«

Bank of Brazil, diğer adıyla Banco do Brasil, vatandaşların artık vergilerini kripto para birimi ile ödeyebileceklerini duyurdu. Resmi web sitelerinde yer alan bir gönderiye göre, Brezilya’nın en eski bankası, bu finansal gelişmenin, BB’nin Kurumsal Risk Sermayesi Programına (CVC) yatırım yapan popüler bir blockchain çözümleri şirketi olan Bitfy ile ortaklık yoluyla mümkün olduğunu belirtti.

Bu iş birliği sayesinde, Bitfy ile kripto para birimlerine sahip olan Brezilyalılar artık varlıklarını kullanarak vergilerini, ücretlerini ve devlet yükümlülüklerini kolayca ödeyebiliyor. Bu hizmetin arkasındaki mekanizma, müşterilerin bir barkodu yakalayarak bilet için ödeme yapmasına benzer. Bitfy uygulamasını kullanarak, vergi mükelleflerinin ödeme için yalnızca tercih ettikleri kripto para birimini seçmeleri ve ardından ödemeyi onaylamak için devam etmeden önce bir barkodu taramaları yeterlidir.

Brezilya Bankası Yol Gösteriyor

Bu teknolojinin tanıtılması, yalnızca Brezilya Bankası’nın modern finansal çözümlerde lider bir güç olarak konumunu damgalamaktadır. Vatandaşlara uygun ve kolay erişilebilir bir vergi ödeme yöntemi sağlamanın yanı sıra, bu girişimin başarılı bir şekilde benimsenmesi bankacılık ortamını değiştirebilir.

Brezilya Bankası’nın Bitfy ile olan sözleşmesinin, devlete ait bankanın tüm ortaklarının – fintech, finans kurumları – BB ile belirli kamu hizmeti kurumları arasındaki mevcut anlaşmalara dayalı olarak müşterilerine benzer vergi ödeme seçenekleri sunmasına izin verdiğini de belirtmekte fayda var.

Bu büyüleyici gelişme hakkında yorum yapan Bitfy’nin kurucusu ve CEO’su, “TYeni dijital ekonomi, avantajlarla dolu bir geleceğin katalizörüdür. Bu ortaklık, ulusal kapsama alanı ve Banco do Brasil’in güvenlik ve güvenilirliği mührü ile dijital varlıkların ekosisteminin kullanımını ve erişimini genişletmeyi mümkün kılıyor.”

İlginç bir şekilde, Brezilya Bankası, kripto alanına dostane katılımı nedeniyle popülerdir. Nisan 2021’de BB, Brezilya’da müşterilerine bir kripto borsa yatırım fonuna maruz kalma imkanı sunan ilk devlet bankası oldu. (ETF).

Brezilya’da Kripto Para Birimi

Brezilya Federal Cumhuriyeti, vatandaşları arasında kripto para biriminin ve diğer dijital varlıkların benimsenmesini artırmayı amaçlayan düzenlemeleri ve politikalarıyla, dünyanın en kripto dostu ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Geçen Aralık ayında Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ülke içinde kripto para biriminin kullanımı ve ticareti için kapsamlı bir düzenleyici çerçeve sağlayan bir yasa tasarısı imzaladı.

brezilya bankası

Mevcut Toplam Kripto Piyasa Değeri 971,47 Milyar Dolar Değerinde | Kaynak: TradingView.com’daki TOTAL Grafiği.

Bu yeni düzenlemeler kapsamında Brezilya hükümeti, kripto para birimini Latin Amerika ülkesinde bir ödeme aracı veya yatırım varlığı olarak meşrulaştırdı.

Tasarı herhangi bir kripto para birimine “yasal ihale” statüsü vermese de, bu dijital varlıkların yalnızca ülke yasaları tarafından tanınması, benimsenmeyi önemli ölçüde daha yüksek seviyelere çıkaracaktır.

Brezilya hükümetine ek olarak, Brezilya Bankası gibi birkaç finans kurumu da son yıllarda kripto para birimine yüksek ilgi gösterdi. Hatta Latin Amerika’da en fazla sayıda ETF’yi Brezilya bankacılık firmalarının sunduğu belirtiliyor.

Öne Çıkan Resim: Forbes, TradingView’den Grafik.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *