«

Uzun süren kripto kışına rağmen, kripto para savunucuları endüstrinin geleceği konusunda iyimser. Ve bu yıl şimdiye kadar, mutluluk için sebepleri oldu.

Kasvetli bir 2022’nin ardından, dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı son birkaç haftadır yükseliyor.

Coingecko’nun verilerine göre, Bitcoin bu yazı yazılırken geçen haftaya göre %15 artışla 22.709 dolardan işlem görüyor.

Ancak, JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon ikna olmamıştır. Aslında, o hiç olmadı. Eylül 2017’ye kadar, genel müdür Bitcoin’e karşı düşmanca bir duruş sergilemişti.

Jamie Dimon

JPMorgan Chase CEO Jamie Dimon. Image: The Business Journals

Bitcoin ‘Patlayacak mı?’

Bitcoin’in “bir sahtekarlık olduğunu” ve “patlayacağını” söyleyerek kripto hakkında hiçbir şey söylemedi.

Dimon, kripto para ticareti yapan herhangi bir JPMorgan tüccarını “anında” sonlandıracağını belirtti. İki sebep gösterdi: “Politikalarımıza aykırı ve aptalca ve ikisi de tehlikeli.”

Hızlı ileri, altı yıl, bankacılık devi üst düzey yönetici hala işin başında ve kriptoyu eleştiriyor. FTX’in sona ermesinin ardından piyasadaki sorunların ardından, bitcoin’in bir aldatmaca olduğunu iddia ediyor ve dünyanın en büyük kripto para birimine karşı olduğunu yineliyor.

Geçen hafta İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Dimon, kripto para birimlerini gerçek bir değeri olmadığı gerekçesiyle reddetti.

BitcoinImage: Finance Magnates

Bu Bir ‘Zaman Kaybı’ mı?

Bir röportajda, “Bütün bunların zaman kaybı olduğuna inanıyorum ve neden bunun için nefesinizi boşa harcadığınızı anlamıyorum.” CEO, Bitcoin’in “abartılı bir aldatmaca” ve “pet rock” olduğunu kaydetti.

JPMorgan’ın bir para birimi olarak kullanılabileceğine inandığı blockchain ve defter teknolojilerinin özelliklerini tartışırken, Bitcoin’in gerçekten bir değer deposu olduğuna dair şüphelerini dile getirdi:

“Bitcoin arzının 21 milyona ulaşacağını nereden biliyorsunuz? Belki de 21 milyona ulaşacak ve bu noktada Satoshi’nin imajı ortaya çıkacak ve hepinize gülecek.”

JPMorgan ve Dimon, JPMorgan’ın açık kaynaklı bir blockchain çalışması olan Enterprise Ethereum Alliance’ın kurulmasına yardımcı olan 86 şirketten biri olduğu 2017’den beri blockchain teknolojisini benimsiyor.

Neden Birçok Kişi Bitcoin’i Destekliyor?

Teknoloji meraklıları, hükumet para politikasına güvenmeyen liberterler ve fiyat dalgalanmalarından etkilenen spekülatörler, bankaların finansal krizin ardından ortaya çıkmasından bu yana Bitcoin’den büyük ölçüde uzak durmasına rağmen, Bitcoin’i destekleyenler arasında yer alıyor.

BTC total market cap at $443 billion on the weekend chart | Chart: TradingView.com

Enflasyon hala ABD Merkez Bankası’nın %2 hedefinin önemli ölçüde üzerinde ve faiz oranlarının %5’i geçmesi bekleniyor, bu nedenle Dimon bu yıl Amerikan ekonomisi için karamsar bir görünüme sahip.

Dimon, küresel ekonomiye yönelik en büyük tehditlerden birinin, tedarik hatlarını kesintiye uğratan ve küresel enerji maliyetlerini yükselten Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışma olduğunu belirtti.

Örneklere göre öne çıkan görsel | Senin sözlüğün

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *