«

Zincir üstü veriler, borsalardaki Bitcoin arzının, sahipleri kendi kendine velayete doğru ilerledikçe son zamanlarda azaldığını gösteriyor.

Borsalardaki Bitcoin Arzı, Kasım 2018’den Bu Yana En Düşük Değerinde

Zincir üstü analitik firmasının verilerine göre Santiment, borsalarda şu anda yalnızca 29,2 milyar dolar değerinde BTC kaldı. Burada iki alaka göstergesi vardır: “borsalardaki arz” ve “borsaların dışındaki arz”.

İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, şu anda merkezi borsa cüzdanlarında oturan toplam Bitcoin miktarını ve kişisel cüzdanlarda tutulan arzı ölçüyorlar.

Genel olarak, yatırımcıların borsalara para yatırmalarının ana nedenlerinden biri satış amaçlıdır, bu nedenle borsalardaki arz, Bitcoin’in mevcut satış arzını yansıtabilir.

Bu nedenle, bu metriğin değeri her arttığında, piyasadaki satış baskısının da artması ve BTC’nin düşüş eğilimi göstermesi ihtimali vardır. Benzer şekilde, bunun yerine düşerse (borsaların dışındaki arzın artması anlamına gelir), BTC’nin fiyatı uzun vadeli bir yükseliş etkisi görebilir.

Daha önce yatırımcılar, borsalardaki arz yeterince düşerse piyasada bir arz şokunun patlak verebileceğine inanıyorlardı. Ancak bu günlerde pazar ortamı daha çeşitlidir, bu nedenle borsalar küçük bir rol oynamaktadır.

Bununla birlikte, arzları pazar için hala bir miktar önem taşıyabilir. İşte geçen yıl boyunca borsalardaki Bitcoin arzındaki eğilimi ve bu platformların dışındaki arzı gösteren bir grafik:

Borsalarda Bitcoin Arzı

Looks like the value of the metric has declined in recent days | Source: Santiment on Twitter

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, borsalardaki Bitcoin arzı bir süredir düşüyor, bu da yatırımcıların bu platformlardan sürekli olarak net bir miktar para çektiğini gösteriyor.

Geçen yılki en önemli düşüş, yatırımcıları merkezi platformlara olan güvenlerini yeniden gözden geçirmeye zorlayan ve birçoğunun büyük meblağları kendi cüzdanlarına çekmesine yol açan kripto para borsası FTX’in çöküşünün ardından geldi. Bu cüzdanların özel anahtarlarını yalnızca kullanıcılar tutar.

Göstergenin düşüşü son zamanlarda devam ederken, kripto para biriminin fiyatı 23.000 dolar civarında yatay bir şekilde konsolide oluyor. Bu, bu seviyede bazı yeni birikimlerin gerçekleştiğine işaret edebilir.

Düşüşün en son devam etmesiyle birlikte, Santiment tarafından ölçülen borsalardaki BTC arzı sadece 1,27 milyon BTC’ye düştü. Borsalar dışındaki arz, bu olurken doğal olarak arttı ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 18,12 milyon BTC’ye ulaştı.

Bu, borsalar dışındaki Bitcoin arzının, bu platformlardaki arzın 14,26 katı olduğu anlamına gelir. Bu dinamik, önümüzdeki aylarda kripto para biriminin fiyatı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin geçen hafta %1 düşüşle 23.000 dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği

BTC continues to move sideways | Source: BTCUSD on TradingView

Unsplash.com’da Kanchanara’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, Santiment.net

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *