«

Bitcoin, yirmi yıldan daha kısa bir süredir varlığını sürdürüyor ancak performansı, onu hesaba katılması gereken zorlu bir güç olarak şimdiden sağlamlaştırdı. Yıllar geçtikçe, dijital varlık, yerleşik varlık sınıflarını, özellikle de döngülerinin boğa piyasası kısmını birkaç kez geride bırakmayı başardı. Geriye dönüp bakıldığında, Bitcoin’in yıllık performansı da piyasanın dibini işaret ediyor. Bu raporda, bitcoin performansının son on yılına bir göz atıyoruz.

Bitcoin İçin 10 Yıllık Performans

Eski Goldman Sachs yöneticisi ve Real Vision’ın kurucusu Raoul Pal paylaştı görsel S&P ve Bloomberg Dolar Endeksi gibi finans piyasasındaki diğer varlık sınıflarına kıyasla bitcoin performansını gösteren Twitter’da ve Dijital varlığın yalnızca son on yılda ne kadar iyi performans gösterdiğini gösterdi.

2013’ten başlayıp 2022’ye kadar devam eden görsel, bitcoin’in yedi yıl boyunca diğer tüm varlıkları geride bırakmayı başardığını ve bu yılların her birinde zirveye çıktığını gösteriyor. Öte yandan, Bitcoin’in bu varlık sınıflarından daha iyi performans göstermediği yıllarda, o yıl için en kötü performans gösteren varlık oldu.

Bunlara örnek olarak 2014, 2018 ve şimdi, dijital varlığın her seferinde %50’nin üzerinde düşük performans gösterdiği 2022 yılı verilebilir. Her seferinde, düşük performans yılları, inanılmaz performans yıllarını takip eder ve sonraki yıl aynı performansı tekrar görür.

Bitcoin, 2014 yılında -%57,51 düştü, ancak önceki yıl %5,400’den fazla büyümüştü. Sonraki yıl 2015’te kripto para birimi %36 büyüyerek bir kez daha listenin başında yer aldı. Daha sonra önümüzdeki üç yıl boyunca piyasanın üzerinde performans göstermeye devam edecekti.

Bitcoin 10 yıl

BTC performance over the last decade | Source: Twitter

Bu üç yıllık bolluk ve ardından bir yıllık kuraklık, 2017’ye kadar tekrarlanır ve ardından BTC, %74’ten fazla düşüşle 2018’de en kötü performans gösteren ülke olur. Önümüzdeki üç yıl – 2019’dan 2021’e kadar, bitcoin’in sürekli olarak yüksek getiri kaydettiğini görecekti. 2022 daha sonra aynı trendi takip ederek üç yıllık iyi performansın ardından daha geniş pazardan daha kötü performans gösteriyor.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

BTC holds gains from Tuesday | Source: BTCUSD on TradingView.com

Bu, Dibin İçeride Olduğu Anlamına mı Geliyor?

Bitcoin, dibi işaret eden ve dijital varlık için en azından yakın olan tüm zamanların en yüksek değerinin %70’inden fazlasını kaybetti. Ardından, bitcoin’in yıllar içindeki performansını ve halihazırda kurulmuş gibi görünen eğilimi hesaba katarsak, zaten kaydedilen dibe işaret ediyor.

Eğilim devam ederse, 2023’ten 2025’e kadar olan yıllar, BTC’nin daha geniş pazardan bir kez daha üstün performans gösterdiğini görebilir. Ek olarak, bir sonraki boğa piyasasının zirvesini 2024-2025 arasında bir yere koyacak ve bu yıllar boyunca dijital varlık için en az çift haneli büyüme bekleniyor.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *