«

Çin, 2021’de kripto para işlemlerini yasaklamasının ardından blockchain teknolojisinde daha derine inmeye karar verdi. son rapor China Daily’den, ülkenin Pekin’de blockchain yeniliği için bir araştırma merkezi başlatmak üzere olduğunu kaydetti.

Çin’in Ulusal Blockchain İnovasyon Merkezi, temel blockchain teknolojilerini keşfetmek için yerel üniversiteler, blockchain uzmanları ve firmalarla birlikte çalışacak.

Çin, Dijital Altyapısını Güçlendirmeye Hazırlanıyor

Rapora göre araştırma, Çin’in yeni dijital altyapısını desteklemede hayati roller oynayacak sonuçlar verecek. Rapor, inovasyon merkezinin temel platform ve doğrulama ağları da dahil olmak üzere temel blockchain teorisine, temel teknolojilerin yazılım ve donanımına odaklanacağını belirtti.

Pekin Blockchain ve Edge Computing Akademisi (BABEC) yeni araştırma kurumunun sorumluluğunu üstlenecek. BABEC ChainMaker blok zinciri ile ünlüdür. BABEC’in ChainMaker’ı, Devlete ait China Construction Bank (China Unicom) dahil olmak üzere 50 ticari şirketten destek alıyor.

Şu anda, ChainMaker saniyede 240 milyon işlem (TPS) gerçekleştiriyor. 2021’de 100.000 TPS işledi. BABEC, blockchain teknolojisinde bir liderdir, bu da devletin neden onu yeni araştırma kurumunun başına getirdiğini açıklıyor.

Çin’in kripto para ticaretine karşı şahin duruşuna rağmen, ülke blockchain inovasyonunda aktif. Hatta Çin, bir blockchain ülkesi olarak kendisiyle gurur duyuyor. Eylül 2022’de, Çin hükümeti iddia etti ülkenin dünya çapında dosyalanan tüm blockchain uygulamalarının %84’ünü oluşturduğunu.

Bu iddia gerçeklerden çok uzak olmasa da, dosyalanmış blockchain başvurularının onay oranı önemli ölçüde düşüktür. Şu anda, yapılan toplam başvuruların yalnızca %19’u onay almıştır.

Çin’in CBDC Geliştirmesine İlişkin Güncellemeler

Blockchain teknolojisi ve CBDC projesi, Çin hükümetinin ticari markası haline geldi. Çin’in CBDC gelişimine gelince, merkez bankası CBDC’nin benimsenmesini desteklemek için ülke genelinde milyonlarca dolar değerinde e-yuanı (e-CNY) piyasaya sürdü. göre bir raporÇin merkez bankası tatil döneminde ülke genelinde e-CNY için yaklaşık 200 etkinlik başlattı.

Bu faaliyetler tüketimi teşvik etmeyi amaçlıyordu. Bu tatbikat sırasında, Chain’deki birçok şehir sübvansiyonlar ve tüketim kuponu programlarında 180 milyon yuan (26,5 $) değerinde CBDC dağıttı. Çinli İngilizce merkezli bir haber kuruluşu olan Global Times, alıntı Shenzhen’in yerel yönetimi gibi şehirler, yemek endüstrisini sübvanse etmek için 14,7 milyon dolardan fazla e-CNY verdi.

Çin, CBDC kullanımını artırmak için farklı şehirler için hedefler belirlemek de dahil olmak üzere çeşitli çabalar sarf etti. Bir diğer rapor Hangzhou şehrinin 16 Ocak’ta her ikamet edene 80 yuan değerinde e-CNY kuponu verdiğini kaydetti. Şehir toplam 4 milyon yuan (590.000 $) değerinde e-CNY verdi.

Ayrıca, 1 Şubat’ta Suzhou Şehrindeki üst düzey iktidar partisi yetkilileri, 2023’ün sonu için spekülatif bir kilit performans göstergesi belirlediler. Yetkililer, 2023’ün sonuna kadar şehirde 2 trilyon yuan (300 milyar $) değerinde e-CNY işlemi öngörüyorlardı. .

Çin Blockchain İnovasyonu İçin Bir Araştırma Merkezi Başlatacak
Bitcoin, Tradingview.com’daki günlük grafik l BTCUSDT’de düşüyor

Toplam e-CNY işlemleri göz önüne alındığında, hedefleri tek bir şehir için yüksek. 100 milyar yuanı aştı (14 milyar dolar), CBDC lansmanından iki yıl sonra, Ekim 2022’de.

E-CNY cüzdan uygulaması, yeni kullanıcıları çekmek için para hediye etmek için hongbao adı verilen kırmızı paketler gönderme özelliğine sahipti. Ocak ayının başlarında, uygulama aynı zamanda bir güncelleme kullanıcıların Android telefonları kullanarak kablosuz ödeme yapmasına izin vermek.

Çin, yıllar boyunca dünyaca ünlü bir teknoloji merkezi olmuştur. Yeni blockchain inovasyon araştırma merkezi ile Çin daha derinlere ilerleyebilir ve hatta daha başarılı olabilir.

Pixabay’dan Öne Çıkan Resim l zhangliams ve Tradingview.com’dan grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *