi, Ponzi ile ilgili cüzdan adresinin 12 Şubat’ta 117.000’den fazla işlemi tamamladığını gösterdi; bu aktivite, Polygon gas ücretlerinin 700 gwei’den fazla artmasını tetikledi.

Çin Ponzi projesi hakkında çok az bilgi olsa da, planın Çin sosyal medyasında çalıştığı biliniyor ve son derece yüksek ödüllerle (günlük %1 APR yönlendirme hissesi) bir tavsiye staking protokolü sunuyor. Bazı kripto topluluğu üyeleri, katılımcılara sunduğu şüpheli yüksek aylık getiriler (minimum risklerle) göz önüne alındığında proje hakkında uyarıda bulundu.

Ponzi projesi, kullanıcıların hizmetlerini ve ürünlerini pazarlayarak ve ağa katılmaları için başkalarını işe alarak gelir elde etmelerini gerektiren ‘çok düzeyli pazarlama’ adı verilen tartışmalı bir hiyerarşik sistem kullanıyor. Böyle bir Ponzi projesinde, yeni yatırımcılardan toplanan fonlar genellikle erken yatırımcılara ödeme yapmak için kullanılır.

Projenin son faaliyeti, yatırımcılar arasında MATIC’e artan bir talep (kripto para birimine giderek daha fazla yatırım yapıyor) ve bir yatırım olarak kripto iştahının arttığını gösteriyor. Ponzi şemasını çalıştıran bireylerin, programlarının bir parçası olarak kullanıcıları için kar elde etmek üzere MATIC ticareti yapmak için türevleri ve kaldıraçlı ürünleri ve diğer karmaşık ticaret stratejilerini kullandıkları görülmektedir.

MATIC Fiyat Hareketi

Son zamanlarda, Polygon (MATIC) tanık son 30 gün içinde fiyatı %55,29 artan etkileyici bir geri dönüş. Böyle bir artış, dijital varlığın fiyatını 6 Şubat 2023 itibarıyla 1,20 dolara getirdi. Değerindeki bu kadar etkileyici bir artış nedeniyle kripto yatırımcıları, satın almaları gereken bir dijital varlık olarak Polygon’a yöneliyor.

Polygon son 30 günde sağlam bir yükseliş yaşasa da son 12 ayda sıkıntılı bir süreç yaşamıştı. Geçen yıl kaydedilen en yüksek rekordan hala %42.64 aşağıda.

TradingView.com'dan Poligon (MATIC) fiyat tablosu

MATIC price falls to $1.55 | Source: MATICUSD on TradingView.com

Geçen hafta görülen çoğu kripto para biriminin fiyatlarındaki son düşüş, Polygon’un mevcut fiyatına yansıdı. Bu yazının yazıldığı sırada, MATIC ticaret değeri, son 24 saatte %9,17 düşüşle 1,17 dolar oldu ve işlem hacmi 737 milyon dolar oldu. 10,2 milyar dolarlık piyasa değeriyle Polygon, şu anda Coinmarketcap’te listelenen kripto para birimleri arasında 10. sırada yer alıyor.

Unsplash’tan öne çıkan görsel, TradingView’den Grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *