«

Dijital varlıkların artan şekilde benimsenmesi, birden fazla ülkenin dijital para birimleri için destek eklemesiyle sonuçlandı. Bugün erken saatlerde, Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası (PBOC), ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital yuan’ın genişlemeye devam ettiğini duyurdu.

Dijital para birimi şu anda Çin genelinde 17 eyalete daha genişletilmiş bir pilot programdan geçiyor. Ülkenin merkez bankası, tüketicilerin “tek kodla tarama yapmasına” olanak tanıyan bir sistem başlatmaya odaklandığını söyledi. Rapor şunları kaydetti:

Çin Halk Bankası, gelecekte, dijital renminbi sistemi ile geleneksel elektronik ödeme araçları arasındaki ara bağlantıyı gerçekleştirmek için dijital renminbi’nin yenilikçi uygulamalarını gerçekleştirmeye devam edeceğini, böylece tüketicilerin tek bir kodla tarayabilmelerini ve tüccarların da yapabileceklerini belirtti. maliyetleri olabildiğince artırmadan çeşitli işlemleri destekleyin.

Birlikte Sunulan İki Yeni Özellik

CBDC pilot programının Çin geneline yayılmasının yanı sıra, ülkenin merkez bankası da dijital yuanın kullanım durumlarını iyileştirmek istiyor. CBDC’ye iki temel özellik, çevrimdışı ödemeler ve akıllı sözleşme yetenekleri getirecek.

23 Ocak’ta kullanıma sunulan çevrimdışı ödeme özelliği, kullanıcıların internete erişmeye gerek kalmadan ödeme yapmalarını sağlayacak. Bu, ödemeleri onaylamak için iki elektronik cihaz arasında 4 cm veya daha kısa bir mesafe üzerinden iletişime olanak sağlayan NFC (Yakın alan) teknolojisi aracılığıyla çalışacaktır.

Akıllı sözleşme özelliği ise bu ayın başlarında kullanıma sunulan akıllı sözleşme özelliği. e-ticaret uygulaması Meituan, kullanıcıların kazananlar arasında paylaştırılan günlük 1.312 $’lık ödülü kazanmalarına olanak tanır.

Çin, Dijital Yuanı (CBDC) Kabul Etmeyi Artıracak

Artırmak CBDC’nin benimsenmesi Çin, başından beri pilot illerde dijital yuan ödemelerini kabul eden servet yönetimi ürünleri sunmayı planladığını duyurdu. China Galaxy Securities gibi büyük bir yatırım bankası, bu servet yönetimi hizmetlerini yalnızca birkaç müşteriye sunacaktır.

Özellikle, Çin merkez bankası o zamandan beri CBDC’nin kurulması geçtiğimiz yıl boyunca. PBOC, tüketimi ve düşük karbonlu seyahati ilerletmek ve dijital yuan bir ödeme yöntemi tüketiciler için pratik fayda ile.

CBDC’nin benimsenmesi daha yeni ısınmaya başlasa da, dijital varlıklar o zamandan beri kayda değer bir yatırım haline geldi. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, yatırımcılar bu varlıklara olan bahislerini artırdı ve küresel piyasa değerini beş aydan uzun bir süredir ilk kez 1 trilyon dolar ve üzerine çıkardı.

TradingView'de toplam kripto para piyasası değeri tablosu
Toplam kripto para piyasa değeri fiyatı 1 günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: TradingView.com’da Crypto TOTAL Market Cap

Bugün kripto varlıklarındaki küçük geri dönüşe rağmen, küresel kripto para piyasası hala 1 trilyon doların üzerinde duruyor. Şu anda son 24 saatte %1,8 düşüşle 1,09 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Getty resimlerinden öne çıkan resim, TradingView’den bir grafik.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *