«

Kripto varlıkları, farklı sektörlerde kullanım örnekleri buldu ve küresel olarak kitlesel olarak benimsenmelerini artırdı. Havale ödemelerinden sınır ötesi işlemlere kadar dijital varlıklar, onları benimseyenler için esnek ödemeler sağladı.

Bununla birlikte, artan küresel kabulün ortasında, güvenlik personeli, suçluların ve terör örgütlerinin faaliyetlerinin finansmanını kolaylaştırmak için kripto kullandığını keşfetti.

Yeni bir raporda, BM Terörizmin Finansmanıyla Mücadele ekibinin koordinatörü Svetlana Martynova, suçları finanse etmek için dijital varlıkların kullanılması konusunu yorumladı. Yetkili, resmi finansal sistemden dışlanan terörist grupların suç faaliyetlerini finanse etmek için dijital varlıkları kullanmaya başvurduğunu söyledi.

Martynova, BM Terörle Mücadele Komitesi’nin (CTC) Yeni Delhi ve Mumbai’deki özel toplantısında yaptığı konuşmada yorum yaptı. Toplantı gündemi, terör faaliyetleri için yeni teknolojilerin kullanılmasıyla mücadeleye odaklandı.

Gelişen Teknolojilerin Neden Olduğu Zararlar Terörizmin Ötesine Geçiyor: UN Sec Gen

Martynova’ya göre, terör finansmanı için nakit ve hawala baskın yöntemler olsa da, teröristler çevrelerindeki değişikliklere uyum sağladılar. Teröristler, teknolojiler geliştikçe uyum sağlamanın yollarını bulur. Yeni teknolojilerin sürekli olarak kötüye kullanılan kripto para birimleri içerdiğini belirtti.

Ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de konuyla ilgili yorum yaptı. Yeni teknolojilerin insan yaşamını iyileştirmek için eşsiz bir potansiyele sahip olmasına rağmen, dezavantajlarının terör finansmanının ötesine geçtiğini söyledi.

Guterres’e göre, teröristler ve suçlular yanlış bilgi yaymak, saldırı gerçekleştirmek, kaynakları harekete geçirmek ve anlaşmazlık çıkarmak için yeni teknolojileri kötüye kullanıyorlar.

BM, Kripto Suçlarıyla Mücadele İçin Küresel Standartlar Belirledi

Ancak BM’nin bu sorunu çözmeyi planladığı stratejileri var. Martynova, örgütün ana sorununun ulus-devletleri kendi düzenlemelerine dahil etmek olduğunu söyledi. Ona göre, Mali Eylem Görev Gücü’nden (FATF) ve BMGK kararlarından net küresel standartlar belirlediler.

Martynova, yalnızca birkaç ülkenin kötü niyetli yabancı aktörleri uzak tutmak için düzenlemeye başladığını da sözlerine ekledi. Ayrıca, daha az ülke yasayı başarıyla uyguluyor.

BM Yetkilileri Kötü Aktivistlerin Kötü Eylemleri Gerçekleştirmek İçin Kripto Kullandığını İddia Ediyor
Kripto para piyasası yukarı doğru dalgalanıyor | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Ancak devlet, dijital bağlantılı kara para aklama ve siber suçlarla mücadele etmeye çalışıyor. Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, kripto para karıştırıcı Tornado Cash’i kara para aklama ve siber suçlardan dolayı cezalandıran dikkate değer bir örnektir.

BM Yetkilileri Kötü Aktivistlerin Kötü Eylemleri Gerçekleştirmek İçin Kripto Kullandığını İddia Ediyor

Son zamanlarda Chainalysis ve Elliptic gibi bazı blok zinciri tabanlı analitik firmaları siber suç faaliyetlerini takip etmeye ve bunları hükümetlere bildirmeye başladı. Bu, bazı yönlerden, kripto para biriminin suçlular için bir sığınak olduğu fikrini dağıtmaya yardımcı oldu.

Haziran 2022’de Chainalysis, kripto hırsızlığını ve dolandırıcılığı izlemek için Crypto Incident Response Services adlı bir ekip kurdu. Chainalysis kıdemli soruşturma ve özel program direktörü Erin Plante, gelişme hakkında yorum yaptı.

Crypto Incident Response Services’in, karmaşık kripto vakalarını çözerken kolluk kuvvetlerine özel yardım sağlayacağını söyledi.

featured Image From Pixabay, Charts From Tradingview
Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *