«

Kripto borsası Coinbase (COIN) CEO’su Brian Armstrong geçtiğimiz günlerde reddedildi şirketin staking hizmetlerinin ABD düzenlemeleri uyarınca bir menkul kıymet olduğunu. Şirket, ürününü “gerekirse mahkemede” savunmaya istekli olduğunu iddia ediyor.

Geçen hafta Kraken ile Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) arasında Bitcoinist tarafından ele alınan son anlaşmazlığın ardından, ABD’deki staking programlarına ilişkin belirsizlik ve bu ülkede staking hizmetlerinin menkul kıymetler olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağı.

Coinbase’in Staking Programları Howey Testinden Geçebilir mi?

Coinbase’in Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal da bir blog yazısı aracılığıyla konuyu ele aldı ve SEC’in son birkaç gün içinde staking hizmetleri hakkında birkaç “yanlış bilgilendirilmiş iddiada” bulunduğunu ve birkaç “yanlış yönlendirilmiş” soru sorduğunu belirtti. Grewal şunları söyledi:

Staking, ne ABD Menkul Kıymetler Yasası ne de Howey testi kapsamında bir menkul kıymet değildir. Menkul kıymetler yasasını staking gibi bir sürece dahil etmeye çalışmak tüketicilere yardımcı olmuyor. Bunun yerine, ABD’li tüketicilerin temel kripto hizmetlerine erişmesini engelleyen ve kullanıcıları offshore, düzenlenmemiş platformlara iten gereksiz agresif yetkiler dayatıyor.

Coinbase için staking, ne ABD Menkul Kıymetler Yasası kapsamında bir menkul kıymet ne de bu ülkedeki düzenleyiciler tarafından bir varlığın SEC yetki alanına girip girmediğini belirlemek için kullanılan bir ölçü olan Howey testi değildir. İkincisi, kripto gibi modern varlıkların bu araç altında düzenlenmesinin mantıklı olup olmadığı konusunda tartışmalara yol açtı.

Howey testi, tipik menkul kıymet özelliklerine sahip olup olmadığına bakılmaksızın herhangi bir sözleşme, plan veya işlem için geçerlidir. Federal menkul kıymetler yasası, dijital varlık içerenler de dahil olmak üzere tüm menkul kıymet tekliflerinin ve satışlarının ya kendi hükümleri uyarınca kaydedilmesini veya kayıttan muaf tutulmaya hak kazanmasını gerektirir.

Coinbase staking hizmetlerini nasıl savunabilir? Coinbase için staking hizmetleri Howey testinin dört unsurunu karşılamıyor: para yatırımı, ortak girişim, makul kar beklentisi ve başkalarının çabası.

Grewal için staking hizmetleri bir para yatırımı oluşturmaz ve Howey testi kapsamında staking hizmetleri “ortak girişimi” karşılamaz. Bu varlıklar, yalnızca blockchain teknolojisi ile bağlanan staker’lar ile merkezi olmayan ağlarda stake edilir. Grew ekledi:

Müşteriler bizden kriptolarının bir kısmını stake etmemizi istediğinde, başka bir şey elde etmek için bir şeyden vazgeçmiyorlar – daha önce sahip oldukları aynı şeye sahipler. Staking yapan müşteriler, varlıklarının tam mülkiyetini her zaman elinde tutar ve bu varlıkları “geri alma” hakkı, temel alınan protokolle tutarlıdır.

Ayrıca Grewal, staking hizmetlerinin Howey’in “makul kar beklentisi” unsurunu karşılamadığını savunuyor. Bunu belirlemek için Grewal, mahkemelerin bir müşterinin yatırım getirisi beklentisine veya satın alınan ürünü kullanma veya tüketme arzusuna dayalı olarak bir varlığa ilgi duyup duymadığına baktığını söylüyor. Coinbase Baş Hukuk Sorumlusu Grewal şu ​​sonuca vardı:

Menkul kıymetler yasasının amacı bilgi dengesizliklerini düzeltmektir. Ancak, tüm katılımcılar blok zincirine bağlı olduğundan ve aynı bilgilere eşit erişime sahip bir kullanıcı topluluğu aracılığıyla işlemleri doğrulayabildiğinden, stake etmede bilgi dengesizliği yoktur.

Kısacası, Coinbase için, blockchain teknolojisi ABD’de önemli ekonomik büyüme sağlayabilir ve staking, bu teknolojinin kendine özgü özellikleri olan güvenli ve kritik bir yönüdür. 1930’larda oluşturulan Howy Testi, 21. yüzyıl varlıklarına uygulanmalı mı? Görülmeye devam ediyor.

Coinbase
Günlük grafikte COIN hisse senetleri geri çekiliyor. Kaynak: COIN TradingView

COIN hisseleri şu anda Nasdaq’ta son 24 saatte %1,74 düşüşle 55,90 dolardan işlem görüyor. 14,32 milyar dolarlık piyasa değeriyle COIN, son günlerde hisse senetlerinde ve kripto pazarındaki son düzelmeyi beklentiyle takip ediyor.

Unsplash’tan Öne Çıkan Görüntü, Trading View’dan grafik.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *