1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Bir Yıl Sonra: Federal Müfettişler Elektronik Dolandırıcılık ve Kara Para Aklama İçin NFT Yaratıcılarını İzliyor

Bir Yıl Sonra: Federal Müfettişler Elektronik Dolandırıcılık ve Kara Para Aklama İçin NFT Yaratıcılarını İzliyor

«

Tam teşekküllü bir manifesto ile izlenen bir NFT rugpull’u olan Squiggles’ı çevreleyen hikayeyi ilk ele aldığımızdan bu yana bir yıl geçti. NFT pazarı bu zamandan beri çok şey gelip gitti, ancak Squiggles’ın hikayesinde en az bir bölüm daha kaldı.

Perşembe günü, bir ABD Federal Büyük Jürisinin, söz konusu manifesto belgesini ve sosyal medya gönderilerini incelemek de dahil olmak üzere, projenin kurucularını soruşturduğuna dair raporlar ortaya çıktı.

‘Squiggles destanındaki son gelişmelere bir göz atalım.

Squiggles’ı Boşa Harcamak

Art Blocks şemsiyesi altına giren daha popüler (ve tabii ki çok daha yerleşik ve meşru NFT projesi) Chromie Squiggles ile karıştırılmaması gereken bu Squiggles NFT projesi, Doodles gibi projelerde görülen estetiği arıyordu – ağırlıklı olarak karikatürize, dalgalı görseller

‘Squiggles Rug Alert’ başlıklı manifesto, muhtemelen geçen yıl projenin kendisinden daha fazla ilgi gördü ve toplamda yaklaşık 60 sayfaya yayıldı. Basım tarihinden önceki saatlerde piyasaya sürüldü ve NFT topluluğunda büyük bir kargaşaya neden oldu; o sırada Coffeezilla, ZachXBT, NFTEthics gibi en büyük kripto dedektiflerinin ve eleştirmenlerinin çoğu ve halıyla ilgili daha fazla yayınlanmış konu ve ayrıntı. OpenSea, kargaşa büyüdükçe projeyi platformlarından hızla çekti.

Bir yıl sonra, büyük ölçüde bu rugpull’u düzenleyenlerin nihayet çantalarına yerleştiklerine ve NFT alanından ayrıldıklarına inanılıyordu. Squiggles projesi Twitter’da aktif olmaya devam ederken, hesapla yapılan yorumlar ve diyalog, bu projenin tam teşekküllü bir kilim olduğuna dair yaygın inancı büyük ölçüde pekiştiriyor. Ancak, hikaye henüz tam olarak bitmemiş olabilir.

Ethereum-based NFTs have been the breadwinners in the space, but therefore, also the biggest sandbox for scammers and fraudsters to play in, too. | Source: ETH-USD on TradingView.com

Federal Soruşturma: Bildiklerimiz

Projenin üç kurucusu Gavin Mayo, Gabriel Hay ve Ali Saghi, Perşembe günü internette dolaşan Büyük Jüri evraklarında yer alıyor. Federal müfettişler, özellikle ABD kanununun 18. Başlığının 1343 ve 1957 numaralı Bölümlerinin elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama ile ilgili ihlallerini araştırıyorlar.

İlginç bir şekilde, haber görünüşe göre ilk olarak popüler bağımsız kripto platformu DB News tarafından o zamandan beri silinen bir tweet’te yayınlandı. Bitcoinist, çevrimiçi olarak dolaşan Büyük Jüri evraklarının kaynağını bulamadı.

Raporların doğruluğu tam olarak doğrulanamasa da, bu raporlar kimseyi şaşırtmamalı; ABD’li müfettişler, son aylarda bir dizi yüksek profilli NFT ve DeFi halısı üzerinde sert önlemler aldı.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *