«

FTX’in çöküşü, kripto alanında şok dalgaları göndererek bazı kripto şirketlerinin düşüşünü tetikledi ve bununla birlikte fiyatlar düştü. Ancak, piyasa bir kez daha toparlanıyor ve güven geri geliyor.

Bitcoinist, Bitrue’nin Baş Strateji Sorumlusu Robert Quartly-Janeiro’yu yakaladı ve FTX düşüşünün ardından kripto borsalarının nasıl ilerlediği ve Bitrue’nun bundan sonra kullanıcı güvenini yeniden kazanmak için nasıl çalıştığı hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Bitcoinist: Bize tüm FTX fiyaskosu hakkındaki düşüncelerinizi söyleyebilir misiniz? Sizce bu önlenebilir miydi?

Robert Quartly-Janeiro: İronik bir şekilde, çok uzun zaman önce FTX’in son günlerinde Financial Times’da içeriden öğrenilen bir hikaye okudum. Ryne Miller mükemmel bir profesyonel olmasına rağmen, acımasız bir okuma yapıyor. FTX, görev alanının çok dışında çalışıyordu ve onların Alameda ticaretinde yaptıkları gibi, zimmete para geçirme yolundaysanız, o zaman sonunda bir tümseğe çarpacaksınız.

Önlenebilir miydi? Evet, elbette, en başta yapmayarak olabilirdi – ve olmalıydı -. FTX kullanıcıları ve kayıpları için üzülüyorum, ama aynı zamanda neler olup bittiği ve bunun kariyerleri ve para açısından ne tür etkileri olacağı hakkında hiçbir fikri olmayan personelin çoğunluğu için de üzülüyorum.

S: FTX iflas ettiğinden beri borsalar bu süre zarfında nasıl ilerledi?

A: Geçtiğimiz aylarda, FTX’e yakından bağlı firmaların sendelediğini gördük, bu da kripto fiyatlarının yankılanmasına ve medyada olumsuz yer almasına neden oldu. Bir süre, ‘sıradaki kim olacak?’ üzerine pek çok tahmin yapıldı. Bir diğer büyük borsa, işlem hacimleri düşerken ve borç maliyeti yükselirken batarken, yorumlar yapıldı. Ancak işler zamanla yatıştı. Muhtemelen, Binance’in SEBC (Sakura Exchange Bitcoin) anlaşması burada büyük bir rol oynadı çünkü büyük anlaşmaların hala yapılmaya devam edildiğini ve FTX’in sorunlarının FTX’e ait olduğunu gösterdi.

Piyasa toparlanırken, birçok borsa temkinli çalışmaya, riskten kaçınmaya ve daha tutumlu olmaya devam ediyor. Ölçek ekonomileri, güven ve piyasa hareketleri sayesinde konsolidasyonun devam etmesini bekliyorum.

S: Şu anda, kripto borsası kullanıcıları, fonlarını CEX’lerde bırakma konusunda anlaşılır bir şekilde temkinli davranıyorlar. Borsaların bu güveni yeniden kazanmasının bir yolu var mı ve Bitrue, kullanıcı güvenini geri kazanmak için tam olarak ne yapıyor?

A: İhtiyat anlaşılabilir. Ciddiye alınmak istiyorlarsa, fonların güçlü koruyucuları olmak tüm CEX’lerin görevidir, yoksa piyasanın bu bölümünü kaybederler – bu bir anlamda bu bir seçim meselesidir. Yatırımcılar için, değerde hareket eden kripto maruziyeti ile zararı durdurma işlemlerine önem veren itibari paranın gerçek zamanlı döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar arasında bir ayrım olması gerekir. Proof of Reserves (PoR) hakkında çok şey söylendi, ancak doğru kaldıraç oranlarının daha değerli olacağını düşünüyorum. İşletmeler olarak, önemli hacme, müşteri tabanına ve gelire sahip CEX’lerin gidişatı belirlemesi gerekir.

Çeşitli ülkelerde gelecek düzenlemeler, yatırımcıların varlıklarını bankacılık veya varlık yönetiminden farklı olmayacak şekilde koruyacak olsa da, finansal olarak uygulanabilir olması gerekir. Örneğin, bazı ülkelerde kaydolmak milyonlara mal olur ki bu iyi değildir çünkü kayıtlı borsaların daha yüksek maliyet tabanları ve işlem ücretleri olacaktır. Pandemi bizi nerede yaşayabileceğimiz, çalışabileceğimiz ve ticaret yapabileceğimiz konusunda daha akışkan hale getirdiğinden, bu farklı bir sorun yaratıyor. Aynı şekilde, merkez bankası kripto cüzdanları oluşturulurken insanların kripto varlıklarını nasıl saklayacağını görmek ilginç olurdu.

TradingView.com'dan kripto toplam piyasa değeri tablosu

Total market cap crosses $1.1 trillion | Source: Crypto Total Market Cap on TradingView.com

Bitrue’da, kullanıcı güvenini geri kazanmak için birkaç şey yapıyoruz. İlk olarak 2020’de, bir güvenlik ihlali durumunda kullanıcıların varlıklarını korumak için ağırlıklı olarak XRP ve BTR cinsinden belirteçlerle bir sigorta fonu kurduk. (Bu konuda daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz. madde.) İkinci olarak, cüzdan güvenliğini sağlamak için sürekli olarak sızma testi yapıyoruz. Üçüncüsü, Bitrue, bireysel yatırımcıların kullanabileceği kaldıraç miktarını sınırlamıştır. Dördüncüsü, dış denetçiler tarafından bir PoR denetimi yapılacaktır. Bunun ötesinde, daha fazla altyapı geliştirme, yüksek standartlar sağlama ve açık iletişim ve şeffaflığı sürdürme ihtiyacı var.

S: Kullanıcı güveninin yakın zamanda FTX düşüşünden önceki haline geri döndüğünü görüyor musunuz?

A: Borsalar zaten bir dereceye kadar güven kazandı. FTX’in serpintileri kontrol altına alındı ​​ve ona sıkı sıkıya bağlı olanlar dışında hiçbir kuruluşu etkilemedi. Evet, pek çok insan piyasanın ötesindeki nedenlerle finansal olarak yandı – bu sorun değil – ancak birçok kripto yatırımcısı birden fazla borsa kullanıyor.

Küresel ekonomiye duyulan güvenin tazelenmesiyle hem hisse senedi hem de kripto piyasaları yükseliyor ve ticaret hacimleri ile borsalara yatırılan para miktarı da artıyor.

Geri adım atacak olursak, FTX, neler olup bittiğini bilen bir düzine kadar insan tarafından okuduğum kadarıyla yönetilen bir borsaydı. Geçen yıl boyunca 25 ila 30 başka borsa kapandı, ancak çeşitli boyut ve kalitede 250 ‘tanınmış’ borsa kaldı ki bu çok fazla.

Görüyorsunuz, CEX’ler finansal riskleri ve piyasa hareketlerini buna göre yönetmek zorunda. Eskilerin dediği gibi, ‘Bütün yumurtalarınızı aynı sepete koymayın.’ FTX-Gemini, daha iyi risk yönetimi, daha sıkı marj bakımı (marj çağrıları) ve piyasa hareketlerinin, firmaların ve maruz kalmanın ne kadar yoğun bir şekilde ilişkili olduğuna dair daha fazla görünürlük ihtiyacını ortaya çıkardı: finansal piyasaların daha önce, sırasında veya sırasında elde edemediği tüm bu yönler 1637’den beri.

Takip etmek Twitter’daki En İyi Owie piyasa içgörüleri, güncellemeler ve ara sıra atılan komik tweetler için… iStock’tan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafik

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *